Papatya yağı, insanlığın bildiği en eski ve çok yönlü şifalı otlardan biri olarak düşünülmüş olup, yüksek düzeyde hastalıklara karşı savaşan antioksidanlar sayesinde sayısız yaygın sağlık avantajlarına sahiptir. Pek çok farklı papatya türü vardır, ikisi en çok Alman papatyası (Marticaria recutita) ve Roma papatyası (Chamaemelum nobile)dir. Onların sakinleştirici ve antienflamatuar özellikleri için Antik çağlardan beri kullanılmaktadırlar ve her biri kendi ilave sağlık yararları sunmaktadır.

Papatya yağı, tatlı, elma benzeri bir tada sahiptir ve çok şeffaf mavi ve sulu kıvama sahiptir. Alman papatyası, tatlı, saman aroması, koyu mavi renk ve daha yapışkan bir yapıya sahiptir. Alman Papatya çoğunlukla Macaristan , Mısır, Doğu Avrupa ve Fransa’da yetişirken Roman Papatya Almanya, İspanya, İtalya, Fas ve Fransa’da yetiştirilmektedir .

Roma Papatyası, çok yıllık bir bitkide küçük beyaz çiçekler olup yaklaşık 25 cm boyundadır. Ortak Papatya, küçük beyaz çiçekler ve 40 cm’ye kadar güçlü dallanma köküne sahip yıllık bir bitkidir.

Uçucu yağ, buhar distilasyonu ile papatya çiçeklerinden elde edilir. 1 kg uçucu yağ üretmek için yaklaşık 200 kg papatya çiçeği işlemek gerekir.

Roma papatya yağlarının ana kimyasal bileşenleri a-pinen, kamfen, b-pinen, sabinen, mirerken, 1,8-sineol, y-terpinen, karyofilendir ve propil angelat ve butil angelattır.

Alman papatya yağının ana bileşenleri, chamazulene, a-bisabolol, bisabolol oksit A, bisabolol oksit B ve bisabolone oksit A’dır.

Papatya yağı iyileştirici özellikleri

Başak ve Antipiretik
Antibiyotik, antiseptik, dezenfekte edici, antibakteriyel ve anthelmintik
Uyarıcı ve antidepresan
Tonik ve koleratif
Antitrombotik ve anti-inflamatuar
Yeniden canlandırıcı ve şifa verici
Rüzgar türbanı
Antispazmodik, sakinleştirici ve rahatlatıcı

Daporetik olarak, her iki papatya yağı çeşitleri aşırı terlemeye neden olur ve vücuda etkili bir şekilde soğutulurken enfeksiyona neden olan toksinleri ve maddeleri ortadan kaldırmaya ve ateşten kurtarmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Şems Arslan İle Narın Faydaları ve Narlı Tarifler

Papatya uçucu yağının uyarıcı ve antidepresan özellikleri, depresyon ile mücadelede çok etkilidir ve havayı geliştirmek için çok uygundur. Hüzün, depresyon, hayal kırıklığı ve uyuşukluk duygusunu ortadan kaldırırken mutluluk ve sevinç hissi yaratırlar.

Roma papatyası, alerjiler, anoreksi, uyuşturucu bağımlılığı, kramplar, uykusuzluk, sırt ağrısı, kas ağrıları, artrit, doğum sonrası depresyon ve bağırsak rahatsızlığı gibi hastalıklar için bir masaj veya aromatik banyolar karışımı oluşturmak için kullanılabilir. Alman papatya esansiyel yağı, astım, kızamık, PMS, menopoz semptomları ve romatizma tedavisinde aynı şekilde kullanılır.

Papatya esansiyel yağı losyonlar ve kremler gibi kozmetik ürünlerin zenginleştirilmesi için kullanılabilir. Roman papatya yağı, bebek döküntüleri ve yanıklar için kullanışlı olmasına karşın, Alman papatya cilt alerjilerinin tedavisinde yardımcı olur.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -