Kısırlık Nedir?

Kısırlık (infertilite) kadınlarda veya erkeklerde çocuk sahibi olamama durumuna verilen addır. Tıpta ise kısırlık herhangi bir korunma yöntemi uygulanmadığı halde ve düzenli cinsel ilişki yaşanmasına rağmen çiftlerin bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamaması durumu olarak tanımlanır. Kısırlık kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülen bir durumdur.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlığın pek çok nedeni olabilir. Bu nedenleri kadınlarda ve erkeklerde farklı farklı değerlendirmek kısırlık nedenleri hakkında daha faydalı bilgiler vermemizi sağlayacaktır.

Kadınlarda Kısırlık Ve Nedenleri Nelerdir?

Kuşkusuz her kadın doğası gereği annelik duygusunu tatmak ister; ancak günümüz dünyasında yer alan pek çok unsurdan kaynaklı olarak çiftlerin yaklaşık %15lik bir kısmı çocuk sahibi olabilmek için tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. Kadınlarda kısırlık nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Yumurtlama bozuklukları: Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedenidir. Yumurtlama olmazsa döllenme ve gebelik oluşmaz.  Yumurtlama bozukluğu ise yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz – seyrek olması olarak değerlendirilir. Bunu kadınlar adet döngülerini takip ederek kolayca  değerlendirebilirler. Seyrek olan, aylarca hiç görülmeyen adet döngüleri adet düzensizliğine ve yumurtlama bozukluklarına işaret eder. Ancak kimi zaman adet döngüleri mükemmeldir, yine de yumurtlama bozuklukları görülebilir. Bunu değerlendirmesi için bir uzmana danışarak muayene ve tahlillerle net bir bilgi alabilir, ihtiyaç halinde ise tedavi görebilirsiniz.
 • Tüplerin tıkalı veya hasarlı olması: Tüplerin tamamen veya kısmen tıkalı olması yumurta ile spermlerin buluşmasını engeller ve doğal olarak döllenme imkansız hale gelir. Tüplerde meydana gelen bu hasar enfeksiyonlara bağlı olabildiği gibi ameliyat sonrası gerçekleşen karın içi yapışıklıkları, dış gebelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklara da bağlı olabilir. Çocuklukta meydana gelen verem gibi tehlikeli hastalıklar da kadınlarda bulunan tüplere ciddi hasarlar verir.
 • Endometriozis: Endometriozis endometrium denen rahim içini döşemesi gereken dokunun rahim dışında gelişmesidir. Bu da karın içinde mikro kanamalara ve iltihaba sebep olabildiği için tehlikelidir. Endometriozis yumurtalara yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur, ağrı, düzensiz ve şiddetli kanamalar, adet esnasında düzensiz bağırsak hareketleri, kısırlık gibi sorunlara neden olur. Endometriozis bu belirtileri gösterebileceği gibi bazı kadınlarda hiçbir belirti göstermez.
 • Rahim ağzı problemleri: Rahim ağzındaki bozukluklar kısırlığın bir başka nedenidir. Polip gibi iyi huylu tümörler ve bölgeye uygulanmış cerrahi girişimler kısırlığa neden olabilir.
 • Alerjik sebepler: Antisperm antikorları adı verilen birkım alerjik nedenler de kısırlık sebepleri arasında gösterilebilir; teşhisi ve tedavisi oldukça zordur. Tedavi edilen ve edilmeyen alerjik durumlar arasındaki gebelik oranında gözle görülür bir değişiklik gözlemlenememektedir.
 • Bunun gibi tıbbi nedenlerin yanı sıra kadınların yaşadığı stres ve bunalımlar da vücudu olumsuz etkilediği için kısırlığa sebebiyet verebilir. Yani hiçbir üreme sorunu olmadığı halde gebe kalamayan kadınlar da vardır; yoğun stres altında olan ve psikolojik bunalım yaşayan kadınlarda görülen bu durumdan kurtulmak için psikolog yardımı oldukça fayda sağlayacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Şems Arslan Tarafından Verilen Gençlik Sütü Tarifi

Erkeklerde Kısırlık Ve Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık tıpkı kadınlardaki gibi pek çok nedene bağlı olabilir; ancak tanısı sperm tahlilleriyle kolayca konulabilir. 2 ila 5 gün süren cinsel perhizin ardından erkekten sperm örneği alınarak laboratuvar incelemeleri yapılır. Sperm sayısı, canlılık oranı, hareket ve şekilleri incelenir. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun yapılmış bir sperm tahlili sonucunda sperm sayısının 20 milyon olması gerekir. Bu spermlerin en az 10 milyonunun canlı olması, ileriye doğru hareket eden sperm sayısının da toplam sperm sayısının en azından çeyreği kadar olması beklenir. Ancak  yapılan tek bir tahlil sonucu kısırlık teşhisi koyulmaz; tahlilin tekrar edilmesi faydalıdır.

Yapılan tahlil ve incelemenin sonunda kısırlık teşhisi konulmuşsa bunun altında pek çok neden yatıyor olabilir. Bu nedenlerin en sık rastlananları şunlardır:

 • İltihaba bağlı hastalıklar: İltihaba bağlı oluşan hastalıklar vücuda yerleşerek sperm üretimini veya canlı sperm sayısını etkileyebilir. Benzer şekilde hormonal hastalıklar da kısırlık başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.
 • Alkol ve sigara kullanımı: Alkol ve sigara kullanımı şüphesiz herkesin vücuduna geri dönülmesi zor hasarlar vermektedir. Alkol ve sigaranın sebep olduğu hasarlardan birisi de kısırlıktır. Bu zararlı maddeler sperm üretimini ve sperm sayısını direkt olarak olumsuz etkiler.
 • Steroidler: Erkeklerin kas geliştirmek için çoğunlukla bilinçsiz şekilde kullandıkları doping ve steroid tarzı ilaçlar kısırlığa sebep olabilmektedir. Çünkü bu tarz ilaçlar hormonları olumsuz şekilde etkilemekte, üretim sisteminin ve organının işlevini yitirmesine neden olmaktadır.
 • Çevresel faktörler: Aşırı sıcakta çalışmak, kimyasal maddelere maruz kalmak, sürekli oturmak gibi çevresel etmenler de kısırlığa neden olabilmektedir.
 • Kanal tıkanıklığı: Vücutta oluşan kistler, vazoktemi adlı doğum kontrol yöntemi ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar kanallarda tıkanıklığa sebep olabilir.
İlginizi Çekebilir:  Ter Neden Çok Kötü Kokar?

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genç çiftlerin bile kısırlık endişesiyle strese girdiği görülmektedir. Özellikle yeni evlenen ve birkaç ay içinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin acele etmemesini öneririz. Modern tıp çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere sayısız tedavi imkanı sağlamaktadır. Eğer 1-2 yıl içinde istediğiniz halde çocuk sahibi olamamışsanız mutlaka çift olarak bir doktora başvurmalı, gerekli tahlil ve muayeneleri yaptırmalısınız. Unutmamak gerekir; kısırlık tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir. Doktorunuza başvurarak uygun tedavi ile çocuk sahibi olabilirsiniz.


 

Etiket: , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -