Epilepsi Nedir?

Epilepsi hastalığı beyinde yer alan sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak insanın tekrar eden nöbetler yaşamasına sebep olan bir merkezi sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Epilepsi nöbetlerinin farklı çeşitleri almaktadır. Nöbetler 2–3 saniye süren boş bakışlardan, kas seğirmelerine ya da bilincin tamamen kaybolabildiği nöbetlere kadar oldukça geniş bir yelpaze aralığında görülebilmektedir. Nöbetler hafif ya da orta dereceli olsa dahi epilepsi tedavi gerektiren bir hastalık olarak yer almaktadır. Çünkü nöbetin ne şekilde yaşanacağı belli olmadığı için hayati tehlike yaratmaktadır.

Epilepsi Nöbeti Belirtileri Nelerdir?

Pek çok farklı epilepsi nöbeti türü ve 100’den fazla epilepsi belirtisi yer almaktadır. Diğerlerine nispeten daha yaygın şekilde görülen epilepsi belirtilerini bulabilirsiniz. Fakat sizin belirtileriniz nöbet sırasında beyninizin hangi bölgesinin ne şekilde etkilendiğine bağlı olarak burada bulunan belirtilerden farklı olabilir. Epilepsi hastalığı şüpheniz yer alıyorsa bir uzmana görünerek gerekli kontrolleri gerçekleştirmeniz en güvenli yol olabilmektedir.

Yaygın Görülen Nöbetler

Genel olarak görülen epilepsi nöbetleri beynin tüm bölümlerini etkilemektedir. Bu nöbet esnasında hasta çığlık atabilir veya bir tür ses çıkarılmaktadır. Süresi birkaç saniye ile bir dakika arasında değişebilen bir süre. kaskatı kesildikten sonra bacaklarda ya da kollarda tekrar eden hareketler görülmektedir. Genel epilepsi nöbetleri esnasında gözler çoğunlukla açıktır. Nöbet esnasında nefes kısa süreliğine durabilmekte ve hastanın rengi nefessizliğe bağlı olarak morarma görülebilir. Bunu derin ve sesli nefesler takip etmektedir. Nöbet sonrasında hastanın bilinci aşamalı olarak yerine gelmektedir. Bilincin tam olarak yerine gelebilmesi ve zihin karışıklığının ortadan kaldırılması dakikalar, bazen saatler sürebilmektedir. Nöbet esnasında idrar kaçırma sık görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Neden Nar Yemeliyiz?

Genel Nöbet Türleri Nelerdir?

Genel şekilde görülen nöbetlerin 6 türü yer almaktadır.

 • Yokluk Nöbetleri: Petit nöbeti adıyla bilinen yokluk nöbetleri sabit bakış ya da hafif vücut hareketleriyle belli olmaktadır. Bu nöbetler hastalar içerisinde kısa süreli farkındalık kaybına neden olabilmektedir.
 • Tonik Nöbetler: Kasların sertleşebilmesine neden olabilen tonik nöbetler genel olarak sırt, kol ve bacaklardaki kasları etkilemekte nöbet sırasında hastanın düşmesine yol açabilmektedir.
 • Klonik Nöbetler: Nöbet esnasında ritmik kas seğirmeleri oluşmaktadır. Bu kas seğirmeleri çoğunlukla yüz, boyun ya da kollarda görülebilir.
 • Miyoklonik Nöbetler: Kol ve bacaklarda bir anda ortaya çıkan kas seğirmelerine neden olabilir.
 • Atonik Nöbetler: Damla nöbet adı ile isimlendirilen atonik epilepsi nöbetleri vücutta yer alan kas kontrolünün kaybolmasına ve bu duruma bağlı olarak hastanın aniden yere düşebilmesine yol açar.

Epilepsi belirtileri ile ilgili görsel sonucu
Epilepsi belirtileri ile ilgili görsel sonucu

Fokal Nöbetler

Beynin sadece bir kısmını etkileyen epilepsi nöbetleri fokal nöbetler olarak isimlendirilir. Fokal epilepsi nöbeti belirtileri beynin hangi kısmını etkilendiğine bağlı olarak değişim gösterebilir. Örnek vermek gerekirse beynin sol eli kontrol eden kısmını etkilendiyse sadece sol tarafta kas seğirmesi veya ritmik hareketler görülebilir.

Epilepsi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Epilepsi hastalarının yarısında beyindeki sinir hücrelerinin içerisinde iletişimin neden bozulduğu bilinmemektedir. Geri kalan %50 kısmı epilepsi nöbetleri yaşamaktadır.

 • Genetik Özellikler: Epilepsi sebepleri üzerine yapılan araştırmalarda yaklaşık olarak 500 genin bu hastalıkla ilgili olduğu belirlenmiştir. Bazı genetik durumların kişinin çevre koşullarına daha duyarlı olmasına yol açtığı ve bu durumların epilepsi nöbetini tetiklediği biliniyor.
 • Kafa Travması: Kaza ya da diğer sebeplerden dolayı başa alınan darbeler epilepsiye yol açabilmektedir.
 • Beyin Koşulları: Felç, beyin tümörü gibi beyni ani şekilde olarak ilgilendiren sağlık problemleri epilepsiye neden olabilir. İnme durumu 35 yaş üzeri yetişkinlerde ortaya çıkabilen epilepsinin başlıca nedenidir.
 • Bulaşıcı Hastalıklar: Menenjit hastalığı, AIDS gibi bulaşıcı hastalıklar epilepsi sebepleri arasındadır.
 • Gelişimsel Bozukluklar: Epilepsi hastalığı bazen otizm ve nörofibromatözis gibi gelişimsel bozukluklar ile ilişkili olabilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Ahmet Maranki Kabızlık Nasıl Geçer

Epilepsi Hastalığının Tetikleyicisi Nelerdir?

Epilepsi hastalığı olan birçok kişi belirli koşullar ya da maddeler ile tetiklenen nöbetler yaşamaktadır.

Bu tetikleyicilerden bazıları şunlardır;

 • Uyku eksikliği
 • Yetersiz beslenme
 • Yasadışı uyuşturucu ürünler
 • Düşük kan şekeri
 • Stres
 • Bazı ilaçlar
 • Ateşli hastalıklar
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yasadışı uyarıcı maddeler

Bazı kadınlar adet dönemlerinde ya da sonrasında epilepsi nöbetlerine daha yatkın olabilmektedir. Bunun nedeni adet esnasında değişen hormon dengesinin beyinde yer alan kimyasal hareketleri etkilemesidir.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların yaşadığı epilepsi türünün doğru şekilde belirlenmesi etkili tedavi için son derece önemli olmaktadır. Epilepsi tedavilerinde doktorların ilk tercihi genel olarak anti-epileptik ilaçlardır. Bu ilaçlar epilepsi hastalarının %70’inde nöbet problemlerinin kontrol altına alınabilmesini sağlayabilmektedir. İlaç kullanımına genel olarak 2. epilepsi nöbeti yaşanmadan başlanmaz. Fakat MR filmiyle beyin hasarı belirlenmişse ya da inme sorunu gibi beyin hasarına yol açabilen bir durum varsa ilaç kullanımı 1. nöbet sonrasında başlamaktadır. Bazı hastalar için cerrahi olarak düzenlenen operasyon seçeneği düşünülebilir. Epilepsi ameliyatları içerisinde hedef beynin epilepsi nöbetlerine neden olan bölümünün beynin bazı fonksiyonlarında hasara yol açmayacak şekilde alınmaktadır. Günümüzde epilepsi tedavisinde ameliyat seçeneği ameliyat sonrası görülen komplikasyon riski yüksek olduğu için diğer hiçbir alternatif kalmadığında tercih edilmektedir. Ameliyat mümkün gözükmüyorsa göğüs bölgesine elektriksel mesajlar gönderen bir cihaz takılmaktadır.


 

Etiket: , , , , , , , , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -