Göz Tansiyonu Ne Demektir?

Göz içerisinde, göz içi sıvısı olarak isimlendirilen özel bir dolaşım sistemi yer almaktadır. Bu sıvı göz içerisinde sürekli olarak giriş çıkış yaparak göz içerisinde bulunan dokuları beslemekte ve 2 saatte bir yenilenmektedir. Glokom içerisinde sıvının göze girişinde sorun bulunmamakta ancak gözü terk etmesini sağlayan kanal içerisinde direnç geliştiğinden, sıvı gözde birikmekte ve göz içi basınç artmaktadır. Bu durum yüksek basınç, görme sinir liflerinde bası ya da kurumaya neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Glokom problemi hiçbir belirti vermeden optik sinir içerisinde ilerleyici hasar oluşturarak kalıcı görme kaybına sebep olan sinsi bir problemdir. Glokom dünya üstünde önlenebilir körlük sebeplerinden bir tanesidir. Çoğunlukla ileri zamanlarda göz tansiyonu belirtileri yavaşça ilerlemektedir. Fakat dikkatli bir göz muayenesi ile tanı konulmaktadır. Tedavi edilmediği zaman kesinlikle görmenin tümüyle kaybına sebep olan bir hastalık olarak yer aldığında, tanı konulduğunda hastalığın ciddiyeti hastalara ve hasta yakınlarına tüm açıklığı ile anlatılabilmektedir. Çünkü hastaların genellikle şikayeti olmadığından tedaviye devam edilmemesi ciddi görme kayıplarına neden olabilmektedir.

Glokom Nasıl Anlaşılır?

Glokom genel olarak sıradan bir gözlük muayenesi ya da basit nedenle doktora başvuran hastalarda yapılan muayene esnasında tesadüfen teşhis edilmektedir. Bu yüzden her göz muayenesinde göz tansiyonu ölçümünün ihmal edilmemesi gerekir. Erken teşhis için sağlıklı insanlarda tarama muayeneleri oldukça önemlidir. Çok az olmakla beraber bir kısım hastada akut glokom krizi olarak adlandırılan göz içi basınçlarında aniden çok yükselmesi ile şiddetli göz problemi, baş ağrısı, göz kanlanması, bulantı, kusma şeklinde kendisini gösterir. Bu durum acil tedavi gerektirmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Göz Tansiyonu Tetkikleri Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde kadar glokom hasarını tespit edebilme ve hastalığı takip etmek için elimizde sadece görme alanı yöntemi bulunuyordu. Yapılan test yaklaşık yarım saat sürmekte olup, yaşlı ya da uyum sorunu olan hastalar içerisinde hatalı sonuçlar verebilmektedir. Günümüzde mevcut olan optik koherans tomografi cihazı ile görme alanı çekimi esnasında gibi hastanın ifadesine bağımlı olmaksızın optik sinirin yapılması, kornea kalınlığı ya da ön kamera açısının ölçümü gerçekleştirilerek tam bir glokom muayenesi ve glokomun erken tanısı mümkün olabilmektedir. OCT cihaz çekimi yaklaşık 1–2 dakika sürmekte, erken tanı konması ile beraber tedavinin takibinde çok yararlı olmakta, bugün için glokomda altın standart şekilde kabul edilen bir tetkiktir. OCT cihaz taraması kişiye zararsız bir tanı yöntemi olmakta, radyasyon yaymamakta, göze teması bulunmamaktadır. Bu nedenle göze ilaç uygulanmasını gerektirmez. Görme alanı muayeneleri ile görme sinir hücrelerinin % 30-40’ı tahrip edildikten sonra, hastalık teşhis yapılmaktadır. Bu yüzden görme alanı muayenesi ancak ilerlemiş evrede yararlı olmaktadır. Günümüzde asıl sebep, glokomun erken teşhisi için OCT cihazı kullanılarak çekim yapılarak glokom değerlendirmesi gerçekleştirmektir.

Kimler Risk Taşır?

Glokom probleminin en önemli nedeni genetik sorunlardır. Ailesinde glokom hastalığı bulunan kişiler özellikle risk altında olabilmektedir. Miyop problemi olan insanlarda glokom sıklığı daha yüksektir. Miyop derecesi yükseldikçe glokom sıklığı da artmaktadır. Hipermetrop olan insanlarda dar açılı glokom daha sık görülmektedir. Her şekilde yoldan kortizonlu ilaç kullanımı göz-tansiyon yüksekliğine sebep olabildiğinden bu kişilerde sık göz tansiyonu kontrolü gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında diabet, üveit, retina damar problemleri, retina dekolmanı ve göz travmaları glokoma neden olmaktadır. Migreni yer alan kişilerde de glokom daha sık gözükmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Evreleri, Tedavisi, Ameliyatı ve Türleri Nelerdir?

Glokom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • İlaç tedavileri
  • Lazer uygulamaları
  • Cerrahi tedavi

Göz Tansiyonunda İlaç İle Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedavide yer verilen birçok damla yer almaktadır. Bunlar değişik yollarla göz içi basıncını düşürmektedir. Erken dönem glokom problemi ve genç hastalarda damla tedavisi ilk seçenek olarak yer almaktadır. Damlanın önerildiği şekilde ve hiç aksatmadan kullanılması gerekir. Bu ilaçların bazıları astımlı insanlarda solunum zorluğu, kalpte ritim bozukluğu yer almaktadır. Bu yönden hastalar uyarılmalı ve bu hastalıklar dikkatle kullanılmalıdır. Glokom problemi olan bir kişide göz içi basıncı sorunlarında damla tedavisi ile normal durumlarda seyrediyorsa görme sinirlerinde hasar bulunmuyorsa, damla tedavisi sürekli ve hayat boyu devam etmektedir.

Göz Tansiyonunda Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Glokom tedavilerinde ilaç tedavisine yeterli şekilde cevap alınamayan hastalarda lazer uygulaması, ameliyat öncesi bir tedavi uygulaması seçeneğidir. Çok yüksek gözükmeyen göz tansiyonunda etkilidir. Bu problemin etkisi 2–3 yıldır. Uygun kişilerde etkili bir tedavi alternatifidir. Lokal anestezi ile oturur şekilde uygulanan ağrısız bir işle uygulanmaktadır.

Göz Tansiyonunda Cerrahi Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Glokom sorunu bir hastada göz tansiyonu problemi, tüm ilaç ve lazer tedavisine rağmen düşürülemiyorsa, göz siniri problemi ilerliyorsa ameliyat tamamen kaçınılmazdır. Göz tansiyonu çok yüksek şekilde bulunan ve görme sinirinde belirgin bulunan hasar olan hastalarda ameliyat ilk seçenek olmaktadır. İlaç tedavisini düzenli şekilde uygulayamayan, yaşlı hastalarda da öncelikli olarak cerrahi ameliyat tercih edilebilir. Glokom ameliyatı sınırlı uyuşturma uygulaması ile yapılmaktadır. Hastanın yatması gerekmemektedir. Glokom ameliyatlarında bozulan görme düzelmemektedir. Çünkü ölmüş sinir hücreleri kendini yenilememektedir.


 

Etiket: , , , , , , , , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -