Ayak tırnağında meydana gelen kahverengi ve odunsu, pul pul görünüme neden olan mantarlar oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon olmasa da ayakkabı, çorap veya tırnak makası gibi kişisel hijyen öğelerini paylaşarak mantar yakalamak mümkündür. Ayak tırnağı mantarları veya onikomikoz çok yaygın bir enfeksiyondur. Bu Ellerinizi ve ayaklarınızı etkilemektedir. Oldukça inatçı bir sağlık problemidir. Tırnak mantarı tedavisi en az 3 ay devam eder. Tırnak kökten uca yenilenene kadar mantar tedavisine devam etmelisiniz. Tırnak mantarı tedavisi mantar tamamen geçene kadar sürmelidir.

Varlığı ciddi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez, ancak tedavi edilmelidir. Bu sadece estetik nedenlerle değil, ağrı ve diğer komplikasyonlara neden olabilir. Mesela tırnak mantarı ciddi bir şekilde kötü kokuya neden olur. İster inanın ister inanmayın, nüfusun yarısından çoğu hayatında en az bir kez geçirmiştir.

Enfekte olma duyarlılığınız yaşla birlikte artar. İlk bakışta tespit edilmesi zor olduğu için, pek çok kişi tırnağındaki renk değişimlerinin tırnak mantarı olduğunun farkında değildir. Tırnak mantarının aniden ortaya çıkması, dolaşım zorlukları, şeker hastalığı veya hassas bir bağışıklık sistemi gibi kronik sağlık sorunlarının bir işaretidir. Sedef hastalığı veya deri iltihabı gibi cilt sorunlarınız varsa, mantar hastalığı kapmanız daha yüksek bir risk oluşturmaktadır.

Eğer tırnak mantarı için tekrarlayan sorunlarınız varsa bunu aklınızda tutun.

Artık bu mantar türü hakkında daha çok şey öğrendiğinize göre, tırnağınızı düzenli olarak incelemeye ve enfeksiyonu önlemek için tırnak bakımı geliştirmeye çalışın.

Tırnak mantarının tedavi edilmesi, deri hastalıkları uzmanı bir doktorun yazdığı ilaçlarla mümkündür. Bu ilaçlar genellikle mantarlı tırnağa sürülen tırnak cilası, mantar bulunan parmaklara ve parmak arasına sürülen mantar kremleri ve solüsyonları kapsar. Doğal ilaçlar mantara karşı faydalı değildir. Bununla birlikte elma sirkesi mantar tedavisinde ek ilaç olarak kullanılabilir. Enfekte tırnak ve ayağı elma sirkesi eklenmiş suyla yıkamak fayda sağlar.

Ağızdan tedavi yolu ise, terbinafin ve Itrakonazol ile mümkündür. Tırnağın mantar enfeksiyonlarında etkili ilaçlardır. El tırnakları için % 80–90, ayak tırnakları için % 70–80 tedavi başarıları vardır. El tırnakları için 6 hafta boyunca, ayak tırnakları için 12 hafta boyunca günde bir tane tok karnına alınır.

Itrakonazol genellikle her ay bir hafta olacak şekilde kürler halinde verilir. El tırnakları için 2 kere, ayak tırnakları için ise 3 kere 7 gün ilaçlı 21 gün ilaçsız dönem şeklindeki tedavi genellikle yeterli olmaktadır. Ancak yeni çıkan normal tırnak oldukça yavaş bir şekilde uzadığı için tedavi tamamlandıktan sonra tırnakların tekrar normal görünümüne kavuşması 6 ayı bulabilir.

İlginizi Çekebilir:  Evde dudak peelingi hazırlamak ve dudakları dolgunlaştırmak

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -