Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Akciğer kanserinin belirtileri hissedildiği zaman mutlaka doktora gidilmelidir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhisin önemi büyüktür. Bu hastalık bazı durumlarda belirti vermeyebilir; fakat eğer belirti veriyorsa bu konu ciddiye alınmalıdır.

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri; vücuda oksijen alımının ve dışarı karbondioksit atılmasının gerçekleştiği önemli bir organ olan akciğerde görülen kontrolsüz hücre bölünmesidir. Akciğer kanseri, iki türlüdür:

 • Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde on beşini oluşturur. Genellikle sigara tüketen kimselerde görülen bu akciğer kanseri türünün vücuttaki yayılımı hızlı gerçekleşmektedir.
 • Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri: Birçok farklı çeşidi olan bir akciğer kanseri türüdür.

Akciğer Kanseri Kimlerde Görülür?

Akciğer kanserinin görüldüğü kimseler her yaşta olabilirler, fakat 35 yaşından sonra risk artmaya başlamaktadır. Akciğer kanseri en çok 50-70 yaş arası kimselerde görülür. Akciğer kanserindeki en büyük tetikleyici ise sigaradır. Sigara içen kimselerde akciğer kanseri görülme olasılığı, içmeyenlere göre çok daha yüksektir. Ayrıca akciğer kanseri konusunda genetik yatkınlık da etkilidir.

Akciğer Kanseri Hangi Cinsiyette Daha Çok Görülür?

Akciğer kanserinin cinsiyete göre dağılımı düşünüldüğünde, erkeklerde bu hastalığın görülme miktarının kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu fark edilir. Bu durumun sebebi erkeklerde sigara tüketiminin kadınlara göre daha fazla olmasıdır. Günümüzde erkek ve kadın akciğer kanseri hastalarının sayıları arasındaki fark, geçmişle kıyaslandığında daha azdır. Çünkü günümüzde pek çok kadın sigara içmektedir. Geçmiş dönemlerde kadınların sigara tüketim oranı daha düşüktür.

Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanserine neden olan faktörlerin başında sigara tüketiminin geldiği bilinmektedir. Ayrıca pasif içicilik, yani sigara içmediği halde dumana maruz kalma da akciğer kanserinin nedenlerinden biri olabilir. Kişinin genetik olarak yatkın olması; yani ailesinden bir veya daha fazla kişide akciğer kanseri görülmüş olması da bu hastalık açısından bir risk faktörüdür. Ayrıca arsenik, asbest gibi kanserojen maddelere maruz kalınması da akciğer kanserine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Şems Arslan Bal Kabak Çekirdeği Sütü İçecek Tarifi

Akciğer Kanseri ve Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı ile akciğer kanseri arasındaki ilişki bilinmektedir. Sigara kullanmayan insanlarda akciğer kanseri görülme riski sıfır olmasa bile, sigara kullananlara kıyasla çok daha düşük olduğu bir gerçektir. Ayrıca sigara içmediği halde dumana maruz kalan kişiler için de risk mevcuttur.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin belirtilerini vücudunda gözlemleyen bir kişi bu durumu kesinlikle ciddiye almalıdır. Akciğer kanseri tehlikeli bir hastalıktır. İlerlemeden teşhis edilmesi için kişinin dikkatli olması ve belirtilerden bazılarını veya tamamını yaşaması halinde mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Akciğer kanseri bazı durumlarda belirti vermeden de ilerleyebilen bir hastalıktır. Bazı akciğer kanseri belirtilerinden aşağıda söz edilmiştir:

 • Kişinin sürekli olarak nefes darlığı yaşaması
 • Solunum sırasında hırıltılar
 • Balgamda kan
 • Kişinin iştahında azalma
 • Kilo kaybı
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Omuzlarda ve sırtta ağrı
 • Kişinin sesinde kısılma
 • Yutmada zorluk
 • Geçmeyen öksürük

Akciğer Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Akciğer kanserinin anlaşılması için kişi öncelikle şikayetlerini ciddiye almalı ve doktora gitmelidir. Röntgende belirgin bir kitle görülüyorsa çeşitli testler uygulanarak kişinin akciğer kanseri ile karşı karşıya olup olmadığı anlaşılır.

Akciğer Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akciğer kanseri için gidilecek doktor göğüs hastalıkları uzmanıdır. Kişi kendinde akciğer kanseri belirtilerini fark ediyorsa göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmalıdır. Buradan farklı bölümlere yönlendirilebilir.

Akciğer Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Akciğer kanserinde çeşitli evreler bulunmaktadır, bu evreler dört tanedir. Tedavi yöntemleri hastalığın evrelerine göre değişkenlik gösterir. Küçük hücreli akciğer kanserinin evrelere ayrılması daha farklıdır. Akciğer kanserinin evreleri şu şekildedir:

 • 1. Evre: Hastalık sadece akciğer içindedir ve tedavide başarı ihtimali diğer evreler ile kıyaslandığında daha yüksektir.
 • 2. Evre: Hastalık, bölgeye en yakın lenflere sıçramıştır.
 • 3. Evre:  Hastalık akciğer zarına ve akciğerler arasındaki boşluk kısmına sıçramıştır.
 • 4. Evre:  Hastalık akciğer dışındaki çeşitli bölgelere sıçramıştır (Karaciğer, kemik vb.)
İlginizi Çekebilir:  El, Parmak, Bilek Kireçlenmesi Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanserinin tedavi edilme yöntemi, hastalığın hangi seviyede olduğuna ve kişinin genel olarak sağlık durumunun nasıl olduğuna göre değişkenlik gösterir. Akciğer kanserinin çeşitli evrelerinde uygulanan tedaviler birbirinden farklı olabilmektedir. Akciğer kanseri için tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Akciğer Kanseri Ameliyatı: Akciğer kanserine yönelik cerrahi operasyonun nasıl olacağı, hastalığın hangi evrede olduğuna bağlıdır. Akciğerdeki küçük bir parçanın alımıyla gerçekleşir. Bazen hastalığın meydana geldiği yerde ameliyat yapılması mümkün olmayabilir.
 • Kemoterapi: Akciğer kanserinde hasta, doktorunun uygun görmesi halinde, kemoterapi alabilir. Kemoterapide hastanın kanserli hücreleri ilaç yoluyla yok edilir. Kemoterapi çeşitli yan etkileri olan bir tedavi yöntemidir. Bu yan etkilerin hastadaki yansımalarına göre doktor kemoterapi dozunu ayarlar.
 • Radyoterapi: Işın tedavisi anlamına gelen radyoterapi sayesinde, kanserli hücreler ışın yoluyla yok edilir. Belli bir alana uygulanmaktadır.

Akciğer Kanseri ve Biyopsi

Akciğer kanserinin tespit edilmesinde biyopsi, kullanılan bir yöntemdir. Diğer testlerden sonra kişiye biyopsi yapılır ve kişide akciğer kanseri bulunup bulunmadığı öğrenilir.

Akciğer Kanseri Tedavisinde İlaç Kullanımı

İlaç kullanımı, akciğer kanseri tedavisinde kişiye uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Doktorun kişiye önerebileceği, ağız yoluyla alınan haplar mevcuttur. Kişinin sahip olduğu akciğer kanserinin türüne ve seviyesine göre, bu kararı doktor verecektir.

Akciğer Kanseri İçin Ameliyat

Akciğer kanserinde ameliyat önemli bir tedavi seçeneğidir. Ameliyatla akciğerden belli bir parça alınır. Ameliyatın nasıl olacağı ve başarı olasılığı, akciğer kanserinin hangi evrede bulunduğuyla yakından ilişkilidir.

Akciğer Kanseri Aşısı

Akciğer kanserinde aşıyla tedavi, özellikle son yıllarda önemli bir seçenek halini almıştır. Son evredeki akciğer kanseri hastaları için kullanılmaktadır. Diğer evrelerdeki kullanımı için çalışmalar devam etmektedir. Akciğer kanseri aşısı olmadan önce hastadan bazı tetkikler talep edilir, eğer hastalığın tipi de aşı için uygunsa aşı tedavisine başlanabilir. Akciğer kanseri aşısı, son evrede bulunan hastanın yaşam süresini uzatıcı etkiye sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  Ahmet Maranki Beyin Geliştirici Çorba Tarifi

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Nelerdir?

Akciğer kanserinden korunmak, riski sıfıra indirmek anlamına gelmese de mümkün olabilmektedir. Kişi bazı hususlara özen göstererek, akciğer kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Bu hastalığı tetikleyen pek çok sebebin olduğu ortaya çıkarılmıştır, yani akciğer kanseri tek bir nedene bağlanamaz. Aşağıdaki faktörlere dikkat etmek kişinin akciğer kanserine yakalanma riskini en aza indirebilir.

 • Sigaradan Uzak Durmak: Sigara içmenin akciğer kanseri üzerinde çok büyük bir etkisi olduğu, akciğer kanseri görülen kimselerin çoğunun sigara tükettiği bilinen bir gerçektir. Kişi sigara içiyorsa bırakarak, içmiyorsa hiç başlamayarak; kendini akciğer kanseri ile karşı karşıya kalmaktan koruma hususunda önemli bir adım atmış olur. Ayrıca sigara içilen ortamlarda bulunmamaya özen göstermek de kişinin akciğer kanserine yakalanma ihtimalini düşürecektir, çünkü akciğer kanseri konusunda pasif içiciliğin de bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle pasif içicilikten de mümkün olduğunca kaçınmak önemli bir husustur.
 • Puro, Pipo ve Nargileden Uzak Durmak:  Puro, pipo ve nargilenin büyük zararlarının olduğu ve kişinin akciğer kanseri ile karşılaşma riskini artırdığı bilinmektedir. Bu ürünlerden uzak durmak sağlık için son derece önemlidir.

Asbest Konusunda Gereken Özeni Göstermek: Asbestin akciğer kanserine olan etkisi bilinmektedir. Asbeste maruz kalacak şekilde çalışan kimseler mutlaka koruyucu malzemeler kullanmalı ve güvenlik talimatları


 

Etiket: , , , , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -