Stres terlemesi, spor terlemesi ve sıcak terlemesinden farklıdır. Stres terlemesi aniden ortaya çıkar. Stresliyken bir anda çok terleriz. Böylece terimize hormon karışır. Kortizol ve adrenalin hormonlarının salgılanmasıyla beraber terimize yağ ve protein karışır. Bakteriler yağ ve proteinle beslenerek çoğalır. Böylece stresliyken terlediğimizde terimiz daha kötü kokar. İşte en basit tanımıyla stres terinin kötü kokmasının nedeni tamamen budur. Yağ ve proteinle beslenen bakterilerin çoğalması ve koku oluşturması..Stres terlemesi benzersizdir, çünkü farklı bir bezden gelmektedir” diyor Procter & Gamble için, ter-bilim adamı, evet, onun unvanı olan Kati Bakes. Bir CrossFit oturumundan veya tipik Ağustos gününüzden çıkan nem, ekrin bezinizden kaynaklanırken, “PowerPoint sunum yapmalıyım” teri apokrin bezinizden gelir.

Bakroz, apokrin bezlerin çoğunlukla kasık bölgenizde bir kaçıyla birlikte koltukaltlarınızın içinde bulunur ve garip bir şekilde iç kulağınızda da bulunur. Eccrine bezleri vücudunuzun her yerinde bulunur ve cildinizi buharlaştıran ve soğutan nemi bırakarak sıcaklığınızı ayarlamaya yardımcı olur.

Ancak soğuk, sinirsel bir ter attığınızda -örneğin ofisinizdeki Ryan Gosling benzeri şeyleri sohbet etmeye çalıştığınızda- cildinizdeki kan damarları ısı terlemesi kadar genişlemiyor. Elleriniz ve ayaklarınız gerçekten soğuk hissedebilir, çünkü stres altındayken kanınız diğer hayati organlara gider.

Stresliyken neden terleriz?

Endişe hissettiğinizde, korktuğunuzda, sinirlendiğinizde, stresliyken sempatik sistem, elleriniz, ayaklarınız ve koltukaltlarınızın terlemesine neden olur. Bu, savaş ya da hayati tehlike anlarında sizi harekete geçiren sistemdir. Metabolizmanız daha önemli organlarınıza yoğunlaşır. Böylece elleriniz ve ayaklarınız daha soğuk olur. Koltukaltı bölgeniz de terlediğinden bakterilerden dolayı kokmaya başlar.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required