Allah’tan internet geldi de farklı tariflere ulaştılar. Yoksa daha düne kadar kısırı, kavrulmuş soğanla yapıyorlardı. Yaptıkları tek et yemeği, köfte ve ızgaraydı. Etli, kemikli yemekler, bulgurlu yemekler; içli köfte, analı kızlı, patlıcan kebabı, fellah köftesi, etki kömbe, el açması kıymalı börekler, tereyağlı unlu tatlılar falan hak getire. Varsa yoksa ot. Isırgan, pancar, pezik, şalgam, galdirik, höngül, sakırca, mısır, fasulye temel yemek malzemeleri. Mis gibi fındık var mesela ama fındıktan bile tatlı falan yapmayı akıl edememişler.

Fındık unu falan ne bileyim daha yaratıcı tarifler hep başka yerler tarafından geliyor. `martha stewart` da zaman zaman bizim karalahana/pancar dediğimiz sebze türüyle benzer sebzelerden yemek yapıyor. Ama içine öyle şeyler koyuyor ki yemek bir anda değişik bir boyuta atlıyor. Bizim aklımıza hiç gelmemiş öyle tarifler yapmak. Amerika’lılar pancarı etin yanında çiğden salata yapıp bile yiyor. Bazı tariflerde sadece yağda kavurup garnitür yapıyorlar. Bu saydıklarım onların damak tadına övgü değil. Yaratıcılığa vurgu. Yoksa onlarla bizim kültür elbette ki farklı. Ama bizde yaratıcılık yok. Kolaycılık var. Eski nesil imkanları ölçüsünde beslenmiş ama devir değişti. Sen de değiş be anam.

Adana, osmaniye, çevre illerde bulgur var, buğday var anlıyorum bu nedenle de bu karbonhidrat kaynağı süper şekillerde kullanılıyor. Envai çeşit yemek yapılıyor. Bunların en yaratıcısı bence tarhana. Yaş yani henüz kaynamakta olan hali bile aşırı güzel, çok lezzetli. Soğanlı, sarımsaklı, bol baharatlı yemekler yapılıyor. Mesela ben osmaniye’den taşınınca limon tuzu denen bir maddenin varlığını unutmuştum. Çünkü karadenizde yemeklere koyulmaz. Ekşi çorbalar, ekşi sebze yemekleri ve sarmaların lezzet kaynağı oysa. Kimyon, yeni bahar, kömbe baharatı, muskat falan iyi yemeklerin sırrıdır. Yemek yapmayı bilen kültürlerde bol bol kullanılır. Şimdi yaptığın bi turşu var, bi çorba var. Ona mı koyacaksın bu baharatları. Tabi ki yemekler hafif ve lezzetsiz olur. Yemek yapmayı bilen en basit sakız kabağını bile harika bir şekilde sunar. Bilmeyense kızartır, sarımsaklı yoğurtla götürür. O da güzel ama sürekli de öyle mi yiyeceksin. Dene, merak et, keşfet, yeniliklere açık ol.

İlginizi Çekebilir:  Maydanoz nasıl zayıflatır?

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -