Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Muayene olan kişilerin büyük bir kısmında ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konulabilmektedir. Bunun nedeni insanlar yaşadığı problemin çok geç farkına varabilmesidir. Bunun sebebi ise kıl dönmesi belirtileri ilk bölümde neredeyse yok denecek kadar az olabilmesi ile alakalıdır. Genel olarak cilt altında biriken kılların sayısında yüksek bir şekilde artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı problemi, iç çamaşırda ıslaklık durumu, pis koku sorunu, makatta şişlik sorunu, iltihap gibi pek çok şikâyetlerle hastalar doktora gitmeye karar verebilmektedir. Genel olarak bu şikâyetler hastalığın ilerlediği anlamına gelebilir. Bazı durumlarda ise hastalar bazı problemlerle karşı karşıya kalmasına karşın utandığı için muayene ile tedavi işlemini sürekli ertelenebilmektedir. Beklemenin hiç bir yararı olmadığı gibi bu hastalığın tedavisini daha da zorlaştırmaktadır. Bu yüzden kuyruk sokumunda ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik gibi problemler olduğunda mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesi sorunları belirtileri arasında ilk olarak kuyruk sokumu bölgesinde delik ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında giriş deliği olarak da bilinen bu sorun bir ya da birden fazla noktada yer alabilmektedir. Kılların kuyruk sokumuna girmesi sırasında oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığı zaman kolayca anlaşılmaktadır. Doktor muayenesi sırasında genel cerrahi uzmanı ilk olarak bu deliklere bakmaktadır. Pilonidal Sinüs şüphesi taşımanız durumunda eşiniz ya da ailenizden yardım alma koşulu ile kuyruk sokumu bölgesinde delik bulunup bulunmadığına bakmak erken teşhis için oldukça önemli olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Neden Nar Yemeliyiz?

Pis Koku Oluşumu

İlk zamanlarda ciddi bir belirti ve şikâyeti olmamasına rağmen ilerleyen zamanlarda başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek şekilde olmaktadır. Makatta yer alan akıntı daha çok iç çamaşırı ıslatacak düzeyde olup bazı koşullarda akıntı kötü kokuya sebep olmaktadır. Bu problemin sebebine bakacak olursak cilt altında birikmiş olan kılların sayısında artış olması ile beraber vücudumuz koruma mekanizmasını devreye sokulmaktadır. Cilt altında birikmiş olan kılları yok etmek, imha etmek için bir sıvı salgılayabilmektedir. Bu sıvı akıntının kıllara herhangi bir zarar verme imkânı yer almamaktadır. Daha sonra bu sıvı cilt dışarısına çıkması gerekmektedir. Çıkış için genel olarak kılların giriş yolunu kullanmaktadır. Her gün 2–3 damla şeklinde dışarı çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilmektedir. Akıntı mikroplu olması durumunda kötü kokuya neden olabilmektedir. Yani insanı bezdirecek düzeyde olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Şişlik Ve Ağrı

Bu hastalığın diğer önemli belirtisi ile makat bölümünde ağrı ve şişlik olup, bu duruma neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvı bölümüdür. Makat bölümünde akıntıya neden olan sıvı her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş bölümlerinin tıkanması halinde sıvı dışarı çıkmayarak apseye neden olabilmektedir. Bu apse problemi ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya sebep olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme sorunları gibi şikayetler yer alabilmektedir.

Kıl dönmesi belirtileri ile ilgili görsel sonucu
Kıl dönmesi belirtileri ile ilgili görsel sonucu

Kıl Dönmesi Şikâyetleri Nelerdir?

İlk olarak anüs bölgesinde birçok problem görülmekte olup, onlardan biri de makat kanseri gibi ölüme sebep olan hastalık olabilir. Bu yüzden en ufak şikâyeti bile ciddiye almalı ve her zaman mutlaka bir doktora muayene olmanız gerekir. Makat bölgesinde görülen ağrı, şişlik, akıntı sorunu, kama, kötü koku problemi dahil tüm problemler büyük oranda hastalık belirtisi yada şikayeti olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ahmet Maranki ağız kokusu nasıl geçer

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pilonidal Sinüs dâhil tüm anüs bölgesinde hastalıkları için mutlaka genel cerrahi kısmına randevu almalısınız. Bu alanda çok daha başarılı bir doktor seçimi gerçekleştirmek için de Proktoloji uzmanı olmasına önem vermeniz gerekir. Bunun nedeni genel cerrahi alanı oldukça geniş olmakla, makat hastalıkları teşhis ve tedavi işlemlerinde daha çok Proktoloji uzmanları yer almaktadır.

Kıl dönmesi sorunu için tek seçenek tedavi olup, mutlaka cerrahi müdahale (ameliyat) gerekir. İlaç, krem, vs ile tedavisi tam olarak mümkün olmayıp, kıl dönmesi ameliyatı ya da son dönemlerde bir hayli gelişme sağlamış olan ameliyatsız tedavi çeşitleri yer almaktadır. Uygulanışı hızla yaygınlaşmış olan Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan için en gelişmiş uygulamalardan biri diyebiliriz. Tedavi esnasında 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta ve ameliyathane ortamı gerekmemektedir.

Mikro Sinüsektomi İşlemi

Hazır konu açılmışken isterseniz biraz uygulamadan bu bölümde bahsedelim. Öncelikli olarak narkoz gerekmediği için uygulama kliniklerde gerçekleştirilmektedir. Sadece 1–2 cm alanda yapılan kesi ile tüm kıl yapısı ve kapsülleri etkin olarak çıkarılmaktadır. Örnek vermek gerekirse 3 farklı yerde sinüs varsa klasik uygulamalar gibi o bölgeyi bütün bölgeyi kesmek yerine sadece problemin yer aldığı noktalarda 1-2 cm kesiler ile çıkarılmaktadır. Tedavi uygulaması narkoz gerektirmediği için hasta 10 dakika dinlendikten sonra hayatına kaldığı yerden kolayca devam edilmektedir. Pilonidal Sinüs daha çok genç yaşta çalışmış olan ve okuyanlarda görüldüğü için Mikro Sinüsektomi tedavi uygulaması okulunuza engel olmamakta ve hayatınızı kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayabilmektedir.


 

Etiket: , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -