Öncelikle eklem kireçlenmesiyle ilgili diğer makalelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz:

Eklem Kireçlenmesi Olanlara Ne İyi Gelir?

Eklemlerinde kireçlenme olan kişilerin, kendi alacakları tedbirlerin, en az doktor tedavisi, hatta ondan da önemli olduğunu diğer makalelerimizde de defalarca tekrarladık. Şu noktalara dikkat ederseniz, kendinize en büyük yardımı sağlamış olursunuz:

1. Ağrılarınızı arttıran davranışlardan sakınınız!

Hastalar şikayetlerinin ne zaman artıp, ne zaman azaldığını genellikle bilirler. Örneğin, diz veya kalçalarında kireçlenme olanların ağrıları oturur veya yatarken pek yoktur. Yürümek üzere ayağa kalktıklarında başlayan ağrılar (ilk adım ağrısı), bir kaç adım atınca kaybolur. Fakat, uzunca süre yürünülecek veya ayakta durulacak olunursa, eklemler zorlandığı için tekrar başlarlar. Bu tip şikayetleri olan hanımlar mutfakta, tezgâh başında uzunca süre hareketsiz dikilecek olurlarsa, ağrıları dayanılmaz hale gelebilir. Bunun için, eklemlerinde kireçlenmeleri olanlar pozisyonlarını sık sık değiştirmelidirler. Yani, ne uzun süre oturmalı, ne uzun süre dikilmeli veya yürümelidirler!

2. Eklemlerinizi hareketsiz bırakmayınız!

Bir çok kişi, eklemlerindeki en küçük ağrıda, eklemlerine en ağrısız durumu vererek, hiç kıpırdatmazlar. Bu şekilde hareketsiz bırakılan eklemde, hareketler zamanla kısıtlanır. Bunun en güzel örneğini, koldaki veya bacakdaki bir kırık nedeniyle alçıya alınan eklemlerde görürüz. Eklemin kendisinde hiç bir şey olmadığı halde, alçıdan çıktıktan sonra, açılıp kapanması ayrı problem olur ve ayrı bir tedaviyi gerektirir. Kireçlenmiş eklemler de aynen böyledir. Hareket etmeyen eklemin bağları, eklem kapsülü ve kasları esnekliklerini kaybeder, sertleşir ve zayıflarlar. Böyle eklemlerdeki hareket kısıtlanması kireçlenmeden değil, hareketsiz kalmasındandır. Bunun için, kireçlenmenin başlangıcındaki dayanılabilir ağrılarda, ekleme yük vermeden onları çalıştırınız. Çalıştırma şeklini biraz aşağıda açıklayacağız.

3. Kireçlenmiş eklemleri zorlamayınız!

Herhangi bir ekleminizde kireçlenme olduğu tesbit edilmişse, o ekleminizi zorlamayınız. Örneğin dikildiğiniz veya uzun süre yürüdüğünüz zaman diz veya kalçanızda ağrı oluyorsa, veya çamaşır yıkayıp sıkarken parmaklarınız çok ağrıyorsa, bu davranışlardan kaçınınız. Harap olmaya yüz tutmuş eklemlerinizi, daha fazla harap etmekten başka bir şey değildir bu davranışınız. Bu işleri yavaş yavaş ve aralıklarla yaparsanız ekleminizi korumuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Ahmet Maranki 10 yaş gençleştiren kür tarifi

Bir de yanlış yapılan egzersizler vardır. Örneğin, dizinde veya kalçasında kireçlenme olan kişinin, egzersiz yapıyorum diye yere çömelip kalkması; omuzunda kireçlenme olanın yerde pres yapması veya sert göğüs yayı sıkması; el parmaklarından şikâyeti olanın sert el yaylarıyla çalışması, hastalığın üzerine gitmekten başka bir şey değildir.

4. Alevlenme devrelerinde dinleniniz!

Kireçlenmiş eklemlerde zaman zaman alevlenmeler olduğunu, eklemlerin şiştiğini ve şikayetlerin çok arttığını söylemiştik. Böyle zamanlarda yapılacak tek şey, eklemi tam dinlenmeye bırakmaktır. Ağrı ilacı alındıktan sonra, ağrı geçti diye tekrar uzun uzun yürüyüşlere çıkmak, eklemin durumunu çok daha kötüleştirir. Şişlik indikten sonra hareketlerinize tekrar başlayabilirsiniz.

5. Fazla kilolarınızı atınız!

Eklemlerdeki aşınma ve yıpranmayı kolaylaştıran, hatta arttıran etkenlerin başında fazla kilolar, yani şişmanlık gelir demiştik. Ne yapıp yapmalı, fazla kiloları atmalıdır. Ancak, fazla kiloları sağlıklı olarak vermenin tek yolunun, gıdadan kesmek ve enerji harcayabilecek egzersizler olduğunu da.özellikle hatırlatmak isteriz. Hormon vermekle ve ilâç almakla yapılacak zayıflama kürlerinden kesinlikle kaçınmanızı öğütleriz. Zayıflayayım derken, tüm organizmanın düzenini bozacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

6. Günlük egzersizlerinizi kesinlikle ertelemeyiniz!

Kireçlenmiş eklemlerin ağrısızca hareket edebilmeleri, eklem çevresindeki yumuşak dokuların, yani kaslarla bağların iyi beslenmesine ve esnek kalmalarına bağlıdır. Bunu sağlayacak tedavi metoduysa, yalnız ve yalnız programlı egzersizlerdir.

7. Gerektiğinde baston kullanmaktan çekinmeyiniz!

Yürürken kullanacağınız bir baston, kalça veya diz eklemi üzerindeki yükü azaltacağı için, daha az ağrıyla yürümenizi sağlayacaktır.

8. Doktorunuz ameliyat öneriyorsa, bundan korkmayınız!

Kalça eklemi kireçlenmelerinde ortopedik ameliyatlarla çok olumlu sonuçlar alındığını daha önce söylemiştik. Önemli olan ameliyatın zamanıdır. Ameliyatta geç kalınırsa, statik bozukluk sonucu omurga ve diğer eklemlerde oluşabilecek yeni kireçlenmeler, ameliyattan sonra hastanın günlük yaşantısına dönmesini zorlaştırabilir.

Ameliyattan sonra hastanın günlük yaşantısına dönmesini engelleyen sebeplerden biri de, ameliyat sonu rehabilitasyonunun yeteri kadar uygulanmamasıdır. Ameliyatla her şeyin bittiğini, kurtulduklarını sanan hastalar, doktorlarının verdiği egzersizlere gerekli önemi vermedikleri için bekledikleri rahata kavuşamıyorlar. Sonunda da suçu ameliyatı yapan doktora yüklemek istiyorlar. Esasında ameliyat başarılı olmuş, fakat ameliyat sonu egzersizleri küçümsenmiştir. Bir fizik tedavi uzmanı gözetiminde, daha hasta yatağında başlatılan egzersizler, hastaneden çıktıktan sonra da uzun süre devam ettirilmelidir.

9. Yüzmek için olanaklar arayınız!

İnsan sağlığı için en yararlı spor olan yüzme, kireçlenmiş eklemler içinde en önemli tedavi metodudur. Her mevsimde yüzülebilecek havuzlar, ne yazık ki, memleketimizde bulunmadığı için, bu olanaktan yararlanmak, tatillerdeki sayılı günlerle sınırlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Şems Arslan Tarafından Verilen Gençlik Sütü Tarifi

Suya giren insanın ağırlığı, denizde on üçte bire, tatlı suda onda bire iner. Ağırlığı bu kadar azalan vücudun eklemleri, üzerindeki yük de kalktığı için, çok daha kolay hareket edebilirler. Karada yapamadığımız bir çok hareketi, su içinde çok daha rahat yaptığımızı hepimiz biliriz. Tesis yokluğu nedeniyle fazla pratik değeri olmayacağına inandığımız için, bu konu üzerinde durmuyoruz.

Eklemlerde kireçlenme başlamış veya kireçlenme teşhisi konmuşsa, yapılacak şey nedir?

Bu durumda tutulacak iki yol vardır. Biri doktor tedavisi, diğeri de hastanın kendi alacağı tedbirlerdir. İkisi birlikte uygulandıkları takdirde ancak olumlu bir sonuç verirler. Tekrar söyleyelim ki, eklem kireçlenmesi konusunda hastanın kendi alacağı tedbirler, en az doktor tedavisi kadar, hatta ondan da yararlıdır. Bu tedbirleri, hastalara öğütler başlığı altında topladık, yukarıda makale başlangıcında linklerini verdiğimiz makaleleri inceleyebilirsiniz.

Eklem Kireçlenmesi İçin Hareketler Nelerdir?

Bu bölümde, en çok görülen eklem kireçlenmeleri için egzersiz örnekleri verilmiştir. Bunlar çoğaltılabileceği gibi, yapmamanız gerekenleri de doktorunuz size söyleyecektir.

Egzersizlerden yeterli yararı sağlayabilmeniz için, şu kuralları hatırınızdan çıkarmayın:

1. Egzersizler, bir ağrı ilacı gibi, etkilerini yaptığınız ilk gün göstermezler. Hatta, alışmadığınız hareketleri yaptığınızdan ağrılar ilk günlerde artabilir bile. Belirgin ve kalıcı sonuç, hastalığın durumuna göre değişmekle beraber, ancak 3-4 hafta sonra alınır. Kireçlenmelerin ömür boyu sürecek şikayetlerin sebebi olabileceği düşünülürse, 20-30 gün hiç de uzun bir süre sayılmaz.

2. Egzersizleri kesinlikle her gün yapın. Günlük yapılacak egzersizler için, ne az, ne de çok, 10 dakika yeterlidir. Saati karşınıza almadan sakın egzersizlere başlamayın; süre yönünden insan kendini çok kolay aldatabiliyor.

Sabah veya akşam diye zaman söz konusu değildir, istediğiniz saatte yapabilirsiniz; yeter ki mideniz çok dolu olmasın!

3. Egzersizleri yaparken ağrı sınırını zorlayınız, fakat aşmayınız, yani ağrı veren hareketler yapmaktan kaçınınız. Zamanla bu sınır genişleyecektir.

4. Etrafınızla hiç ilgilenmeyin. Bu davranışlarınız başlangıçta aile çevresinde belki yadırganabilecektir. Dedesinin veya nenesinin kollarını, bacaklarını sallaması torunlar için komik olabilir. Kireçlenmeden, er veya geç, onların da korunmuş kalamayacağını hatırlatmanız yeterlidir. Yaşlı veya genç, herkesin egzersiz yapması ne ayıp ve nede kayıptır; sadece bir sağlık yatırımıdır. İnsanları ileri yaşlara kadar dinç tutan tek tedavi metodunun sistemli egzersizler olduğu, tüm dünya doktorlarınca kanıtlanmış bir konudur artık.

5. Şikâyetlerinizin kaybolmasından sonra da egzersizleri bırakmayın. Ağrılar belki kaybolmuş, eklemleriniz daha kolay hareket edebilir duruma gelmişlerdir ama, aşınma ve yıpranmalar yerinde durmaktadır. Siz, irade ve gayretinizle sadece onların belirtilerini yok edip rahata kavuşmuşsunuzdur. Egzersizlerinizi bıraktığınız takdirde, günün birinde ağrılarınızın tekrar ortaya çıkacağından kuşkunuz olmasın.

İlginizi Çekebilir:  Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Erkek ve Kadın Kısırlığı Tedavisi

6. Eklem egzersizlerinde esas prensip, eklemler üzerindeki yükü kaldırdıktan sonra çalıştırmaktır. Ayakta dikilirken veya yürürken, vücudun tüm yükü diz ve kalça eklemleri üzerindedir. Şayet bu pozisyonda eklem çalıştırılmak istenirse, örneğin yere çömelip kalkılırsa, bir taraftan vücudun kendi ağırlığı, diğer taraftan hareketlerin zorlaması, esasen hasta olan eklem kıkırdağına daha fazla ağırlık yükleyecektir. Ayrıca, kıkırdağın incelmesiyle karşı karşıya gelen kemik yüzeyleri daha kuvvetle birbirine sürtecekler ve aşınmaları daha da kolaylaşacaktır. Yük altında kalan eklemlerde ağrı da artacağı için, rahat bir çalışma da olmayacaktır.

Eklemler üzerindeki yük kaldırılır, hatta uygulanacak özel yöntemlerle diz veya kalça eklemi alt bacaktan aşağı çekilerek gerilirse, eklem aralığı az da olsa açılıp genişleyecektir. Genişleyen eklem aralığında oluşan negatif basıncın etkisiyle, eklemin beslenme ve kayganlığını sağlayan, snovya dediğimiz sıvı emilerek daha kolay eklem boşluğuna akabileceği için, eklem hem daha iyi beslenecek ve hem de eklem yüzleri birbiri üzerinde daha kolay kayarak hareket edebileceklerdir. Diğer bir deyimle, eklem daha iyi yağlanacaktır. Ayrıca, eklemin alt tarafından uygulanan çekmeyle, eklem çevresindeki kaslar ve bağlar da gerilerek esnetilecektir. Yumuşak dokular, gevşeyen eklemler, daha kolay ve rahatlıkla hareket edebilirler.

Ayak Parmağı Kireçlenmesi ve Ayak Bileği Kireçlenmesi İçin Egzersizler Nelerdir?

1. Bir sandalyeye oturunuz ve topuğunuzu yere dayadıktan sonra, ayak burnunuzu yukarı kaldırın. Bu durumda:
2. Parmaklarınızı kuvvetle açın ve kapayın.
3. Ayak ucunuzu kuvvetle kendinize doğru çekin ve sonra aşağıya doğru itin.
4. Ayağınıza, bilekten içe ve dışa doğru daireler yaptırın. Bu hareketler; Sırt üstü yatıp baldırlarınızın altına yüksekçe bir yastık koyduktan sonra da yapabilirsiniz.

Omuz Kireçlenmesi İçin Egzersizler Nelerdir?

Omuz eklemleri için gerekli egzersizler “Omurga Kireçlenmesi” isimli makalemizde yayınlanmıştır.

Son olarak, çok önemli gördüğümüz için bir noktayı tekrarda yarar görüyoruz. Kireçlenme ömür boyu sürecek bir eklem aşınmasıdır. Sonuç alabilmeniz ve ağrısız yaşayabilmeniz, bu hareketleri bıkıp usanmadan, sabırla günde en az bir defa yapmanızla mümkündür. Şikayetleriniz kaybolduğunda bırakırsanız, ağrılarınızın sizi tekrar rahatsız edeceğinden hiç kuşkunuz olmasın…


 

Etiket:

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -