kadın sağlıkDepresyonun tipik belirtileri ve yanı sıra serotonin azlığından dolayı epeyce mutsuz hissettiğim bir dönemdeyim. Sevdiceğim var. Yalnız değilim. Ailem de yanımda ancak yine de içten içe derin bir huzursuzluk hissediyorum. Bunun aşk hayatımla ya da maddiyatla ilişkisi yok. Serotonin seviyem çok düşük. Üstelik yükseltemiyorum da. Serotonin seviyemi artımak amaçlı Solgar 5 Htp kullandım, olmadı. Yine aynı haldeyim. 5 htp kullananlar acaba benim gibi hiçbir etkisini görmüyor mu, bunu merak ediyorum.

5htp5 Htp çok methedilen bir gıda takviyesi. O kadar methettiler ki dayanamadım aldım. Serotonin salgılatır, mutlu eder, iştah keser ve hatta zayıflatır dediler. Allah Allah dedim Solgar 5-HTP de acaba gerçekten bu etkileri bende yapacak mı. İlk iş eczaneye gittim ve 45 tl vererek Solgar 5-HTP satın aldım. Büyük umutlarla eve geldim ve ilk kapsülü de yuttum. Bunan sonrası ise işte yazdıklarım gibi…

5 HTP içinde neler var?

5htpkullaniyorum5-HTP (L-Hidroksitriptofan, standardize Griffonia simplicifoli çekirdek ekstresinden) 100 mg
Magnezyum 50 mg
Valerian tozu 100 mg
Vitamin B6

Bulunduruyor yani her bir 5 htp kapsülü bu saydığım içerikten oluşuyor. Bizim umudumuz da işte bu noktada hayat buluyoruz.

Peki benim derdim neydi de 5 htp’de çare aradım?

Çok mutsuzum. Depresyon belirtileri var ara ara. İlaç kullanıp bağımlı olmak istemediğimden çareyi 5 htp gibi bitkisel bir üründe aramam da işte bundan. Depresyon ilaçlarını kullananlar bağımlılık yarattığını ve yan etkilerinin daha çok hasta ettiğini söylüyor. Bundan dolayı, daha çok bağımlı olmamak için ilaç değil de bitkisel takviye kullanmak istemiştim.

Canım çok sıkılıyor. Sıkıldıkça dışarı çıkıp dolaşmak yerine evde yatıp yemek yemek istiyorum. İştahım öylesine açık ki, ye ye doymayan bir insanım. İsteksizim. Üşengeçim. Kalkıp su almaya bile üşenir oldum. Başım çok ağrıyor. Sık sık baş ağrısı nöbetleri geçirmeye başladım. Doktora gittim çok test yaptırdım ama kayda değer bir eksiğim gediğim yok. Sadece D vitamini eksik çıktı ki onu da D vitamini damlasıyla giderdiğimi düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir:  Mutlu Kadınlar Diyet Yapmıyor

Hal böyle olunca ben de Solgar 5-HTP‘den medet umdum. Peki Ne yapmasını umut etmiştim?

Sandım ki yaşama sevinci gelir. Mutlu olurum. Üşengeçliğim geçer. İştahım kapanır. Daha çok gezer, daha az yemek yerim. Hatta zayıflarım. Beni zayıflatır. Enerjik olurum. Serotonin seviyem yükselir ve ben de normal insanlar gibi hayata olumlu bakarım.

5 HTP ürünü Hafif anksiyete bozukluğu ve depresyon sorunlarına çözüm ürettiğini iddia eden bir takviye. Benim gibi Serotonin azlığına bağlı depresif, yorgun, sıkılgan bünyelere çare olacağını vaat ediyor.

Tabi bana doğadan kaynakları kullan ve sağlıklı serotonin artırıcılardan faydalan diyenler oldu. Bu arada serotonin serotoinin diyoruz da ne ki bu hede. Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitter. Mesela Serotonin seviyesine doğrudan etki eden, yükselten gıdalar var. Bunlar, peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates ) ve içinde triptofan isminde bir çeşit amino asit bulunan gıdalar, (örneğin süt, hindi eti ) serotonin düzeyini yükseltiyormuş. Tükettim mi? Elbet de ki evet. Hem de her gün ve sık sık ama göbekten başka faydası olmadı. Hala mutsuzum…

Solgar 5-HTP kullandım ve iştahımda azalma olmadı. Mutlu da olmadım. Daha güzel uyku da uyumadım. Kaygılarım bitmedi. Huzurlu, umursamaz, neşeli, enerjik, yüzü gülen, gevşek bir insana dönüşmedim. Nedne bende işe yaramıyor anlamıyorum. Oysa 45 tl verdim ve eğer iyi gelirse her ay 2 şişe alırım diye düşünmüştüm. Fiyatı hiçbir şeydi gözümde. Ama işe yaramadığı için paramın çöpe gittiğini düşünüyorum. Acaba ben istisna mıyım? Bir şişe bitirmeme rağmen etkilenmemem istisnai bir durum mu? Bilemiyorum.

Şu an tek düşündüğüm ruh hastası olduğum ve psikolog ile görüşmem gerektiği. 5 htp kullandım demek ki çözüm değilmiş. Bu ürünleri kötülemek niyetinde değilim. Sadece sorguluyorum neden bende mucize olmadı neden?


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -