Depresyon belirtileri günümüz insanlarında sıkça görülmektedir. Hayatımız hızlandıkça, her şeyi daha hızlı tüketmeye başlarız ve duygularımız da kolayca tükenebilir. Kendimizi yorgun, hüzünlü, isteksiz ve her zaman ağlamaya hazır halde hissederiz. Depresyon herkesi benzer şekillerde etkiler. Hepimizin verdiği reaksiyon hemen hemen aynıdır. Depresyonda olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var.

Sürekli bir umutsuzluk ve çaresizlik hissi, aynı zamanda klinik depresyon olarak da bilinen önemli bir depresyon olabileceğinin bir işaretidir .

Büyük depresyon ile birlikte çalışmak, ders çalışmak, uyumak , yemek yemek, arkadaş ve etkinliklerden zevk almak zor olabilir . Bazı insanlar yaşamlarında sadece bir kez klinik depresyon geçirirken, diğerleri yaşamlarında birkaç kez yaşamıştır.

Büyük depresyon bazen ailelerde bir kuşaktan diğerine oluşabilir, ancak genellikle hastalık geçmişi olmayan aile bireylerini etkileyebilir.

Major veya Klinik Depresyon Nedir?
Çoğu insan hayatlarının bir noktasında üzgün veya düşük hisseder. Ancak klinik depresyon, bazen özellikle sabahları ve günün her saatinde en az 2 hafta boyunca ortaya çıkan semptomlar – normal aktivitelere ve ilişkilere ilgi kaybı nedeniyle günün çoğu zaman moral bozukluğu ile kendini gösterir. Ayrıca, DSM-5’e göre – zihinsel sağlık durumlarını teşhis etmek için kullanılan bir el kitabı – majör depresyon ile birlikte başka semptomlarınız olabilir. Bu semptomlar şunları içerebilir:

 • Hemen hemen her gün yorgunluk veya enerji kaybı

 • Neredeyse her gün değersizlik veya suçluluk duygusu

 • Bozulmuş konsantrasyon, kararsızlık

 • Neredeyse her gün uykusuzluk veya aşırı uyku (aşırı uyku)

 • Neredeyse her gün hemen hemen tüm etkinliklere olan ilgi veya zevk
 • belirgin biçimde azaldı (anhedonia olarak adlandırılan bu belirti, diğerlerinden önemli raporlarla belirtilebilir)

 • Huzursuzluk veya yavaşlama hissi

 • Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri

 • Önemli kilo kaybı veya kazanç ( ayda vücut ağırlığının % 5’inden daha fazla bir değişim )

 • Major Depresyon için Kimler Risk Altında?
  Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, büyük depresyon 18 yaş üzerindeki ABD nüfusunun yaklaşık% 6.7’sini etkiliyor. Genel olarak, yetişkinlerin% 20 ila% 25’i yaşamları boyunca bir noktada majör depresyon geçirebilir.
İlginizi Çekebilir:  Evde saç maskesi için sarımsaklı yağ yapma tarifi

Major depresyon yaşlı yetişkinleri, gençleri ve çocukları da etkiler , ancak bu popülasyonlarda sıklıkla teşhis edilmez ve tedavi edilmez.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -