sudanli kilolukadinlarSudan‘da yüz yıllardır kadının da gelinin de şişmanı makbul. Kadın ne kadar ağır olursa o kadar değerli. Gelinler, ağırlıklarınca altın hak ediyor. Sudan’da M.S. 350 yılında sona eren eski Kuş medeniyetinde kilolu, özelikle de kalçası ve baldırları geniş vücutların tercih edildiği ise bilinen bir gelenek.


Sudanlıların 1930’lara kadar kızlarını 11-12 yaşlarında, vücutları daha gelişmeden evlendirdikleri biliniyordu. Kızları olduğundan büyük göstermek için de özellikle şişmanlatıyorlardı.

Geleneklere göre, kilo aldıktan sonra gelin adayları, düğünden önceki 40 gün boyunca günde iki kez içinde parfümlü akasya ağacı odununun dumanı tüten bir is banyosuna giriyordu. Bu süre içinde hiç yıkanmıyordu. Üzerinde kalın bir tabaka oluşana kadar vücuduna kokulu yağlar sürülüyordu.

40. günde, bu yağlı tabaka soyuluyor, altından pırıl pırıl bir cilt çıkıyordu. “Banooteya” denilen tabaka ise katlanıp, tartılmak üzere damadın ailesine gönderiliyordu. Tabaka kaç kiloysa, damat geline o kadar altın veriyordu. Bu nedenle gelin ne kadar şişman olursa, ailenin başlık parası olarak alacağı altın da o kadar fazla oluyordu.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required