sudanli kilolukadinlarSudan‘da yüz yıllardır kadının da gelinin de şişmanı makbul. Kadın ne kadar ağır olursa o kadar değerli. Gelinler, ağırlıklarınca altın hak ediyor. Sudan’da M.S. 350 yılında sona eren eski Kuş medeniyetinde kilolu, özelikle de kalçası ve baldırları geniş vücutların tercih edildiği ise bilinen bir gelenek.

Sudanlıların 1930’lara kadar kızlarını 11-12 yaşlarında, vücutları daha gelişmeden evlendirdikleri biliniyordu. Kızları olduğundan büyük göstermek için de özellikle şişmanlatıyorlardı.

Geleneklere göre, kilo aldıktan sonra gelin adayları, düğünden önceki 40 gün boyunca günde iki kez içinde parfümlü akasya ağacı odununun dumanı tüten bir is banyosuna giriyordu. Bu süre içinde hiç yıkanmıyordu. Üzerinde kalın bir tabaka oluşana kadar vücuduna kokulu yağlar sürülüyordu.

40. günde, bu yağlı tabaka soyuluyor, altından pırıl pırıl bir cilt çıkıyordu. “Banooteya” denilen tabaka ise katlanıp, tartılmak üzere damadın ailesine gönderiliyordu. Tabaka kaç kiloysa, damat geline o kadar altın veriyordu. Bu nedenle gelin ne kadar şişman olursa, ailenin başlık parası olarak alacağı altın da o kadar fazla oluyordu.

İlginizi Çekebilir:  Chopard Wish Edp Bayan Parfümü Nasıl Kokuyor?

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -