İnme ya da genellikle aynı anlamda kullanılan felç, halk arasında sonuçları itibariyle en çok korkulan hastalıklar arasındadır. O kadar ki, inme sonucu “yatalak hasta” olmak yerine ölümü yeğlemek derecesinde görülmektedir.

Bu derece ürkütücü bir tablo ortaya koyan inme, “felç olmak ”şeklinde sonuçlanmakla birlikte her felç, inme olarak tanımlamaz.  Örneğin çeşitli çocuk felçleri ve yüz felçlerinde olduğu gibi. Çünkü her felç, damar problemlerinden kaynaklanmamaktadır. Oysa inmenin temelinde beyne giden damarlarda ortaya çıkan sorunlar vardır.

İnme Sebepleri Nelerdir?

Dolaşım yani damar sisteminin sağlıklı olması, tüm organlar açısından çok önemli olmasına karşılık iki hayati organ açısından ayrı bir öneme sahiptir. Bunlar, kalp ve beyindir. Genel olarak damarlarda nasıl problem oluştuğu ve bunların sebep olduğu kalple ilgili sorunlar yaygın olduğu için halk arasında kalp damar rahatsızlıkları daha iyi bilinmektedir. İşte bilinen bu sebepler damar sistemini bozarak kalbe zarar verdiği gibi beyne de zarar vermektedir. Bu noktadan hareketle inmenin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Obezite: Özellikle morbid (ileri derece) obezite rahatsızlığı olanlar açısından sağlıklı bir damar sisteminden bahsetmek çok zordur. Genellikle obezite ile beraber seyreden kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon damarlarda gerek yapısal sorunlara gerekse kan akışının sağlıksız olmasına ve damar tıkanıkları gibi sorunlara sebep olarak inme sebebi olmaktadır.
 • Sigara: Zararlar saymakla bitmeyen sigaranın damar sisteminin üzerindeki olumsuz etkisi yadsınamaz bir gerçektir.  İçindeki maddeler sebebiyle başta kanser olmak üzere ölümcül hastalıklara sebep olan sigara damar sağlığını olumsuz etkileyerek inmeye de sebep olmaktadır.
 • Kalp ritim bozuklukları: Ritim bozukluğu kalp atım hızıyla ilgili bir sorundur. Damar sisteminin merkezinde yer alana kalpteki bu sorun kandaki pıhtının beyin damarlarına gitmesine ve damarı tıkayarak inmeye sebep olmaktadır.
 • Kanamalar: Çeşitli kanamalarda damarın mukavemetini, esnekliğini vb yapısal özelliklerini olumsuz etkilediği için inme sebebi olabilmektedir.
 • Yaş faktörü: Yaş ilerledikçe, damarların yıpranma faktörünün etkisi ile birlikte, damarların sağlığını kaybetme riskinin artması da inme riskini arttırmaktır.
İlginizi Çekebilir:  İğne oyası videolu anlatım

İnmenin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu hastalık gibi inme de ortaya çıkmadan çeşitli belirtiler göstermektedir. İnme belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Görme bozuklukları: Çeşitli yönleri görememe,  geçici görme kayıpları, vb sorunlar. Özellikle ani gelişen sorunlar.
 • Konuşma bozuklukları: Aniden gelişen hiç konuşamama sorunu, ya da konuşabiliyor olsa da telaffuzda ortaya çıkan sorunlar, yine tipik belirtiler arasında yer almaktadır.
 • Güç Kaybı: Vücudun bir kısmında çeşitli bölgelerde oluşan ani güç kayıpları, kasları kullanamama. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen kayıplar.

Toparlayacak olursak inmenin en sık belirtileri yüzde oluşan güçsüzlük (yüz kaslarının toplayamama), kolda oluşan güçsüzlük ve konuşmakla ilgili sorunlardır.

İnme Sonrası Tamamen İyileşme Var Mıdır?

Bu soru hem “Evet” hem “Hayır” olarak cevaplandırılabilecek iki uçlu bir sorudur.

Çünkü inmenin olumsuz faktörleri tamamen ortadan kalkabileceği gibi, kalıtsal sorunlarda oluşabilir. İyileşme sürecinde hastanın olumlu ya da olumsuz sonuçlar elde etmesindeki başlıca faktörler şunlardır:

 1. Beynin Zarar Görmüş Alanı: Damarlardaki sorunun beyinde sebep olduğu tahribat, beynin hangi bölgesinde, ne kadar geniş bir alana etki etmiştir? Bu sorunun cevabı iyileşme süreci ve sonuçlarıyla çok yakından ilişkilidir.
 1. Diğer hastalıklar: Hastanın inme harici yaşadığı kronik rahatsızlıklar ya da inme sonrası çeşitli sebeplerle yakalandığı hastalıklar iyileşme sürecini etkilemektedir.
 1. Yaş Faktörü: Hastanın yaşı iyileşme süreci açısından çok önemlidir. Yaş faktöründe hücrelerin yenilenme kapasitesi temel faktör olarak görülebilir. Bu sebeple İleri yaşlarda inmenin tamamen iyileşmesi daha erken yaşlara göre nispi olarak farklılık gösterebilir.
 1. Tedavi Şekli ve Uyum: Fizik tedavinin etkileri niteliği açısından önemlidir. Kaliteli bir tedavi ve hastanın bu tedaviye verdiği cevap yani tedaviyle sağladığı uyumda iyileşmenin olumlu sonuçları açısından önem taşımaktadır
 1. Diğer Faktörler: Her insanın hastalıklara karşı gösterdiği bedensel ve psikolojik tepkiler de farklılık gösterebilir. Bu inme içinde geçerli olabilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Burçlar

İnmeden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Bol su içmek, inmeyi önlemek için önemli bir tedbirdir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabeti kontrol altına almakta inmeye karşı alınacak tedbirlerin başında gelmektedir. Kronik bir damar hastalığı olanların kontrollerini aksatmaması çok önemlidir. Spor yaparak vücudun dolaşım sistemini ve bağışıklık sistemini destekleyici tedbirler almak, tüm hastalıklar gibi inmeye karşı da etkili bir tedbirdir. Özellikle kalp aritmi sorunu olanların ilaçlarını düzenli şekilde alarak bilinçli bir hayat sürmesi de inmeye karşı alınabilecek başlıca önlemlerdir. Sonuç olarak, sağlıklı bir hayat sürmek için spor yapmanın, dengeli beslenmenin, strese yenilmemek adına tedbirler almanın ve bol su içmeye önem vermenin kronik rahatsızlıklar da dâhil olmak üzere çoğu hastalığa karşı önleyici tedbir olduğu açıktır. İnme de bu şekilde değerlendirilmelidir.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -