neyeiyigelir-79Sizi bilmem ama benim beyaz un bağımlılığım var. Beyaz un ile yapılmış her şeye bağımlıyım. Ekmek, börek, poğaça, simit, krep, akıtma, hamur kızartması, pizza…Kısaca içinde un olan her şeye aşırı bağımlıyım. Canım sıkkınken, üzgünken, mutluyken, ağlarken, gülerken, duygu patlamalarında, hayatımın her anında duygularımı beyaz un ile ifade edebiliyorum. Peki bu bir hastalık mı? Beyaz ekmek bağımlılığı, un bağımlılığı, karbonhidrat bağımlılığı hastalık mı, tedavisi var mı? Karbonhidrat bağımlılığından nasıl kurtulabiliriz? Bu hastalığın tedavisi var mı?

Şeker gibi beyaz un da bağımlılık yapıyor. Ekmek bağımlılığı azımsanmayacak ölçüde. Kimileri de benim gibi bağımlılığın dozunu aşıyor ve aşırı bağımlı oluyor. Obezite de kaçınılmaz oluyor tabi ki. Obezitenin bir numaralı sorumlusu karbonhidrat yükü, yani özellikle de un.

Beyaz un, buğdayın en çok işlenmiş hali. Beyaz un aslında buğdayın şekere dönüşmüş hali ve ‘obeziteye davet’ demek. Yani beyaz un, şeker demek. Şeker ise bağımlılık yapan ve vücut için tehlikeli bir madde ki, tıpkı sigara gibi bu gıdaların üzerine de ‘ölümcül etkisine dikkat çeken’ uyarılar konulması lazım, hatta yasaklanması lazım. Uluslararası çalışmalar gösteriyor ki şekerin yarattığı bağımlılık uyuşturucu bağımlılığından farklı değil. Çünkü beynin aynı merkezi etkileniyor.

Erişkinlerdeki obezite oranımız yüzde 32’lere çıktı. Amerika’yla aynı seviyeye geldik. Bu ne demek, 20 milyon insanımız obez. Kişi obez olduğu zaman yüzde 25 ihtimalle diyabet, yüzde 65 ihtimalle tansiyon, kanser, kalp hastalıkları vs hedefi haline de geliyor. Oysa obezite sigaradan sonra önlenebilir ikinci ölüm nedeni. Ülkemiz dinamiklerine bakarsak da bunun başında beyaz ekmeğin sofradan kalkması geliyor.

Beyaz karbonhidratların neden bu kadar bağımlılık oluşturduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bu, mideden beynin zevk alma ve ödül merkezlerini etkileyen bir hormon ve nörotransmitter (nöronlar arasında ya da bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallar) olan dopamini ürettiğiniz bölümüne giden kimyasallardan kaynaklanır. Beynin bu bölümleri uyarıldığı anda, ister.

İlginizi Çekebilir:  Trabzon hurması sirkesi tarifi

Alkol, uyuşturucu veya karbonhidrat olsun; bağımlılık yaratan maddeleri daha çok istemeye başlarsınız.

Unlu mamüller, patates kızartması veya cips benzeri işlenmiş atıştırmalıklar gibi işlenmiş karbonhidratları fazla tüketmek, vücudunuzda toksik etki yaratır. İşlenmiş karbonhidratlar, iç organ yağlanması veya vücudun insülin üretmesini kısıtlayan ve böylece sizi diyabete daha yatkın hale getiren karın bölgenizde biriktirdiğiniz omentum yağına sebep olurlar.

neyeiyigelir-150Ne yemeliyiz?

  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Balık
  • Tavuk
  • Kırmızı et
  • Yoğurt
  • Yumurta
  • Baklagiller
  • Meyveler
  • Brokoli, biber, domates, patlıcan, semizotu, maydanoz, yeşil soğan, ıspanak, pırasa, lahana, kabak, soğan

Bunları tüketin, bu bağımlılıktan kurtulun.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -