Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi, kan hücrelerinden olan akyuvarların normalin üzerinde artış göstermesi ile baş gösteren bir kanser türüdür. Habis hücreler, kan yapıcı hücrelerin üretimini engeller. Bu nedenle kansızlık neticesinde ortaya çıkan ateş ve halsizlik oldukça fazla görülür.

Ülkemizde her yıl 1500 ve 2000 arası çocuk lösemiye yakalanmaktadır. Lösemi belirtileri oldukça farklılık göstermektedir. Yayıldığı organa göre değişiklik gösteren belirtileri genel olarak sıralayacak olursak, kan hücrelerin yarattığı zedelenmelerden kaynaklanan bereler ve kanamalar oldukça fazla görülmektedir. Bunun yanında sıklıkla ;

 • Gece terlemesi ve ateş,
 • İştahta azalma,
 • Koltuk altı ya da karında şişlik ya da diğer lenf bezlerinde şişlik,
 • Halsizlik,
 • Baş ağrıları,
 • Vücutta kırmızılıklar,
 • Kan testlerinde çıkan al yuvarların artışı gibi belirtiler söz konusu olur.

Çocuklarda genelde akut lösemi görülür. Ancak 50 yaş ve üzerindeki yetişkinlerde kronik lösemi söz konusu olmaktadır.  

Lösemi belirtileri ile ilgili görsel sonucu

Lösemi Nasıl Teşhis Edilir?

Lösemi belirtileri herkes için farklı olabilir. Çünkü löseminin yavaş ilerlediği ve çok az belirti gösterdiği kronik lösemi ve akut lösemi ilk anlarda teşhis edilemeyebilir.

Hastanın şikayetlerine yönelik olarak yapılan testler sonucu bulgular değerlendirilmelidir. Hastanın ya da ailesinin bilinçli olması, bir çok açıdan önemlidir. Teşhis konusunda ortaya çıkan ilk bulguların değerlendirilmesi, daha sonra ilik biyopsisi, kan ve genetik testlerin yapılması sürecine girişilir.

Löseminin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden önleyici bir tedavi yöntemi de yoktur.

Lösemi Kimlerde Görülür?

Akut lösemi, 2 – 5 yaş arasında sıkça görülen bir hastalıktır. Kronik lösemi ise daha çok 50 yaş üstü hastalarda görülür ve bu hastalığın ilerlemesi yavaş olduğu için genelde geç fark edilir.

İlginizi Çekebilir:  Depresyonda Mıyım?

Akut lösemi genelde çocuklarda görüldüğü için farklı bir seyir izlemektedir. Akut ve kronik lösemi, bir çok farklı çeşitte görülebilir. Lösemi çeşitleri arasında hangisine dahil olunduğun tespiti, kan hücreleri ile yapılır. hangi beyaz kan hücresini etkilediğine göre değişiklik gösteren lösemi türü;

 • Lenfoblastik lösemi,
 • Miyelogenöz lösemi olarak iki çeşitlidir.

Aynı zamanda akut lösemi çeşitleri ve kronik lösemi çeşitleri olarak iki farklı türde lösemi seyri görülmektedir.

Akut Lösemiler

Akut lösemi, sürekli kan hücresi artışının yaşandığı bir kanser türüdür. Sağlıksız kan hücrelerinin sağlıklı kan hücrelerine göre daha fazla artış göstermesiyle ortaya çıkan bu kanser, kendi içinde ikiye ayrılır;

 • Akut lenfoid lösemi, lenfosite dönüşmesi gereken kan hücrelerinin olgunlaşamadan yayılması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çok fazla artan bu hücreler, lenf bezlerinde şişmelere neden olurlar.
 • Akut Myeloid lösemi, trombositlere dönüşmesi gereken kan hücrelerinin görevini yapmamasına neden olmaktadır.

Çocukluk çağında görülen lösemi türlerinin büyük bir kısmı, ilik nakli ile tedavi edilebilmektedir.

Lösemi belirtileri ile ilgili görsel sonucu

Kronik Lösemiler

İki alt türü olan kronik lösemi, daha yavaş ilerler. Çünkü belirtileri oldukça sinsidir. Görünüşte olgun olan ama tam olarak olgun olmayan kan hücrelerinin aşırı derecede üremesi nedeniyle ortaya çıkar.

Kronik lenfoid lösemi, olgun görünen kan hücrelerinin kemik iliğinde aşırı üretimi nedeniyle ortaya çıkar ve lenf düğümlerinde şişliklere neden olurlar. Kronik myeloid lösemi ise, olgun görünen myeloid hücrelerin tüm kanda yayılmasına neden olmaktadır.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Löseminin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Nedeni ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların yapılması mümkün değildir. Bu nedenle tedavisine yönelik olarak yapılan çalışmalar artış göstermektedir.

Lösemi tedavisi için yapılması gereken ilk şey, habis hücreleri ortadan kaldırmaktır. Hastanın durumuna göre şekillenecek olan tedavi ile, radyasyon tedavisi, kemoterapi adı verilen ilaç tatbikleri ve bağışıklama süreci ve ilik nakli olmak üzere uygulanır. İlik nakli uygulanması için kişinin kendi iliğinden ya da donörden alınan hücrelerin verilmesiyle tedavi edilme sürecidir.

İlginizi Çekebilir:  Kilo verip güzelleşmek

Ülkemizde ve dünyada kemik iliği bankası bünyesinde bağışçılar bir tüp kan vererek, iliklerinin uyum sağladığı kişilerin hayatını kurtarabilmektedir. Bu sayede tedavi için gerekli olan sağlıklı kan hücrelerinin hastaya nakledilmesi sağlanmaktadır.

İlik Bağışının Önemi

Lösemi hastalığının tedavisinde önemli olan sağlıklı kan hücreleri, ilik nakli ile donörden alınarak hastaya nakledilmektedir.

Ancak kişinin iliği tamamen habis hücreler tarafından işgal edilmişse, kendi hücrelerinin kullanılması mümkün olmaz. Birinci dereceden yakınların da iliklerinin uymadığı durumlarda bir çok sorun yaşayan hastalar için kurulan kemik iliği bankaları, bir çok kişinin hayatını kurtarmaktadır.

Siz de bir tüp kanla bir insanın hayatını kurtarabilir, onu sevdiklerine bağışlayabilirsiniz. Kemik iliği nakli ülkemizde başarıyla yapılmaktadır ve LÖSEV bu konuda bir çok ilke imza atan gönüllüleriyle çalışmaktadır.


 

Etiket:

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -