Birçok yetişkin melazmaya maruz kalır: cildin çevrelerinden daha koyu hale geldiği hiperpigmentasyon şeklidir. Koyu lekeler, melanosit denilen pigment hücrelerinden aşırı melanin üretilmesinden kaynaklanır. Melazma genel sağlığınızı etkilemezken, karakteristik koyu lekeler genellikle çirkin görünebilir; bu da sahip olan insanlarda sıkıntıya neden olur. Bu lekeleri ortadan kaldırmanın ve onları daha az fark edilebilir kılmanın etkili yollarını keşfetmek için okumaya devam edin. Bu yazı aynı zamanda melasma‘nın neye sebep olduğunu size anlatır, böylece melasmanın ilk etapta gelişmesini önleyebilirsiniz.

Melazmanın gelişmesinden kaçınmanın yolları

  • Güneşten uzak durun – ve bronzlaşma kabinleri – tamamen.
  • Her zaman en az 30 SPF’li güneş kremi uygulayın. Eve girmek için evden beş dakika ayrılsanız bile.
  • Ve her birkaç saatte bir yeniden sürdüğünüzden emin olun.
  • Ayrıca, güneşi yüzünüzden uzak tutmak için geniş ağızlı bir şapka takın.

Melasma nedir?

Hiperpigmentasyona neden olabilecek bazı nedenler vardır; bunların bazıları oldukça ciddi olabilir. Bu nedenle, herhangi bir deri renginin fark edilmesi durumunda bir doktora danışmak en iyisidir.

Hiperpigmentasyonun daha yaygın biçimlerinden biri, alnında, yanağında ve üst dudak üstündeki alanda çirkin koyu lekeler ile karakterize melasmadır. Bu lekeler tipik olarak benzer bir şekil ve desende yüzün her iki yanında görünür ve bronzdan koyu kahverengiye kadar değişebilir.

Melasma’yı Daha Hafif Olarak Görülebilecek İpuçları

En agresif tedavi seçenekleri bile çalışmak biraz zaman alabilir. Bu arada, güneş lekelerinin görünümünü en aza indirgemek için yapabileceğiniz çok şey var.

Melazma tedavisi için bir takım tıbbi prosedürler varken, özellikle bu başlangıç ​​evrelerinde renk değişikliğini fark ederseniz, bu ev ilaçlarının bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

Narenciye hasar görmeden cildin üst tabakasını çıkarabilen önemli miktarda askorbik asit içerir. Limon suyunu bir pamuklu topun üzerine sıkıştırın, cildinize koyun ve 20 dakika açık bırakın. En iyi sonucu elde etmek için günde bir veya iki kez tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir:  Cilt Bakımı İçin Temel 3 Bakım Maskesi Tarifi

Başka bir alternatif de bir bal ve limon yüz maskesi yapmak olacaktır. Yarım limonun suyunu iki çay kaşığı balla karıştırın. Etkilenen bölgeye 30 dakika uygulayın ve sonra iyice yıkayın.

Nihai narenciye seçeneği, aynı zamanda cilt aydınlatma ajanı olan zerdeçalla limon suyu maskesi olacaktır. Bir çorba kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı zerdeçala ekleyin, yüzüne 15 dakika boyunca uygulayın ve ılık suyla yıkayın.

E Vitamini güçlü bir antioksidandır ve vücudunuzun hasarlı hücreleri onarmasına yardımcı olabilir. E vitamini yağını cilde doğrudan uygulayabilir ve / veya Vitamin E, örneğin fıstığı, avokado, yapraklı yeşil, tofu ve kabak gibi gıdaları yiyebilirsiniz.

Papaya, cildi pul pul dökmeye yardımcı olan bir enzim olan papain içerir. Papaya ayrıca renk ve renk değişimlerini gidermek için ideal olan C ve E vitamini içerir. Etkilenen bölgeye, günde iki kere, meyvenin küçük bir parçasını 20-30 dakika boyunca uygulamayı deneyin. Veya, papayı bir yüz maskesi için bir macun haline getirin ve 30 dakika boyunca uygulayın.

Cilt tedavileri son yıllarda muazzam ilerlemeler kaydetti. Hiperpigmentasyonu iyileştirmek için mevcut birçok iyi prosedür vardır. Aşağıda en popüler işlemlerden bazıları bulunmaktadır.

Hormonal Kontrasepsiyonu Kesin. Melazma, genellikle östrojen ve / veya progesteron düzeylerinin değişmesinden kaynaklanır, hormonal kontraseptif hapları ve RİA’ları bırakmak, genellikle iyi bir ilk adım olabilir.

Topikal Ağartma Kremi . Tedavinin ilk basamağı, genellikle, cildin renksiz katmanlarını gidermek için tasarlanmış topik asit tedavisidir. Bu tedavilerin sayaç versiyonlarını ve daha güçlü reçete gücü olanları da bulabilirsiniz. Bu kremler tipik olarak hidroksi asitler içerir. Tezgah üstünde bir ürün istiyorsanız, kojik asit, arbutin ve laktik asit içeren ürünü arayın.

Hidrokinon . Çok etkili bir cilt aydınlatması ajanı. Yine de, güvenliği konusunda bazı tartışmalar var. 2006 yılında, FDA potansiyel olarak kansere neden olabilecek kanıtlara dayalı onayını geri aldı. Bununla birlikte, Amerikan Dermatoloji Akademisi, FDA ile aynı fikirde değildir. Grup, doğru gözetim altında kullanılan hidrokinonun herhangi bir sağlık riski taşımayacağını iddia ediyor. % 2 gücündeki hidrokinonlu kremler tezgahın üstünde bulunurken daha konsantre versiyonlar ise doktor reçetesi gerektirir.

İlginizi Çekebilir:  Anti Aging Yoğurtlu Yüz Maskesi

Retinoidler . Cildin yenilenmesini hızlandıran bir A vitamini şekli. Ölü deri hücreleri daha çabuk daha yeni, daha hafif olanlarla değiştirilir. Sadece gebe kadınlarda fetusa potansiyel sağlık riski nedeniyle reçeteyle kullanılabilir. Ayrıca cilt tahrişine neden olabilir.

Kimyasal Peel. Yüz derisinin dokusunu iyileştirmek ve düzleştirmek için kullanılan kimyasal bir çözüm. Çözüm, Evde Telafiler bölümünde açıklanan asit konsantrasyon seviyelerini içerir. Cildin yüzeyindeki ölü hücreleri çıkararak çalışır. Yenilenen cilt tipik olarak eski deriden daha pürüzsüz ve sağlıklıdır. Bir dermatologun gözetiminde yapılır, kimyasal soymalar karanlık lekeleri tedavi edebilir ve tüm yüze yeni bir ışıltı getirebilir.

Mikro dermabrazyon . Cildinizin üst katmanlarını “kumlamaya” sokmak için küçük kristaller kullanan bir prosedür. Lokal anestezi uygulayacak bir dermatolog veya cerrah tarafından uygulanır. Prosedür genellikle birkaç ayda bir kez tekrarlanır. Dermabrazyon, cildi yumuşatıp kırışıklıkların, pigmentlerin ve yara izlerinin azalmasına neden olacaktır.

Yoğun Pulslanmış Işık (IPL). Pigmente neden olan melanini yok etmek için hızlı ışık puanı kullanan bir lazer tedavisi. Cilt, lazerin neden olduğu hasarı onarır ve iyileştikten sonra daha açık bir cilt tonu bırakır. Bu işlem diğerlerinden daha pahalıdır ve acılı olabilir.

Melasma ve Hiperpigmentasyon Neden Olur?

Doktorlar birkaç olası tetikleyici belirlediyse de kesin bir melasma nedeni tespit edilmemiştir:

Hormonal dengesizlikler. Melazma kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve genellikle hormonal değişikliklerle ilişkilidir.

Hamile olan, hormon replasman tedavisi alan veya hormona dayalı doğum kontrolü alan kadınlar özellikle hassastır. Hamile kadınlarla birlikte bu karanlık yamalar “gebelik maskesi” olarak adlandırılır ve genellikle gebeliğin sonuna kadar devam eder.

Güneşe maruz kalma . UV maruziyeti, melazmanın başlıca nedenidir. Nöbet tutmayan ilaçlar gibi belirli ilaçlar, cildi güneşe daha duyarlı hale getirebilir ve melasma geliştirme riskini arttırır.

İlginizi Çekebilir:  Gül suyunun cilt bakımında kullanım şekilleri

Kokulu Sabunlar ve Deodorant . Bu ürünler cildi tahriş edebilir ve güneşi daha hassas hale getirebilir.
Hipotiroidizm . Melasma düşük seviyelerde tiroid hormonu ile ilişkilendirilmiştir.

Bazı insanlar melazma için daha yüksek bir risk faktörüne sahip olacaklar. Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • Kadınlar . Erkekler melazma teşhisi konan insanların yalnızca dörtte birini oluşturuyor.
  • Koyu Ciltli İnsanlar . Kolayca bronzlaşan ya da halihazırda daha yüksek melanin üretimine sahip insanlarda melasma gelişme olasılığı daha yüksektir.
  • Aile Tarihi olanlar . Melazma teşhisi konulan kişilerin üçte biri, bir aile bireyinin de hastalığa maruz kaldığını bildirdi.

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -