ayrılık acısıKendi başına mutlu olamayan, başkasıyla da mutlu olamaz. İlişkiler büyük umutlarla başlar, büyük acılarla biter. Biten aşkların ardından yas tutmak da oldukça normaldir. Nasıl acı çektiğinizden çok ne kadar acı çektiğiniz önemli. Ayrılıktan sonra aylar boyunca acı çekiyorsanız, kendinizle mutlu olamadınız demektir. Mutluluk, insanın kendiyle paylaştığı özel bir duygudur. İnsan önce kendi kendine yetebilmeli ve mutluluğu kendi hayatında aramalıdır.


İlişkiniz bitmişse, bitmesi gerekiyordur. Biten ilişkilerde biten duygular vardır. Sevgilinizin size olan sevgisi bitmiş olabilir. Artık sevgiliden ziyade arkadaş olmuş olabilirsiniz. Aranıza soğukluk girmiş olabilir. Sorun ne olursa olsun sonuç ayrılıksa, ayrılık acısını atlatmak için önce ayrılığı kabul etmek zorundasınız. Acıyı dindirmenin ilk basamağı kabullenmektir. Tamamen bitirin. Bittiğine ikna olun. Giden insanın dönmesini beklemek, umut etmektir. Umut sürdükçe ayrılık acısı da sürer. Önce umutları söndürün, sonra ayrılık acısını…

Ayrılık sonrası, onunla karşılaşabileceğiniz yerlere gitmeyin,
Onunla olan bütün iletişiminizi koparın,
Ondan kalan ne kadar eşya varsa, hepsinden kurtulun,
Size onu hatırlatacak mekanlara, cafelere gitmeyin,
Eve kapanmayın, bol bol yürüyüş yapın, hareket edin,
İlgi alanlarınıza yönelin,
Hobilerinizle uğraşın,
Ailenizden ve arkadaşlarınızdan psikolojik destek alın,
Susmayın, ne hissediyorsanız arkadaşlarınızla paylaşın.

İşte ayrılık ile bağdaştırabileceğimiz güzel bir bilimsel veri: Bir davranış modelini 21 gün boyunca devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlar. Yani önünüzde kritik 1 ay var. Sabredin. Onu görmeyin. Onunla konuşmayın. Onu düşünmemeye gayret edin. Kendinizi onsuzluğa alıştırın. Göreceksiniz ki, 1 ay içinde onsuzluğa alışmışsınız.

Güzel günleri değil; kötü zamanlarınızı hatırlayın. Her şey güzel olsaydı zaten ayrılmazdınız.

Son olarak, çivi çiviyi sökmez. Eski aşkınızı küllemek adına yeni bir ilişkiye adım atmayın. Hatalar hatalarla kapanmaz. Hem kendinize hem de yeni partnerinize haksızlık yapmış olursunuz.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required