Diz Kireçlenmesi Nedir?

(Diz Artrozu-Dizde Osteoartrit-Gonarthrosis)

Öncelikle eklem kireçlenmesiyle ilgili diğer makalelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz:

20-40 yaş arasındaki insanların % 60’ının, 40-50 yaş arasındakilerin %95’inin ve 50sini geçenlerin hemen hemen yüzde yüzünün dizlerinde aşınma vardır.

Yaşlılık dışı sebepler arasında şişmanlık, ağır işler ve sporlar (örneğin futbol, kayak, v.s.) gibi mekanik zorlamalar başta gelir. Kadınlarda menopozdan sonra daha sık görülmesi, hormonal bozukluklarla ilgili olduğu kanısını vermektedir.

İlk ve belirgin şikayet dizdeki ağrıdır. Ağrı dizin önünde, arkasında ve yanlarında olabilir, Ağrılar önceleri yürürken, merdiven çıkarken ve uzun süre ayakta dikilince hissedilir. İlk adım ağrısı, yani ayağa kalkıp yürümeye başladıktan sonra duyulan ve bir kaç adım attıktan sonra kaybolan ağrılar çok tipiktir. Başlangıçta oturur veya yatarken ağrı yoktur.

Hastalık ilerledikçe ağrılar artar ve dinlenmede de duyulur. Kişi ekleminin gergin ve sertleşmiş olduğunu, eskisi kadar rahat açıp kapatamadığını fark eder. Diz oynatılırsa, içinde bir kıtırtı da duyulabilir.

Dışarıdan bakıldığında eklem şiş görünür. Bu şişlik ya eklem kapsülünün ve eklemin etrafındaki diğer yumuşak dokulardan sertleşip kalınlaşmasından veya eklemin içinde sıvı toplanmasından ileri gelebilir. Eklemin statik dengesinin bozulması ve bazı kasların kasılıp gerilmesiyle, eklemde şekil bozukluğu ve çarpıklık görülebilir. Eklem içe veya dışa dönebilir ve bacaklar tümüyle çarpık görülebilir.

Röntgen filminde eklem aralığının daralmış olduğu, eklemin içinde ve çevresinde bir takım yeni sivri çıkıntıların (osteofitler – epinler) oluştuğu göze çarpar.

İlginizi Çekebilir:  Solgar 5-HTP Kullandım Ama...

Bu bulgulara dikkat edildiğinde dizde kireçlenmeyi tanımak hiç de zor değildir. Eklemin elle dokunulduğunda sıcak hissedilmemesi (alevlenmeler dışında), şişliğin parlak ve kızarmış olmaması, diğer eklem hastalıklarından, özellikle romotoid artritten ayrılmasını kolaylaştırır. Hastanın vücut ısısında artma olmadığı gibi, labratouvar bulgularında da hiç bir değişiklik yoktur.

Diz Kireçlenmesi İçin Egzersizler Nelerdir?

Diz eklem hareketlerinin, örneğin omuz ve kalçalarla karşılaştırıldığında, çok sınırlı olduğu, ancak iki belli hareketin yapılabildiğini görürüz. Bunlar açılma ve kapanmadır, (fleksiyon ve ekstansiyon) Diz eklemini çalıştırırken yapılacak iş de, diz açmak ve kapamaktır.

1. Yüksek bir masanın, örneğin yemek masasının üzerine oturduktan sonra, bacaklarınızı dizinizden yürür gibi sallayın. Ayağın geriye gidebilmesi için, masanın dizin arkasına gelen bölümü yani masa tablası dar olmalıdır. Hareket sırasında ayak gidebildiği kadar geriye, ve gidebildiği kadar da yukarıda fırlatılmalıdır.

Bu hareketi sandalye üzerinde veya divanda yapmaya uğraşmayın. Çünkü, ayak yerden kalkamayacağı için, dizi geren kaslar gevşemeyeceği gibi, ayağın ve alt bacağın ağırlığıyla diz eklemi aşağı doğru çekilemeyecektir.

Hareketin iki amacı vardır. İlki, diz eklemindeki hareket kısıtlamasını önlemek, şayet varsa açmak; İkincisi de eklemi hareket ettiren bağlarla kasları esnetmek ve kuvvetlendirmektir, önemli olan, uyluğun önünde bulunan ve dizi geren kası (M. Guadriceps) çalıştırabilmektir. Bu amaçla, sonralar, yani eklem hareketleri açılıp rahatlaştıktan sonra, hareketler ayak bileğine asılacak bir ağırlıkla, örneğin kum torbasıyla yapılabilir. Bir kilodan başlayıp, 3-4 kiloya kadar çıkabilir. Ancak ağrılı bir dizi, daha ilk günlerde kasları kuvvetlendireceğim diye 3-4 kiloluk ağırlıklarla çalıştırılmasının istenmesi, hastanın moralini bozacağı için, gereksizdir. Önceleri boş çalıştırmalı, eklem açıldıktan sonra ağırlığa geçilmelidir.

Bağlarla kasların gevşeyebilmesi için, önemli olan süredir. Fazla ağırlıkla 3-4 defa büküp açmak yerine, az bir ağırlıkla sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç defa tekrar edilmelidir. Hareketler kesinlikle saate bakılarak yapılmalıdır. (Doktor! beş dakika nedir ki, herzaman yaparım diyenlerin, daha iki dakika dolmadan, daha bitmedi mi dediklerini çok görüyoruz.)

İlginizi Çekebilir:  Adet Düzensizliği İçin Ne Yapılmalı? Ne İyi Gelir?

Şikayetlerin tekrarını önlemek için, dizin rahatlamasından sonra da hareketler bırakılmamalı, günde üç defa olmasa da, hiç olmazsa bir defa beş dakika, ömür boyu yapılmalıdır.

2. Oda içinde yürürken dizlerini bükerek topuklarınızı, kabalarınıza vurdurmaya uğraşınız. Başlangıçta güç olsa bile, zamanla, dizler açıldıkça kolaylaşacaktır. Bu hareketi sayıyla yapabilirsiniz. Örneğin 30 adımla başlayıp 60’a kadar çıkarabilirsiniz.

3. Yere sırt üstü yattıktan sonra, dizinizi ve kalça ekleminizi birlikte bükerek karnınıza çekip, sonra tekrar gererek uzatabileceğiniz gibi, bisiklet hareketleri de yapabilirsiniz. Bu hareketler kalça eklemi için de yararlıdır.

4. Bisiklete binmek diz ve kalça için en yararlı hareketlerden biridir. Ancak, kalça ve diz eklemlerinin tam açılıp kapanabilmesi için, sele yüksekliğinin iyi ayarlanması gerekir. Ayrıca, hareketler dirence karşı değil, hafif olarak yapılmalıdır.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -