erkeklerkadinlarHep söylenir, erkekler kısa yaşar, kadınlar daha uzun yaşar diye. Hiç düşündünüz mü, iyi de neden kadınlar erkeklerden uzun yaşar? Erkeklerin ömrünün kadınlardan daha kısa olmasının sebebi ne? Etrafınıza şöyle bir bakın. Eşi vefat etmiş sayısız kadınla dolu çevremiz. Erkekler, kadınlara oranla biraz daha erken vefat ediyor. Bilim insanları da bu konuya değinmiş ve erkeklerin kadınlardan kısa yaşamasının olası nedenlerini ortaya çıkarmış.


Erkekler, daha doğdukları anda bu makus talihle yüzleşiyor. Aynı anda doğan kadınlara göre ortalama üç yıl daha az yaşayacakları daha doğdukları günden belli. İyi de neden?

Erkeklerin kadınlardan 3 yıl erken ölmesinin bazı olası sebepleri var. İşte bilim insanlarının ortaya çıkardığı bazı nedenler.

Erkeklerin kadınlara göre ağır çalışma koşulları. Örneğin İsveç’te 1800’de yaş ortalaması kadınlar için 33, erkekler için 31 iken bugün sırasıyla 83,5 ve 79,5’tur. Yani her iki durumda da kadınlar erkeklerden yüzde 5 daha uzun yaşıyor.

Erkeklerin bedenlerine karşı daha acımasız davrandığını kanıtlamak mümkün değil. Sigara, alkol ve obezite gibi etkenler farklı ülkelerde bu farkın azlığını veya çokluğunu belirleyebiliyor. Örneğin alkol ve sigara yüzünden Rusya’da erkeklerin ömrü kadınlardan 13 yıl daha kısa.

Her hücrenin DNA’sındaki kromozomlarda birçok potansiyel mekanizma vardır. Kromozomlar çift halde bulunur: Kadınlarda iki X kromozomu, erkeklerde ise X ve Y kromozomu vardır. Bu fark hücrelerin yaşlanmasını değiştirir. İki X kromozomu olması nedeniyle kadınlar her genin kopyasını tutar; yani bir gende sorun varsa yedeği de vardır. Erkeklerinse böyle bir takviye imkanı yoktur. Bu nedenle zamanla daha fazla hücre arıza gösterip erkekleri daha büyük hastalık riskiyle karşı karşıya bırakır.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required