Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların büyük çoğunluğunun şikayetçi olduğu adet düzensizliği kadınlarda stres ve endişelere, birtakım sağlık problemlerine neden olmaktadır. Ancak adet düzensizliğinin olduğunu söyleyebilmek için öncelikle normal kabul edilen adet döngüsünü ve hangi durumların adet düzensizliği olarak değerlendirildiğini bilmek gerekir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Normal kabul edilen adet döngüsünün dışında gelişen kanamalar veya adet görememe durumları adet düzensizliği kabul edilir. Normal kabul edilen adet döngüsü şu şekildedir:

 • Kadınlar yılda 11-13 kez regl (adet) görürler. Bu sayı hava değişiklikleri, ilaç kullanımı gibi nedenlerle 1-2 az veya daha fazla olabilir.
 • Adet dönemi çoğu kadında 4-7 gün süreyle görülür ve 28 günde bir yaşanır. Ancak 21 günden 34-35 güne kadar görülen aralıklar da normal adet döngüsü içinde kabul edilir. Bu nedenle not aldığınız tarihten birkaç gün önce veya sonra gerçekleşen adet hemen  adet düzensizliği gibi değerlendirilmemelidir.

Adet Döngüsü Nasıl Değerlendirilmelidir?

Yukarıda saydığımız durumlar dışında karşılaştığınız ve birden fazla ay deneyimlediğiniz düzensizlikleri adet düzensizliği olarak değerlendirebilirsiniz. Kadınların ihmal ettiği ancak mutlaka yapmaları gereken şey not almak, yani bir takvim oluşturmaktır. Bunu bir not defterine yazabileceğiniz, tablo oluşturabileceğiniz gibi akıllı telefonlara yüklenebilen adet takvimi uygulamaları sayesinde kolayca takip edebilirsiniz. Adetinizin ne zaman başladığını ve kaç gün sürdüğünü, yoğunluğunu,hatta kullandığınız ped veya tampon sayısını bile not edebilirsiniz. Böylece ilerleyen aylarda net bir durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Adet Düzensizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Tıbbi anlamda adet düzensizliği veya anormal adet (anormal regl) olarak değerlendirilen durumlar şöyle özetlenebilir:

 • 21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla görülen adet
 • Arka arkaya 3 veya daha fazla adet görememe durumu
 • Adet kanamasının alışılandan çok daha az veya çok daha fazla olması
 • 7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet
 • Ara kanama denilen, adet aralarında yaşanan sürekli kanamalar
 • İlişki sonrası ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar
İlginizi Çekebilir:  Depresyon Belirtileri

Eğer siz de bunlardan bir veya birden fazlasını yaşıyorsanız bu durumu adet düzensizliği olarak değerlendirebilirsiniz. Adet düzensizliğinin pek çok nedeni olabilir, öncelikle bir durum değerlendirmesi yapmalısınız.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Yaşadığınız problemin pek çok nedeni olabilir, öncelikle düzensizlik yaşadığınız dönemde yaşantınızda meydana gelen değişiklikleri değerlendirmelisiniz. Yaşadığınız yeri değiştirmek, iş değişikliği, ağır hastalıklar, yoğun stres, aşırı ilaç kullanımı gibi pek çok neden adet düzensizliğine neden olabilir. Adet düzensizliği nedenleri şunlardır:

 1. Stres: Pek çok hastalığın başlıca nedeni olan stres kadınları oldukça derinden etkiler. Hormon değişikliklerine neden olan stres kadınların vücut dengelerini bozar; stresin kadın vücudunda gösterdiği ilk tepki adet düzensizliğidir.
 2. Düzensiz Beslenme: Aşırı kilo kaybı, uygulanan şok diyetler, egzersiz rutininin bozulması, ani kilo artışı, sağlıksız ve hazır gıdalar tüketme gibi düzensiz beslenmeden kaynaklı nedenler kan ve hormon değerlerini değiştireceği için adet düzensizliğine neden olur.
 3. Doğum Kontrol Haplarının Bilinçsiz Kullanımı: Pek çok kadın doğum kontrol haplarını doktora danışarak almak yerine kulaktan dolma bilgi ve tavsiyeler üzerine alıyor. Doğum kontrol hapları mutlaka bir uzman hekim tarafından birtakım tahliller ve değerlendirmeler sonucu kullanılmalıdır. Zaten doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurta bırakmasını engellemeye yönelik olup östrojen ve progestin kombinasyonunu içerir. Adet düzenliliğinin sağlanması veya gebeliği önleme yönelik kullanılan bu ilaçlar bilinçsiz kullanıldığı taktirde adet döngüsünü ve yaşanan kanamanın şiddetini olumsuz etkilemektedir.
 4. Uterin Polipleri veya Miyomları: Rahmin içinde oluşan rahim polipleri ve rahim duvarlarında görülen miyomlar küçük ve tümörlü oluşumlardır. Tamamına yakını iyi huylu olsa da bu oluşumlar aşırı kanamaya, ağrılara, kasılmalara neden olur; mesaneye baskı yapabilir. Doktorunuzun yapacağı basit bir muayeneyle kist oluşumları kolayca görülebilir.
 5. İltihaplı Pelvik Hastalığı: Bakteriyel bir hastalık olan ve üreme sistemini etkileyen pelvik hastalığı cinsel ilişki, doğum ve kürtaj operasyonları sırasındaki olumsuzluklar gibi etkenlerle oluşur. Belirtileri:
 • vajina bölgesinde kötü koku
 • leğen kemiğinde, alt karın bölgesinde ağrı
 • ateş
 • bulantı
 • kusma
 • ishal
 • ağır vajinal akıntı
 1. Polikistik Over Sendromu: Yumurtalıkların normalden fazla androjen (erkeklik hormonu) üretmesiyle ortaya çıkan polikistik over sendromu yumurta oluşumunu ve ovülasyonu engellemektedir. Obezite ve aşırı kıllanma gibi belirtilerle kendini kolayca gösterir.
 2. Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Genellikle genç kadınlarda görülen ve yumurtalığın işlevini yerine getirmemesi olarak değerlendirilen bir durumdur. Adet kanamaları düzensizdir hatta bazen hiç görülmez. Genetik olabileceği gibi kemoterapi sonrası da ortaya çıkabilir.
İlginizi Çekebilir:  Ahmet Maranki kozmik beden temizliği tarifleri

Bunların dışında adet düzensizliğinin nedenleri arasında;

 1. Aşırı- ani kilo alma veya verme
 2. Aşırı ve bilinçsiz yapılan egzersiz
 3. Rahim astarının kalınlaşması
 4. Rahim kanseri
 5. Tiroid sorunları
 6. Diyabet (şeker hastalığı)
 7. Gebelik komplikasyonları (düşük, kürtaj veya dış gebelik)
 8. Östrojen takviyeleri
 9. Doğum kontrolü için rahim içi uygulamalar
 10. Steroidler
 11. Antidepresanlar yer almaktadır.

Eğer uzun süredir düzensiz adet  görüyorsanız veya yukardaki belirtileri yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve uygun bir tedavi görmelisiniz. Adet düzensizliği ciddi bir durumdur; ancak uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.


 

Etiket: , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -