Demir eksikliği halsizlik yapar. Demir eksikliği olan insanlar yorgunluk hisseder. Çok yorgun, halsiz, elleri ve ayakları buz gibi olan demir eksikliği hastaları kalitesiz bir hayat yaşar. Her zaman isteksiz, depresif ve asabi olurlar. Demir eksikliği, soframıza ekleyeceğimiz sihirli yiyecekler sayesinde zamanla tedavi edilebilir. Demir eksikliği hastaları ne yemeli, hangi yiyecekler demir içerir, demir hangi yemeklerden alınır?

Demir eksikliği olduğunu nasıl anlarım?

Demir eksikliği nasıl anlaşılır? Baş ağrısı, devamlı bir hal alan aşırı halsizlik, gündelik hayatta isteksizlik, nefes darlığı, enerji azlığı, saç dökülmesi, tırnak kırılması, karın ağrısı. Yapılacak kan testleriyle doktor tarafından teşhis koyulmalıdır.

Uzmanlar en doğru yaklaşımın bitkisel demir kaynaklarıyla hayvansal demir kaynaklarını “evlendirmek” olduğunu söylüyor. Mesela kıymalı pazı, kıymalı veya yumurtalı ıspanak, menemen, kebapla birlikte tüketilen yeşillikler ve her türlü sebze, kıymalı mercimek, nohut, fasulye, mükemmel “demir evlilikleri” olarak gösteriliyor.

Bol demir kazanmanın bir yolu da sık sık ızgara karaciğer ve dalak yemek ya da zaman zaman Arnavut ciğerinden istifade etmek olabilir. Önemli bir nokta da şu: Yemeğin üstüne içeceğiniz bir bardak çay ya da yemeklerde tükettiğiniz bir dilim kepekli ekmeğin sizi demirsiz, dolayısıyla kansız bırakacağını düşünmeyin, keyfinizi fazla da kaçırmayın, bu iş o kadar kolay değil.

Demir kaynakları

Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler
Yer fıstığı, fıstık ezmesi ve badem
Yumurta
Bezelye, mercimek, beyaz ve kırmızı fasulye
Üzüm, kayısı ve şeftali gibi meyvelerin kurutulmuşları
Erik suyu

İlginizi Çekebilir:  Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Erkek ve Kadın Kısırlığı Tedavisi

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -