Kalça Kireçlenmesi Nedir?

(Kalça Artrozu – Kalça Osteoartriti – Coxarthrosis)

Öncelikle eklem kireçlenmesiyle ilgili diğer makalelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz:

Dizlerden sonra en çok görülen eklem kireçlenmesidir. Erkeklerde kadınlardan biraz daha sık görülür. Yürümeyi, diz artrozuna oranla daha çok zorlaştırdığı için, hastaların şikayetleri daha fazladır ve kişiyi işinden edebilir.

Belli bir sebebe bağlanamayan kalça kireçlenmeleri genellikle 50 yaşından sonra başlar ve hemen hemen daima iki taraflıdır. Kalçaları doğuştan çıkık olanlarla, kalça eklemlerinde başka bir hastalık geçirenlerde tek taraflı olabilir. Bu nedenle doğuştan kalçaları çıkık olan çocuklar, kesinlikle zamanında bir ortopediste tedavi ettirilmelidir.

İlk şikâyetler, ilk adım ağrısıyla, uzun süre ayakta dikilmek veya yürüme sonucu, hasta kalça üzerinde toplanan yorgunluk ağrılarıdır. Ağrılar uyluğun ön ve yan kısımlarına, kasıklara ve kabalara vurabilir. Hastalar uyluğun dış yan bölümü boyunca soğukluk ve uyuşukluk duyarlar (Paşa çizgisi). Eklem yıkımı ilerleyince hasta topallamaya başlar. Ayakkabıları giymek ve bağlamak problem olur. Uyluk kemiğinin başı üzerine dışarıdan basılırsa ağrı verir.

Hasta çıplakken arkadan bakılırsa, yükü sağlam bacağa vererek hasta kalçayı yukarı kaldırdığı için, leğen kemiği eğik görülür. Omurganın bel bölgesi de S harfi şeklinde eğrilmiş ve çukurlaşmış olabilir (Skolyoz).

İlerlemiş devrede eklem hareketleri daha fazla sınırlanacağı için, yukarıda sayılan şikayetler artar, ağrı devamlı hale gelebilir ve hasta belirgin şekilde topallar.

İlginizi Çekebilir:  Saç sağlığı için en faydalı yiyecekler

Röntgen filmindeki görüntü dizdekine benzer, yani eklem aralığı normale oranla daralmıştır ve eklem çevresinde çıkıntılar vardır. Uyluk kemiğinin yuvarlak olan başı yassılaşmış ve eklemin tüm şekli bozulmuştur.

Bu tip şikâyetleri olanların yapacağı en iyi iş, bir fizik tedavi uzmanına veya bir ortopediste baş vurmaktır. Diz ve omurga kireçlenmeleriyle diğer makalelerimizde anlattığımız parmak kireçlenmelerinin tedavileri ön planda fizik tedavi uzmanlarının işiyse de, kalça kireçlenmesinin tedavisinde ameliyatlar gayet olumlu sonuçlar verdiği için, ameliyatın gerekli olup olmadığını veya zamanın belirlenmesi yönünden bir ortopedistle konuşmalıdır.

Kalça Kireçlenmesi İçin Egzersizler

Kalça eklemleri, dize oranla çok daha değişik hareketler yapabilirler. Bükülüp gerilebildikleri gibi, dışa ve içe açılabilirler; hatta kendi ekseni etrafında içe ve dışa da dönebilirler. Hareketler, bu noktalar göz önünde tutularak yapılmalıdır. Amaç, hem eklem hareketlerinin kısıtlanmasını önlemek, varsa açmak, hem de eklemin bağ ve kaslarını gevşetip, kuvvetlendirmektir.

Kalça eklemi hareketleri ayakta veya yatarak yapılabilir.

I. Ayakta Yapılacak Egzersizler

Hasta bacağınız dışta kalmak üzere, bir duvarın yanına ayakta durun. Duvardan yanda olan sağlam ayağınızın altına, 20 cm. kadar yükseklikte bir kaç kalınca kitap, tuğla veya benzeri bir şey koyun. Sağlam kalçanızın ayağıyla bunların üzerine basıp, gene ayni taraftaki elinizle duvara dayandıktan sonra:

1. Hasta bacağınızı, diz gergin olmak şartıyla kalçadan, gidebildiği kadar ileri geri sallayın.

2. Gene diz gergin olmak şartıyla, bacağınızı içe dışa sallayın.

3. Bacağınıza kalçadan sekiz sayısı şeklinde hareketler yaptırın ve bunu ters yönde de tekrarlayın.

Bu hareketleri de, ya sayarak veya saate bakarak yapın.

Kalça eklemlerinin ikisinin de kireçlenmiş olduğu durumlarda, bu hareketleri yapmak güç olacağı için, yer egzersizleri seçilmelidir.

II. Yerde Yapılacak Egzersizler

Sert bir yere sırt üstü yatın:

İlginizi Çekebilir:  Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

1. Diziniz gergin olmak üzere, bacağınızı kalçadan kaldırabildiğiniz kadar kaldırıp tekrar yerine koyun.

2. Yine diziniz gergin olmak üzere, bacağınızı biraz yerden kaldırın, yana açın, yere koyun, tekrar ortadaki eski yerine getirin.

3. Bacağınıza kalçadan, içten dışa ve dıştan içe daireler yaptırın. Daireler olabildiği kadar büyük ve diziniz gergin olsun.

4. Havada bisiklet hareketleri yapın.

Şimdi, hasta bacağınız üstte kalmak üzere yan dönün.

1. Bacağınızı gergin olarak havaya kaldırın ve indirin.

2. Bacağınızı kalçadan, diz gergin olmak üzere ileri geri sallayın.

Yüzü koyun dönün, karnınızın altına büyükçe bir yastık koyabilirseniz, hareketlerin sınırlarını genişletmiş olursunuz:

1. Hasta bacağınızı kalçadan yukarı kaldırıp indirin, diziniz gergin olsun.

2. Hasta bacağınızı diğerinin üzerinden aşırıp, parmak uçlarınızı sağlam ayak tarafında yere değdirin ve tekrar eski yerine getirin. Dizinizin gergin olmasına dikkat edin.

Bu hareketleri de sayıyla yapabilirsiniz. Örneğin üçer defayla başlayıp, eklem açıldıkça ona kadar çıkabilirsiniz.

Diz ve kalça eklemleri hareketlerini, hem daha kolay ve hem de daha yararlı olması için en iyisi suyun içinde yapmaktır. Ülkemizde bu maksatla yapılmış tedavi havuzları az olduğu için, hareketleri açıklamayı gereksiz gördüğümüzü söylemiştik. Tarafımızdan geliştirilen ve özellikle kalça kireçlenmelerinde çok yararlı olan bir metodu “Romatizma ve Eklem Kireçlenmesi” isimli makalemizde etraflıca bulabilirsiniz. Hiç olmazsa kaplıcalara gidenler, pek sıcak olmayan (25-30 derece) havuzlarda bu olanaktan yararlanabilirler.


 

Etiket: , , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -