Evde doğal sarımsak katkılı yağ yapmak da mümkündür. Birkaç sarımsak dişine ve bir yağa ihtiyacınız olacak (bu arada zeytinyağı iyi bir seçenektir). 4 veya 5 sarımsak dişini soyun ve küçük parçalara kesin. Sonra onları 15-20 dakika sıcak yağla sıkın. Sarımsakları örtmek için yeterli miktarda yağ eklediğinizden emin olun. Yağ soğuduktan sonra doğrudan kafa derisine uygulayın ve en az 15 dakika bekletin. Hafif bir şampuanla yıkayın, saçlarınızda sarımsak yağlı bir kalıntı olmadığından emin olun.

Sarımsak ile evde, ev usulü ile yapılmış yağı sarımsak uçucu yağı ile karıştırmayın. Farklı özelliklere sahiptirler. Sarımsak uçucu yağı güçlüdür. Saf formda uygularsanız ya da yanlış bir şekilde sulandırırsanız, ciddi cilt tahrişine ya da cilt yanmasına neden olabilir.

Sarımsak yağı faydalı mı?

Kepeği sarımsak yağı ile tedavi etmeyi planlıyorsanız, bunun iyi bir seçenek olmadığını söyleyeceğim. Yiyecek ve İçecek Araştırmaları Derneği ve Warren Springs Laboratuvarının bağımsız analiz sonuçlarına göre sarımsaklı yağ allicin içermiyor. Yağ üretimi sırasında kaynatma işlemi allicini yok ediyor. Bu gerçeğe rağmen, sarımsak yagının potansiyel olarak faydalı sülfür bileşikleri içerdiğini söylemek doğru olur. Yüksek konsantrasyon konsantrasyonu nedeniyle saç büyümesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Saçlardan Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

 • Bazı kızlar, hoş olmayan bir koku bırakabilecekleri için sarımsağın saçlarını uzak tutmayı tercih ederler.
 • Ama eğer sarımsakla saç maskesi yaparsanız, bu problem tamamen çözülecektir!
 • Sarımsak maskeleri hazırlarken sarımsak suyunu küçük parçacıklardan dikkatli bir şekilde filtrelemek zorundasınız.
 • Saçta sıkışabilirler ve şampuanlamadan sonra bile kötü kokuya neden olabilirler.
 • Sarımsak karışımını doğrudan kök ve kafa derisine sürtün. Kalan karışımı saç uzunluğuna dağıtmayın.
 • Hafif şampuanla başınızı yıkayın.
 • Daha iyi sonuçlar için, saç durulamasına portakal veya limon suyu ekleyin (1 galon suya 2 çorba kaşığı).
 • Elma sirkesi de çok işe yarayacak (sirke 2 çorba kaşığı 0,5 litre su oranında sulandırınız).
  Esansiyel yağ ( ylang-ylang, vanilya, biberiye, lavanta, gül ) karışımı ile koku önleyebilirsiniz.
 • Hoş koku için sarımsak maskelerine birkaç damla uygulayın.
İlginizi Çekebilir:  Papatya Yağının Faydaları ve Kullanımları

Saçlar İçin Sarımsak: Yan Etkileri

Doğal tedavilerin bazı alerjilere yol açabileceği konusunda yaygın bir bilgi var. Sarımsak bir istisna değildir. Bununla birlikte, sarımsak için hoş olmayan cilt tahrişleri nispeten nadirdir.

Unutmayın, tahammülsüzlüğünüz veya sarımsak alerjisi varsa, ağız ve boğazda ülsere, ciltte kızarıklık veya hatta solunum problemleri (burun akıntısı, hırıltılı solunum veya hapşırma gibi) olabilir. Sarımsağı kullandıktan sonra alerjik reaksiyonunuz varsa, hemen kullanmayı bırakın. Böyle bir durumda bir doktora danışın.

Hassas kafa derisi olan insanlar sarımsak saçlarının iyileştirilmesinden kaçınmalıdır. Durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -