El, Parmak, Bilek Kireçlenmesi Nedir?

Öncelikle eklem kireçlenmesiyle ilgili diğer makalelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz:

Diz ve kalça eklemlerinden sonra, kireçlenmelerin en sık görüldüğü eklemler, parmaklardır. Ancak, parmak eklemlerinin hepsinde de aynı oranda görülmez. 

Parmak eklemlerindeki kireçlenmeler tıp dilinde değişik isimler alır. Son eklemlerde olanlara HEBERDEN Artzoru, orta eklemlerde olanlara BOUCHARD Artrozu, baş parmak eklemlerinde olanlara da RHİZARTHROSE denir.

En sık görülenler, son eklemlerde yerleşenler, yani Heberden Artrozu veya Heberden Modülleridir. Çok tipik görünümü olan bu kireçlenmeleri, bir defa gördükten sonra yanılmak olanaksızdır. Parmakların son eklemlerinin iki yanında, genellikle simetrik, pirinçten mercimeğe kadar değişen büyüklükte, hafif sertçe şişlikler oluşur. Başlangıçta ve alevlenme devrelerinde nodüllerin üstleri parlak ve kırmızımtrak görülebilir ve bu devrelerinde çok ağrılıdırlar. Hastalar, ağrıdan çok parmaklarının çirkinleştiği şikayetiyle doktora başvururlar.

Parmakların son boğumları hafifçe aşağı ve içe bükülebilirler;

Yukarı ve dışa dönmeleri de ender değildir. Ağrı yanı sıra, eklem hareketlerinde sertleşme ve bu bölgede uyuşma hissi olabilir.

Röntgen filminde, diğer eklem kireçlenmelerinde olduğu gibi, eklem aralığında daralma ve eklem çevresinde çıkıntılar görülebilir.

Heberden Nodülleri, eskiden beri Gut nodülleriyle karıştırılmaktadır. Uzman bir hekim için Heberden Nodülleriyle Gut nodüllerini ayırmak hiç de zor değildir.

Parmakların orta eklemlerinde, kireçlenme daha az görülür. Şişlik burada nodül biçiminde değil, eklemin tüm çevresindedir. Ağrı daha az olup, harekette pek zorluk vermez. Romotoid artrit de genellikle bu eklemleri tuttuğundan ve dış görünüşleri de benzediğinden, ilk bakışta karıştırılabilir gibi görünürse de, hastanın genel durumu, röntgen ve labaratuvar bulguları ayırıcı teşhisi kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilir:  Pirinç suyuyla yapılan saç maskeleri ve faydaları

Gerek son eklemlerde ve gerekse orta eklemlerdeki ağrı ve dış görünüş değişikliği, hareket kısıtlanması, genellikle bir süre sonra, hatta hiç bir tedaviyi gerektirmeden kendiliğinden yok olabilir. Şikayetlerin kaybolmasına karşıt Heberden Nodülleri yerlerinde kalarak, hastayı estetik yönden tedirgin edebilirler.

Parmaklardaki kireçlenmeler çoğunlukla kadınlarda, özellikle menopozdan sonra görülür. Esas sebep, burada da kesinlikle saptanamamış olmasına karşıt, kalıtım ve menopozdan sonraki hormonal düzen bozukluğuyla ilgili olduğu ileri sürülmektedir.

Baş parmakların son, orta ve dip eklemlerinde görülen kireçlenmeler ve ortaya çıkan şikâyetlerle şekil bozuklukları, kullanma yönünden zorluk çıkardıkları için, problem olurlar. Bu tip kireçlenmeler de genellikle kadınlarda ve menopozdan sonra görülür ve Heberden Nodülleriyle beraber bulunmaları ender değildir. Ağrı parmağın kullanılmasıyla artar. İlerlemiş devrelerde, parmak içe dönerek çarpık bir durum alabileceği gibi, eklemde önemsiz çıkıklar da olabilir. Çok nadir olarak parmak C ve Z harfleri şeklini alabilir.

Ağrılar genellikle yavaş yavaş geriler. Fakat, zorlama ve yakalamak için yapılan belli hareketlerde yine artabilirler.

El Parmakları ve El Bileği İçin Egzersizler Nelerdir?

Parmak eklemleri de aynı diz eklemi gibidirler, yani yalnız bükülüp gerilebilirler. El bileği ise bükülüp gerilebildiği gibi, sağa ve sola gidebilir veya kendi ekseni etrafında dönebilir.

1. Parmaklarınızda hareket kısıtlaması fazlaysa, önce tüm parmaklarınızın uçlarını, sırayla baş parmağın ucuna değdirmekle işe başlayın. Bunu rahatlıkla yapabiliyorsanız, elinizi yumruk yapıp açın; açarken parmaklarınızın iyice açılıp gerilmesine dikkat ediniz.

2. Sandalyeye oturunuz; eliniz bilekten itibaren masanın kenarından dışarı sarkmak üzere alt kolunuzu masanın üzerine yerleştiriniz. Sonra, bileğinizi aşağı yukarı, sağa sola oynatın ve gene bilekten daireler yaptırın. Ayni hareketleri, hareketi yapmak istediğiniz elinizin bileğinden, diğer elinizle kuvvetle kaydıyarak da yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Şems Arslan İle Narın Faydaları ve Narlı Tarifler

Bunları da sayıyla yapmayı unutmayın.


 

Etiket: , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -