Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

C:\Users\ELİF\Downloads\hqdefault.jpg

Kanserin oldukça sık görüldüğü 21. Yüzyılda en sık görülen kanser türlerinden biri ise mide kanseri. Mide kanseri başlarda sinsice ilerleyen, kendini göstermeyen, belirtiler sergilemeyen bir hastalık. Mide kanseri belirtileri nelerdir diyenler için birçok belirtisi var söyleyelim.

Ancak mide kanserinin ileri ki aşamalarında hastalarda mide bölgesinin tamamında belirtiler başlıyor. Mide bölgesinde rahatsızlık ve şiddetli ağrılar, kusmalar ve sık mide bulantıları, yutma zorlukları, hızlı kilo kayıpları, az yenilen yemekler sonrasında bile aşırı şişkinlik hissi, dışkıda görülen kan ise mide kanseri belirtilerini oluşturuyor.

Hastalığı sinsi yapan bir diğer unsur ise bu belirtilerin diğer mide hastalıklarında da gözlenebilmesi. Hastalar bu belirtileri enfeksiyon ya da mide ülseri belirtisi olarak görüp tedavi sürecini geciktirebiliyor.

Mide Kanserinde Erken Tanının Önemi Nedir?

Hastalığın belirtilerine rastlanıyorsa bu durumda yapılması gereken ise bilinçli şekilde belirtileri gözlemleyip doktora başvurarak şikayetleri belirtmek. Panik yapmamak ve doktora giderek bu belirtilerin neye işaret ettiğini öğrenmek, tedavi sürecine başlamak hayati önem taşımaktadır.

Mide kanseri ise mide ülseri belirtileri ile aynı şekilde kendini gösteriyor. Ailesinde mide kanseri olanlar ya da herhangi bir kanser vakasına rastlayanlar ise her yıl düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı, erken teşhisin öneminin bilincinde olarak hastalığın yayılımını geciktirmeli. Kanser riskini kontrol altında tutmak ise en mantıklı yol olacaktır.

Mide kanserinde tanı için ise endoskopi en bilinen yöntemdir. Bu yöntemle mide iç yüzeyinin tamamı görülmekte, mideden biyopsi alınarak tedavi edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  En kolay tarçınlı rulo çörek tarifi

Mide Kanseri Çeşitleri ve En Sık Gözlenen Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri, midenin çeşitli bölümlerinde görülebilir ve görüldüğü bölgeye göre çeşitli adlarla anılabilir. Hemen hemen tüm mide kanseri olaylarının ise midenin glandüler dokusunda başladığını söylemek doğru olacaktır. Geri kalan az bir kısım ise mide ve midenin çevresinde bulunan dokular, damarlar ve kaslarda gözlenmektedir.

  1. Mide kanserinin ilk evrelerinde hastaların dikkatini çekecek şekilde farklılıklar, belirtiler ne yazık ki gözlenmemektedir. Fakat bazı belirtiler mide kanserinin olduğuna delalet edebilmektedir. Dışkıda kan bu belirtilerden biridir. Mide kanseri belirtileri ishal de renk değişimi ve kan görülmesi ile de kendini gösterebiliyor. Dışkı rengi bordoya ya da koyu kahveye dönmüşse, dışkıda kan gözlemleniyorsa mide kanserinin belirtilerindendir.
  2. Fakat dışkıda bulunan kan basur yani tıp da bilinen adıyla hemoroidi de gösterebilmektedir.
  3. Israrlı ve şiddetli mide ağrıları mide kanserinin en sık gözlenen belirtilerindendir. Bu ağrılar hafif ya da şiddetli olabilir. Ağrılar genellikle midenin üst kısmında başlamaktadır.
  4. Mide yanması ise belirtilerinden biridir. Kısa zamanda uzmanlar tarafından muayene edilmelidir. Sıkça gözlenen kusmalar ve mide bulantıları herhangi bir nedene bağlı olamadan ortaya çıkabilir ve kanserin belirtisi olabilir.
  5. Beslenmede herhangi bir değişiklik olmadan hızlıca verilen kilolar, nedensiz kilo kayıpları da mide kanserinin belirtileri arasındadır. Sebepsiz yere verilen kilolar aynı zamanda sindirim sistemi organlarında görülen kanserlerin ya da kolon kanserinin de belirtisidir. Mide ağrısı şikayeti çekiyorsanız ciddiye almalı doktora görünmelisiniz.
  6. Uzun süren yorgunluk hissi de yani bilinen adıyla kronik yorgunluk hissi mide kanserine neden olabilmektedir.
  7. Çoğunlukla dışkıyla kaybedilen kan yüzünden ya da kusmalar yüzünden kendini göstermektedir. Kan kayıpları nefes darlığına da neden olabilmektedir.
C:\Users\ELİF\Downloads\nocanvas_mide-kanseri-wbncn.jpg

Mide Kanserine Yakalanma Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Çoğu kanser türü ilk aşamalarda belirtilerle kendini göstermemekte, hızlıca ilerlemektedir. En ufak belirtiler gözlemlendiğinde doktora gidilmeli, erken teşhisin bilincinde hareket edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Ay Aslan Burcunda Olanlar

Mide kanserinin nedenleri kesin olarak hala bulunamamıştır. Doktorlar mide kanserinin tedavisi için hastalığın nerelere yayıldığını ve hangi evrede olduğunu bilmek istemektedir. Fakat erkeklerde kadınların iki katı oranında mide kanserine rastlanılmaktadır. Ailesinde kanser hastalığı görülenler ise mide kanserine daha sık yakalanıyor.

Mide kanseri evreleri başlarda yavaş, sonra ise hemen hemen her kanser çeşidinde görüldüğü gibi hızlı ilerliyor. Mide kanserinin en sık görüldüğü ülkeler ise Güney Amerika ülkeleri, eski dönemdeki Sovyetler Birliği ülkeleri ve Japonya’dır.

Mide Kanserine Yakalanma Riski Fazla Olan Kişiler Kimlerdir?

Araştırmalar A kan grubuna sahip kişilerin mide kanserine daha sık yakalandığını gösteriyor. Mide kanseri çoğunlukla 70 ile 74 yaş aralığındaki kişilerde görüldüğünü gösteriyor. Mide kanseri sebepleri arasında en çok araştırılmış olan ise diyet faktörüdür.

Tuzlanmış, tütsülenmiş, turşuya basılmış, aşırı tuzlu yiyecekler de mide kanserine yakalanma riski artmaktadır. Belirli sağlık problemleri ise mide de iltihaba, kansere sebep olabilmektedir. Geçirilmiş mide ameliyatları da mide kanserine yakalanma riskini artıran faktörlerden.

Alkol ve sigara kullanımı, sebze ve meyve bakımından zayıf beslenmeler, işlenmiş gıdalar, aşırı tuz tüketimi, hazır ve kızartılmış gıdalar, fast-food ürünleri ise mide kanserine yakalanma riskini oldukça artırıyor.

Gastrit belirtileri, uzun süren mide enfeksiyonları, anemiler de mide kanserini artıran hastalıklardan bazıları. Hava kirliliği fazla olan yerler, kömür, kauçuk, nikel, kereste işleme tesislerinde çalışan kişilerde de oldukça sık mide kanserine rastlanıyor.


 

Etiket: ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -