Sevdiğimiz insanı bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. İyi veya kötü her huyunu öğrenmeli, bize uygun olup olmadığını net bir şekilde belirlemeliyiz. Kısa vadede yok saysak da uzun yıllar boyunca katlanıp katlanamayacağımıza karar vermeliyiz. Şimdi birbirimize bağlı değiliz, böyle davranması normal. Evlenince değişir, ben onu değiştiririm düşüncesi tamamen yanlış. Kimse, evlendikten sonra değişip, o mükemmel eşe evrilmiyor.


Umut etmek, beklentiye girmek, sabretmek ve çaba sarfetmek…

Olmuyorsa, oldurmaya çalışmak bir noktaya kadar normal. Bunun sınırını iyi çizmeniz gerekiyor. Size uygun olmayan birini, sırf seviyorsunuz diye hayatınıza dahil etmek ve istemediğiniz şeylere maruz kalmak hem sizi hem de ilişkinizi yıpratır. Zamanla biriken bıkkınlıklarınızla boşuna vakit harcadığınızı fark edebilirsiniz. Gerçekleşmeyen her beklenti, kırılan kalp ve yıkılan hayal anlamına gelir.

Türkiye için yapılan araştırmalara göre; boşanan her 100 kadından 66’sı eşlerinin kötü huylarını evlenmeden önce öğrendiklerini ama evlenince değişeceği fikri ile kabul ettiklerini söylüyor. Erkeklerin değişeceği umuduyla yola çıkan bu kadınlar, eşleri değişmeyince çareyi ayrılmakta buluyor. Siz de, her sene yenilenen boşanma istatistiklerine dahil olmak istemiyorsanız, birlikte olduğunuz insanı iyi değerlendirin. Kimse değişmiyor. İşin gerçeği, aslında kimse değişmek zorunda da değil. Birbirinize uygun değilseniz, kendinize uygun insanlara yönelin.

Bu değişim kendiniz için de geçerli. Pek sabırlı biri değilim ama evlenince değişirim fikri ile yola çıkmayın. Ona katlanabilirim, onu değiştirebilirim, o değişmiyorsa ben değişir, ona uyarım, düşüncesi son derece yanlış. Ne siz değişebilirsiniz ne de o. Bu nedenle duygularınızla değil mantığınızla hareket edin.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required