Diyetteyiz. Yaz yaklaşıyor. Zayıflama diyetlerinde bulgur yenir mi? Konu başlığımız bu. Bulgur hem ekonomik hem de sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı. Diyet yaparken dengeli beslenmek ve uzun süre tok kalmak için bulgur yemeliyiz. Diyette kabızlık büyük sorun olabiliyor. Bulgur yemek kabızlığı önlediği için özellikle tavsiye ediliyor.Bağırsak çalışmasını düzenleyen bulgur, kan şekerinizin daha yavaş yükselmesini de sağlıyor. Diyetisyenler ve doktorlar, zayıflamak için yapılan diyetlerde bulgurdan korkmamak gerektiğini söylüyor.

Bulgur, tam bir tahıl olarak kabul edilir, yani bütün buğday çekirdeğinin (mikrop, endosperm ve kepek dahil) yendiği anlamına gelir.

Bulgur Akdeniz kökenli ve binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Bu güne kadar birçok Orta Doğu ve Akdeniz mutfağında temel bir maddedir. Bulgur, kaynamış, kırık buğdaydan yapılmış, yenilebilir bir tahıl ürünüdür. Dokusu kinoa veya kuskusla aynıdır.

Besin içeriği
Sadece bulgur lezzetli ve hazırlaması kolay değil, aynı zamanda çok besleyicidir.

Minimum düzeyde işlenmiş bir tahıl olduğundan, daha rafine buğday ürünlerinden daha fazla besin değeri korur.

Bulgur, çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra önemli miktarda lif içerir . Aslında, tek bir porsiyon, bu nedenle besin için Referans Günlük Alımının (RDI)% 30’unu sağlar ( 1 , 2 ).

Bulgur, özellikle iyi bir manganez , magnezyum ve demir kaynağıdır ve aynı zamanda kaloride kahverengi pirinç veya kinoa gibi diğer benzer tahıllardan biraz daha düşüktür ( 2 , 3 , 4 ).

Pişmiş bulgurdan 1 bardak (182 gram) porsiyon ( 2 ):

Kalori: 151
Karbonhidrat: 34 gram
Protein: 6 gram
Yağ: 0 gram
Elyaf: 8 gram
Folat: RDI’nın % 8’i
B6 Vitamini: RDI’nin% 8’i
Niasin: RDI’nin% 9’u
Manganez: RDI’nin% 55’i
Magnezyum: RDI’nin% 15’i
Demir: RDI’nin% 10’u

Bulgur buğdayı çeşitli besinler sağlar ve özellikle iyi bir manganez, magnezyum, demir ve lif kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ay Burcu İkizler Olanların Özelliği

Bulgur gibi lif bakımından zengin kepekli tahılların rutin tüketimi, hastalık önleme ve gelişmiş sindirim dahil olmak üzere çoklu sağlık yararları ile ilişkilidir.

Kalp Sağlığını Destekler

Lif bakımından zengin gıdaların (kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi) yeterince alımı kalp sağlığını artırabilir .

Bir gözden geçirme, günde 3-7.5 porsiyon (90-225 gram) tam tahıl tüketen kişilerin yaşam boyu kalp hastalığı riskinde% 20 azalma olduğunu ortaya koydu ( 5 ).

Bu nedenle, bulgur gibi kepekli tahılları yemek kalp koruyucu yararlar sağlayabilir.

Sağlıklı Kan Şekeri Kontrolünü Destekler
Rafine taneler ile karşılaştırıldığında, tam taneler kan şekeri azalmış yanıt ve düşük insülin seviyelerindedir. Bazı araştırmalar, tam tahılın genel insülin duyarlılığını da artırabileceğini göstermektedir ( 6 ).

Lif, bu etkilerden sıklıkla sorumlu olduğu düşünülse de, kepekli tahıllardaki bitki bileşikleri de önemli bir rol oynayabilir ( 6 ).

Bulgur buğdayı, kan şekeri kontrolünüzü iyileştirmeye yardımcı olabilecek, hem lif hem de bitki besinleri açısından zengin bir kaynaktır ( 7 ).

Sindirim ve Gut Sağlığını Destekler
Bulgur gibi kepekli tahılların düzenli olarak tüketilmesi, sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyebilir ( 8 ).

Bu bakteriler bağırsak sağlığını ve uygun sindirim fonksiyonunu destekleyen kısa zincirli yağ asitleri üretir ( 8 ).

Ek olarak, bulgur gibi lif bakımından zengin yiyeceklerin yeterli alımı, kabızlık gibi sindirim sorunlarının tedavisinde ve önlenmesinde de etkili olabilir ( 9 ).

Kilo Kaybı Destekler

Kilo, çeşitli faktörlerden etkilenmesine rağmen, birçok çalışma daha yüksek lif alımını kilo kaybına ve kilo alımına karşı azalmış bir eğilime bağlamaktadır ( 10 ).

Genel olarak, diyet lifinin ağırlığı nasıl etkilediği tam olarak hala net değil. Bazı insanlar için lif yemek, dolgunluğun artmasına ve dolayısıyla kalori alımının azalmasına neden olur, ancak aynı zamanda gıdadan emilen toplam enerji miktarının azaltılmasında da rol oynayabilir ( 10 ).

İlginizi Çekebilir:  En kolay tarçınlı rulo çörek tarifi

Bulgurun, lif açısından zengin diğer besinlerin yanı sıra dengeli bir diyetin parçası olarak kullanılması, sağlıklı bir kiloyu destekleyebilir.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -