Rahim Ağızı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

C:\Users\ELİF\Downloads\indir.jpg

Bir zamanlar yakalanan hemen hemen her kadının hayatını kaybettiği kanser çeşidi rahim ağzı kanseriydi. Kadınların korkulu rüyası kanser çeşitlerinden biri olan rahim ağzı kanserinin diğer adı ise serviks kanseridir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2008 yılında rahim ağzı kanserine yakalanan kişilerin oranı yüz binde 4,1’di.

Yine 2008 yılında Türkiye’de 1443 kadın bu hastalığa yakalanmış, 3’te biri hayatını kaybetmiştir. Erken dönemde tanılanan rahim ağzı kanserinde ise %92’lik dilim 5 yıl hayatta kalıyor. Rahim ağzı yaraları hastalığı belirleme de hayati önem taşıyor. Serviks kanseri bayanları en çok 30, 40 ve 50’li yaşlarında yakalıyor.

Serviks kanserine yakalanan %20’lik dilim ise 65 yaş ve üstü kadınları oluşturuyor. Erken ve küçük evrelerde ise hastalardan kanserli bölgelerden alınması yani histerektomi alınarak cerrahi yöntem ile tedavi sağlanabiliyor. Tedavi 1. evreden son evreye kadar yapılabiliyor.

Rahim Ağzı Kanserinin Tedavisi ve Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tanısından, tedavisine, cerrahisinden kemoterapilerine kadar jinekolog onkologlar ilgileniyor. Jinekolog onkologlar sağ kalım boyunca palyatif bakımı koordine etmektedir. Patalog, radyolog, medikal onkolog, hemşire, klinisyen olarak hastalığın tedavi sürecinin tamamında ekibin kaptanı olarak rol almaktadırlar.

Rahmin alt kısmında belirlenen kanser çeşidi, rahmin vajinaya açılan kısmında, doğum sırasında genişleyen kısmında ortaya çıkıyor. Rahim ağzı kanseri belirtileri siğil şeklinde de kendini gösterebiliyor.

Rahim Ağzı Kanserinin Vücutta İlerleyişi Nasıl Olur?

Serviksi bu kadar korkunç yapan ise kadınlar arasında en ölümcül kanser oluşu ve gelişmiş ülkelerde de oldukça sık rastlanıyor oluşu. Rahim kanseri belirtileri ise en fazla HPV ile kendini gösteriyor. Kanser ise uzun süren, inatçı ve yüksek riskli HPV enfeksiyonu sonucunda oluşuyor. Cinsel olarak aktif olan çoğu kişi enfekte düzeyde hayatına devam etmektedir. Çoğu HPV enfeksiyonu ilerlemez ve serviks kanserine kadar devam etmez. Kanseri belirlerken ise pap smear testi ve HPV testi kullanılıyor. Kanser riski bu sayede azalıyor. Test sonuçları anormal olduğunda kesin sonuçları ortaya çıkaracak serviks biyopsisi gibi ileri teknikler uygulanıyor. Serviks kanseri tanılandıktan sonra tedavi sürecinde ise kanserli hücreleri yok edip, yayılımlarını önlemek için kemoterapi, radyoterapi ya da her iki yöntem birden uygulanabiliyor.

Tüm serviks kanseri olaylarında ortak olan belirleme yöntemlerinin başında HPV geliyor. HPV’ye sahip çoğu kişi ciddi sorunlar yaşamıyor. Fakat küçük yüzdeye sahip bayanda bu kanser ortaya çıkıyor. Rahim ağzı kanseri nedenleri ise oldukça fazla.

HPV ise ağızda, boğazda, vajinada ortaya çıkıp serviks kanseri gibi birçok kanserin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Serviks kanserinin en sık görüldiği kişilerin başında ise şunlar geliyor:  HPV teşhisi konulan bayanlar, Düzenli Pap smear testi yaptırmayan bayanlar, HPV aşısı yaptırmayan bayanlar, anormal düzeyde Pap smear test sonucu olan kadınlar, daha önce rahim ağzı kanserine yakalanmış bayanlar, birden fazla cinsel partneri bulunan bayanlar, sigara kullanan kadınlar, erken yaşta cinsel ilişkiye giren kadınlar, bağışıklık sistemini zayıflatan durumu olan kadınlar.

Rahim Ağzı Kanserinin Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Serviks kanserini sinsi yapan ise başlarında belirgin bir belirtinin bulunmayışı. En erken bulgulara ise rutin jinekoloji kontrolü sırasında yapılan Pap smear testlerinde rastlanılıyor. Serviks kanseri oldukça yavaş ilerliyor.

Yayılması yıllar sürebiliyor. Pap smear testi sonucunda rastlanan kanser hücreleri %100 tedavi edilebiliyor. İlerlemiş rahim ağzı kanserine işte Pap smear testi yaptırmayan ya da Pap smear testi yaptırıp sonuçları anormal olan bayanlarda rastlanılıyor. Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavisi ise birçok şekilde önümüze geliyor.

Serviks Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Serviks kanseri ilerledikçe ise adet dönemi arası kanamalar, cinsel ilişki sonrası anormal kanamalar, anormal vajina kanamaları, pembe renkte, sulu, soluk ve devamlı olan vajinal akıntılar  görülmektedir.
  • Normalden uzun süren ve daha fazla olan adet görme süreleri belirtiler arasında yer almaktadır.
  • Bağırsaklar, akciğer, mesane veya karaciğere yayılmış rahim ağzı kanseri ise şiddetli sırt ağrıları, yorgunluk, bitkinlik hali, kırıklık hissi ve kemik ağrıları, bacak ağrıları, vajinadan dışkı kaçağı, idrar kaçağı, pelvik ağrılar, iştah kayıpları, sık sık şişen ayaklar ve kilo kaybı ile kendini gösteriyor.

Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanının Önemi Nedir?

C:\Users\ELİF\Downloads\images.jpg

Jinekolojik kontroller sonrası doktorlar ya da hastalar rahim ağzı kanserine yakalanıldığından şüpheleniyorsa jinekolojik onkologa danışmalı ya da konsülte edilmeli. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde ve hastalığın ilerleyişini önlemede ise smear testi hayati önem taşıyor. İlk önlem hayati önem taşımaktadır.

Serviks kanseri teşhisini doğrulamak için, patalog sonucu serviksten biyopsi almak gerekli. Serviks kanserinin tedavisi ise evrelerine göre değişmektedir. Tedavi erken evrelerde genellikle kolay ilerlemektedir. Rahim kanseri tedavisi bittikten sonra jinekolog onkologlar ise hastayı ilk 3 yıl için 3 ayda bir, sonraki 3 ay için ise 6 ayda bir kontrole çağıracaktır. Hasta Pap smear testi ya da pelvik muayene ile kontrol edilecektir.


 

Etiket: , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -