Sık Görülen Çocuk Hastalıkları

Çocuklar hassas bünyeleri nedeniyle yetişkinlerden daha çabuk hastalanırlar. Bağışıklık sistemleri yeni gelişmekte olan, anne sütünü yetersiz almış, enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalan çocuklarda çocuk hastalıkları daha sık görülmektedir. Özellikle bebekler başta olmak üzere tüm çocuklarda ateş, kusma, ishal gibi belirtiler ortaya çıkar ve aileler tarafından endişeyle karşılanmaktadır. Bu belirtiler her zaman hastalık belirtisi değildir ancak değerlendirilmeleri gerekir. Çünkü özellikle ateş gibi belirtiler pek çok hastalığın ilk evresini gösterir; çocuğun ciddi bir hastalığı olabilir ve zamanında teşhis edilmezse daha büyük hastalıklar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda sıkça karşılaşılan, tedavisi erken teşhiste kolay ve kısa süren popüler çocuk hastalıkları özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıkları kapsar. Popüler çocuk hastalıkları şöyle gruplandırılabilir:

 • Solunum yolu hastalıkları
 • Kulakta meydana gelen hastalıklar
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Alerjiler
 • Zehirlenmeler
 • Bulaşıcı hastalıklar

Çocuklarda Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Çocukluk döneminde en sık rastlanan ve en çok ölüme neden olan hastalıklardır. Üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) ve akut solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) olarak sınıflandırılır. Bunlardan en sık rastlananları şunlardır:

 1. Soğuk algınlığı, grip ve nezle: Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisiyle ortaya çıkan bu hastalıklar yetişkinlerden daha ciddi bir seyir gösterir. Özellikle vücutta yüksek ateşle kendini gösteren, solunum güçlükleri, burun akıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkan solunum yolu hastalıkları zamanında tedavi edilmelidir. Çünkü bu hastalıklar esnasında ortaya çıkan yüksek ateş çocuklarda ciddi ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Solunum güçlüğü ve yüksek ateşle kendini gösteren bu hastalıklar hissedildiği zaman ateş en kısa zamanda düşürülmeye çalışılmalı ve hemen bir doktora başvurulmalıdır.
 2. Farenjit, bronşit, zatürre ve astım: Bulaşıcı olan farenjit burun arkasında akıntı, boğaz mukozasında kızarıklık ve iltihaplı salgılarla ortaya çıkar. Hafif ateşle başlayan farenjit eğer iki günden fazla sürerse antibiyotik tedavisi uygulanır. Akciğerlerdeki bronşların iltihaplanması ile ortaya çıkan bronşit ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmesi iltihap yayılarak zatürreye dönüşebilir. Erken teşhis ve tedavi bu hastalıkların geçmesinde önemlidir. Astım ise erken çocukluk döneminde sık görülür, solunum güçlüğü ve krizlerle kendisini gösterir.

Çocukta Kulakta Meydana Gelen Hastalıklar Nelerdir?

Çocukların vücudu yetişkinlerden daha fazla hastalanmaya meyillidir. Özellikte kulakta meydana gelen hastalıklar çocukluk dönemi sürecinde geç fark edilir ve tedavi edilmezse ciddi ve kalıcı hasarlar görülebilir. Bu hastalıkların en sık görülenleri:

 1. Orta kulak iltihabı: Orta kulak iltihabı hemen her çocuğun en az bir kez geçirdiği, bir kısmının da birden çok kez yaşadığı bir hastalıktır. Sürekli geçirilen orta kulak iltihabı işitme kaybına ve yayılan iltihaba bağlı olarak menenjit gibi hastalıklara bile sebep olabilir.
 2. İç kulak iltihaplanmaları: Dengesizlik, baş dönmesi, kulak çınlaması ve işitme güçlüğü olarak kendini gösteren iç kulak iltihaplanmaları ciddiye alınmalı ve hemen tedavi edilmelidir.
 3. Dış kulak yolu iltihapları: Dış kulak yolunda meydana gelen tıkanıklıklarla kendini gösteren bu hastalık genellikle temiz olmayan sulara giren çocuklarda çok görülür. Akıntı ve ağrılarla kendini gösteren dış kulak yolu iltihapları da mutlaka tedavi edilmelidir.

Çocukta İdrar Yolu Enfeksiyonları

Soğuk havalarda üşüten ve yetersiz sıvı alan çocuklarda sıkça görülen idrar yolu enfeksiyonları koyu renkli ve ağrılı idrarla kendini gösterir. Yüksek ateş, halsizlik ve kusmalara da neden olabilen idrar yolu enfeksiyonları okul çağındaki çocukların umumi tuvaletleri kullanması ile de ortaya çıkabilmektedir. Bol sıvı tüketimi ve ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklarda Alerjiler

Günümüzde hemen hemen her çocukta görülen alerjiler genellikle bahar aylarında ortaya çıkar. Hapşırık, burun ve göz akıntısı, vücutta kızarıklık ve kaşıntılar gibi belirtilerle ortaya çıkan alerjilerin bazıları kalıcı hasarlara neden olabilir. Bunlarla birlikte besinlerden kaynaklı alerji yaşayan çocuklar da vardır. Bu nedenle alerjik reaksiyonlar keşfettiyseniz en kısa zamanda doktorunuza başvurarak alerjinin nedenlerini öğrenebilir, uygun tedaviler uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuk Zehirlenmeleri

Aile bireylerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de zehirlenmedir. Deterjan ve ilaç gibi çocuklar için tehlike oluşturabilecek maddelerin muhafaza edilmesi büyük bir dikkat gerektirir. Deterjan, ilaç ve diğer tehlikeli maddeleri yiyip içerek zehirlenen çocuklar evde bazen yanlış tedaviler neticesinde daha ciddi ve kalıcı rahatsızlıklar yaşamaktadır. Yemek borusunda yanıklara neden olabilecek deterjan ve ilaçlardan sonra kusturmak yemek borusuna daha ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle zehirlenen çocukları bir an önce zehirlenmeye neden olan ürünle birlikte doktora götürmek gerekir.

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar için geliştirilen aşılarla çocuklar bulaşıcı hastalıkları kolay atlatmaktadırlar. En sık görülen ve bilinen bulaşıcı hastalıklar şunlardır:

 • Kızamık
 • Kızamıkçık
 • Kızıl
 • Kabakulak
 • Suçiçeği

Yüksek ateş, deride kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan kızamık ve kızamıkçık; tükürük bezlerinde şişlikle ortaya çıkan kabakulak, kırmızı kaşıntılı beneklerle kendini gösteren suçiçeği, deri döküntülerine sebep olan kızıl gibi hastalıklar aşıyla koruma sağlanan hastalıklar olduğu için doktor kontrolü ile zamanında aşısı yapılması gereken hastalıklardır.


 

Etiket: , , , , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -