Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Boyun fıtığının ortaya çıkışı şu şekilde gerçekleşir:  Omurgada bulunan, jelatinimsi yapılı iç kısım, dış bölgenin yırtılmasına neden olur ve bu jelatin bölge, sinirlere baskı yapar.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığının çeşitli belirtileri bulunmaktadır ve bu belirtiler fark edildiğinde vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Boyun fıtığının hafif düzeylerdeyken anlaşılması, tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür?

Boyun fıtığının görüldüğü kişiler arasında bazı ortak noktalar tespit etmek mümkündür. Boynun hassas bir yapısı vardır, bu nedenle rahatsızlık illa ileri yaşlarda başlamaz. Genç yaşta da boyun fıtığı ile karşılaşma ihtimali vardır. Otuzlu ve kırklı yaşlardan oluşan dönem diğer dönemlere göre daha risklidir. Aşağıda belirtilen kişilerde boyun fıtığı görülme riski, diğer kişilere kıyasla daha fazladır:

 • Uzun ve İnce Yapılı Bir Boyun Sahibi Olan Kimseler: Bu kimselerin boyun bölgeleri daha hassas ve kas yapıları daha kuvvetsizdir. Bu nedenle boynu kısa olan kimselere kıyasla daha yüksek bir boyun fıtığı görülme riski taşırlar.
 • Uzun Süre Oturarak Çalışan Kimseler: Bir kimse sürekli masa ve bilgisayar başında oturarak çalışması gereken bir mesleğe sahipse boyun fıtığı ile karşılaşma riski artmaktadır.
 • Çeşitli Ev İşleri Yapan Kimseler: Bazı ev işlerinin dikkatsiz şekilde yapılması kişide boyun fıtığına yol açabilir.
 • Sigara Kullanan Kimseler: Sigaranın boyun fıtığı riskini artırdığı bilinmektedir.

Boyun Fıtığı ve Vücudun Yapısal Özellikleri Arasındaki İlişki

Boyun fıtığı ile vücudun bazı yapısal özellikleri arasında bağlantı bulunduğu bilinmektedir. Güçsüz bir kas yapısı boyun fıtığı riskini artırır. Boynu ince ve uzun olan kimselerin bu bölgeleri daha narindir, bu nedenle boyun fıtığı ile karşılaşma riskleri yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  İbrahim Saraçoğlu soğan kürü

Boyun Fıtığı ve Yaşam Tarzı Arasındaki İlişki

Boyun fıtığının yaşam tarzıyla bağlantısı bulunmaktadır. Spor yapmayan ve zamanının çoğunu oturarak geçiren kimselerde boyun fıtığı görülme riski fazladır. Hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, pek çok zararlı durumla beraber, boyun fıtığına da yol açar.

Boyun Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Boyun fıtığına neden olan çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerden vücut yapısıyla ilgili olana kişinin yapabileceği bir müdahale yoktur, fakat yaşam ve hareket tarzıyla ilgili olanlarda kişinin dikkatli davranabilmesi mümkündür. Aşağıda boyun fıtığının nedenlerinden söz edilmiştir.

 • Zamanın çoğunu oturur vaziyette geçirmek
 • Bilgisayar başında oturulan sürenin uzun olması
 • Profesyonellikten uzak masaj uygulamaları
 • Trafik kazası geçirmek
 • Çeşitli fiziksel travmalara maruz kalmak
 • Stres
 • Aşırı yorulmak
 • Doğru olmayan, sağlıksız oturma ve uyku pozisyonları
 • Oturur vaziyette uyuyakalma davranışının sık görülmesi

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı varlığında görülen çeşitli belirtiler mevcuttur ve kişi bu belirtileri kendisinde gözlemliyorsa mutlaka doktora gitmelidir. Aşağıda belirtilen hususların bir kısmının  veya tamamının görüldüğü bir kimse boyun fıtığı problemiyle karşı karşıya olabilir.

 • Kişinin tek taraflı bir ağrı duyması ve bu ağrının koluna doğru uzandığını hissetmesi
 • Uyuşmanın eşlik ettiği, kişinin parmaklarının ucuna kadar ilerleyen bir ağrı hissi
 • Ağrının yayıldığı kolun güçsüzleşmesi
 • Yürümede zorluk
 • Vücutta denge problemleri

Boyun Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boyun fıtığı için gidilmesi gereken doktor, ortopedi uzmanıdır. Kendisinde boyun fıtığı belirtileri gözlemleyen kişi ortopedi uzmanına görünmeyi ertelememelidir. Doktor kişiyi muayene ettikten sonra gerekli tedavi sürecini başlatacak, uygun görmesi halinde farklı bölümlere yönlendirecektir.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığının anlaşılması için ilk olarak kişi, hastaneye gitmelidir. Hasta ilk olarak muayene edilir. Ardından doktor kişiyi tomografi veya MR çekimine yönlendirir. Bu çekimler sayesinde kişide boyun fıtığının varlığı, varsa hangi bölgede ve ne seviyede olduğu anlaşılmış olur.

İlginizi Çekebilir:  Depresyonun Doğal Tedavisi

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığının tedavi edilmesinde izlenecek yöntem, fıtığın seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. İlk olarak kişinin yanlış alışkanlıklarında değişim sağlanması gerekir. Kişi, yaşam tarzındaki sağlıksız noktalar konusunda uyarılır. Kişinin ağır malzemeler kaldırmaması ve doğru bir biçimde oturması önemlidir. Bu hususlarda kişi bilinçlendirilir.

Boyun fıtığının ileri düzeyde olmaması durumunda yalnızca çeşitli ilaçlar ve fizik tedaviye başvurulur. Kullanılan ilaçlar doktorun önerdiği ağrı kesici ve kas gevşeticilerdir. Ayrıca kişiye dinlenmesi ve boyun fıtığına yol açan sağlıksız alışkanlıklarını terk etmesi önerilir.

İlaçların ve fizik tedavinin tek başlarına düzeltemeyeceği kadar ileri düzey boyun fıtıklarında ise doktor, ameliyat önerebilir.

Boyun Fıtığında Ameliyat Zorunlu Mudur?

Boyun fıtığında ameliyat zorunluluğu her zaman söz konusu olmaz. Eğer kişinin boyun fıtığı ilaçlar ve fizik tedavi ile düzelebilecek seviyedeyse doktor ameliyat önermez. Kişinin ameliyat edilmesi için boyun fıtığı seviyesinin ileri olması gerekmektedir. Ameliyat sonrası hastanın boyun fıtığı probleminin tekrarlanma ihtimali çok zayıftır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Olan Bir Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Boyun fıtığı ameliyatı geçirmiş bir kimsenin dikkat etmesi gereken çeşitli hususlar mevcuttur. Kişinin ameliyat sonrası sağlığına özen göstermesi elzemdir. Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında dikkatli olunması gereken konular şunlardır:

 • Hastaneden çıktıktan sonraki yedi gün mutlaka istirahat edilmelidir. Bu istirahat tıpkı hastanede olduğu gibi, yatarak gerçekleşmelidir. Bu süreçte tuvalet ve beslenme ihtiyacı haricinde yataktan kalkılmamalıdır. Bu hafta içerisinde tuvalet için klozet kullanılmalıdır. Kalkış ve yatışlara gereken özen gösterilmelidir.
 • Ortopedik yastık ve yatak kullanılmalıdır.
 • Taburcu olmanın üzerinden on dört gün geçtikten sonra dik oturmaya başlanabilir.
 • Alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır
 • Doktorun önerdiği kadar zaman geçtikten sonra yürüyüş yapılmasına başlanmalıdır.
 • Doktorun önerdiği ilaçlar mutlaka olması gerektiği gibi kullanılmalıdır.
 • Beslenme konusu için uzmanlardan destek alınabilir. Sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

Boyun Fıtığı ve Fizik Tedavi

Boyun fıtığında fizik tedavi seçeneği mevcuttur, ancak bunun için fıtığın çok fazla ilerlememiş olması gerekmektedir. Fazla ilerlemeyen, hafif düzeydeki boyun fıtıklarının tedavisinde fizik tedaviyle olumlu sonuçlar görülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  BALGAM SÖKÜCÜ ŞİFALI BİTKİLER

Boyun Fıtığı ve Spinal Enjeksiyon

Spinal enjeksiyon adlı yöntem, boyun fıtığında ağrıları hafifletmek için doktor tarafından uygulanabilir.

Boyun Fıtığı ve Egzersiz

Egzersiz ve boyun fıtığı arasındaki ilişki konusunda bilgiler mevcuttur. Egzersizden uzak bir yaşam sürdüren, çoğu zaman oturur pozisyonda bulunan kimseler için boyun fıtığı riski yüksektir. Bu nedenle kişiler hareketli olmalı, kendilerine uygun sporu günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmelidir.

Boyun Fıtığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun fıtığından korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalar ciddiye alınırsa kişinin bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalma riski azalır. Boyun sağlığının korunması boyun fıtığı problemiyle karşılaşmamak için çok önemlidir. Boyun fıtığı, kişinin hayat kalitesini ciddi olarak düşüren ve hatta ilerlemesi halinde felç kalma riski ile karşı karşıya bırakan bir problemdir. Bu nedenle boyun fıtığı konusu görmezden gelinmemeli ve kişi kendini bu tehlikeden mümkün olduğunca korumalıdır. Boyun fıtığından korunmak mümkündür. Aşağıdaki hususlara dikkat eden bir kimse boyun fıtığı sorununu yaşama riskini ciddi şekilde düşürecektir.

 • Sporu günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, kendileri için en uygun hareketleri düzenli bir biçimde yapmak.
 • Oturma ve yatma pozisyonlarında dikkatli davranmak
 • Otururken pozisyon değiştirmeden kırk beş dakikadan fazla durmamak
 • Sigara kullanımından uzak durmak
 • Masa başında oturmayı gerektiren bir meslek icra ediliyorsa sandalye konusunda dikkatli davranmak, sırt ve bel desteği bulunan bir sandalye tercih etmek

 

Etiket: , , , , , , , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -