Halk tıbbında huş ağacı tomurcukları, genç yapraklar ve huş ağacı suyu çok faydalı olabilir. Tomurcuklanma ve yaprakların kaynaşması ve dekoaksiyonları, kalp-damar kaynaklı ödemi tedavi etmek için kullanılır; ayrıca böbrek ve karaciğer hastalıklarına karşı diüretik ve koleratif bir ajan olarak kullanılır. 6 çorba kaşığı huş ağacı tomurcuğu 3 su bardağı kaynar su ile dökün, karanlık bir yerde 1 gün bekletin, sonra infüzyonu sıkın. Yemeklerden önce günde 4 defa bu sıvı 1/4 bardak için.


Huş ağacı suyu , gut, romatizma, ödem, aşınmalar ve uzun olmayan iyileşen yaralar için günde 2-3 bardak yutar. Aynı zamanda diüretik ve balgam söktürücü olarak da alınabilir.

Huş ağacı tentürü romatizma, gut, eklem ağrısı, yorgunluklar ve kesikler ile iyileşmeyen uzun yaraları tedavi etmek için uygulanabilir. Bu ilaç, dış analjezik, anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür.

Huş ağacından yapraklarla banyo yapmak romatizma ve gut semptomlarını gidermeye de yardımcı olacaktır. Tazeyle veya kurutulmuş yapraklar, romatizma için buharlı sıkıştırmalar ve peletler için kullanılır.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required