Kronik Depresyon – Distimi Nedir?

Distimi, genellikle çocukluk yıllarından başlayan kronik depresyon şeklidir denilebilir. Ancak kronik depresyondan farklı olarak şiddeti majör depresyon tablosunda olduğundan daha hafiftir. Dolayısı ile hastada genellikle intihar eğilimi olmamakla birlikte majör depresyon atakları sırasında hasta yakından takip edilmelidir.

Distimi geçen yıllarda farklı isimlerle anılan bir hastalıktı. Genellikle hastalığın belli noktalarında distimiye eşlik eden depresyon tablosu nedeni ile distimi, kronik minör depresyon, nörotik depresyon, depresif nevroz ve depresif kişilik gibi isimlerle anılmaktaydı.

Kısacası distimi, özellikle ve genellikle geç çocukluk dönemlerinde yavaş başlayan, 2 yıldan uzun süren kronik bir gidişat gösteren depresyon türüdür. Erken yaşlarda yaşanan ihmal, istismar, aileden birilerinin kaybı ve ekonomik sıkıntıların neden olduğu düşünülmektedir.

Distimi Tanısı Nasıl Konulur?

Distimi bazen troid hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle öncelikle fiziksel tetkikler istenebilir. Bu tetkikler distimiye neden olabilecek fiziksel bir rahatsızlığın olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır.

Ardından labaratuvar kan testleri yapılır. Bu kan testlerinde özellikle folat ve D vitamini takibi yapılır. D vitamini eksikliği de distimi nedenlerinden biri olabilir. Elbette kan testlerinin bir diğer sebebi de tiroid hormonu değerlendirmesinin doğru şekilde yapılmasıdır.

Son olarak ve aslolan psikolojik değerlendirmedir. Bu değerlendirme uzman hekim ile yapılacak olan bir görüşme ile gerçekleşir. Görüşmede kişinin kendini nasıl hissettiği, kendine bakış açısı, sosyal aktiviteler, günlük yaşam periyotlarında yaşama rutinleri gibi pek çok soru ile değerlendirme yapılmaktadır. Hatta bu konuda bir anketsel çalışma da yapılabilir.

Distimi; majör depresyon, mevsimsel depresyon, bipolar bozukluk gibi hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Bu nedenle de tanı kriterlerine uyumluluk takip edilir.

Tanı Kriterleri: Distimi Belirtileri Nelerdir?

Tanı kriterlerinin başında süre gelmektedir. Çünkü distiminin en karakterisitik ve diğerlerinden ayırıcı özelliği uzun süreli bir hastalık olmasıdır. Yetişkinlerde mutsuzluk, umutsuzluk, ilgi ve isteksizlik durumunun 2 yıldan çok, çocuklarda ise 1 yıldan çok sürmesi en belirleyici işarettir. Bu süre içinde kişinin kendini günün çoğunda sıkıntıda hissetmesi de belirleyicidir.

Buna ek olarak iştahsızlık ya da aşırı yeme, çok ya da az uyuma – uyuyamama, yorgunluk ve enerji yoksunluğu, düşük özsaygı, umutsuzluk, zayıf konsantrasyon ve karar vermede yaşanan problemlerden en az ikisinin, kişinin yaşamını aksatmaya, kişiyi mutsuz etmeye yetecek kadar yaşanması tanıyı kolaylaştıran belirtilerdir.

Bu belirtiler aynı zamanda majör depresyon belirtileridir. Ancak distimide duygulanım daha az şiddette ama oldukça uzun sürede yaşanmaktadır. Ayırıcı belirti, duygulanımın süresidir. Bir diğer ayırıcı nokta ise kişinin durgun ruh halinin düzeldiği 2 aydan fazla zaman olmamasıdır. Yani kişisel çabalarla durgunluk atılabilir ancak bu durum 2 aydan uzun sürmez.

Distimi aslında grup içinde iyi bir hastalıktır. Çünkü kişinin yaşamını çok da olumsuz etkilemez. Hasta genel olarak dışarıdan rahatsızlığı anlaşılamayacak şekilde davranış sergileyebilir. Ancak, tabloya eşlik etmesi olası majör depresyon atakları sırasında, sosyal yaşam zedelenebilir. Bu hastalıktaki sıkıntı, kişinin normal yaşam enerjisinin büyük bölümünü kullanamamasından kaynaklanmaktadır.

Hasta enerji yoksunluğu nedeni ile sosyal yaşam dengesini sağlayamaz. Yani çalışıyorsa sadece çalışır, aile, sosyal aktiviteler ve hobilerine ayıracak enerjiyi bulamaz. Özellikle evlilik hayatı bu nedenle de zorlayıcıdır. Evliliğin gerektirdiği sosyal yaşam, çalışma hayatı ve aile dengesi kurulamadığından ya da enerji eksikliğinden kişi yetersiz kalır. Sonuç olarak yetersizlik duygusu çok yerleşmiş olan hastanın, enerji eksikliği de yetersizlik duygusunun perçinlenmesine neden olur ki, bir kısır döngü başlar.

Distimi, depresyonda olduğu gibi kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görülmektedir.

Distimide Davranış Biçimleri Nasıldır?

Distimik bir kişide düşük benlik saygısı gözlenir. Hasta, kendinin değersiz, işe yaramaz olduğunu, hiç bir şeyi düzgün yapamadığını düşünür. Genel bir ümitsizlik hakimdir davranışlarına. Bu nedenle de düzeltilmesi gereken durumları düzeltmek için herhangi bir girişimde bulunmaz, bulunamaz da. Çünkü enerji yoksunluğu, ilgisizlik ve isteksizlik en temel sorunlarıdır.

Genellikle karamsar ve içine kapanıktır. Aileden, komşulardan uzak ya da çok mesafeli yaşam şartları oluşturur kendine. Özellikle sabah saatlerinde durgunluk çok izlenmektedir.

Olumsuz geribildirim beklentisi, aşırı onay arayışı, çatışmadan kaçınma, suçlama ya da kendini suçlu hissetme gibi davranış şekilleri yaşamlarının bir parçasıdır.

Depresyonda daha sık görülen uyku düzensizlikleri, iş ve cinsel alandaki bozulmalar, nispeten daha az görülmektedir. En sık görülen belirtiler ve davranış şekli budur.

Distimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Distimi ele alınırken hastanın düşünce yapısı ve kişilik yapısı ayrı ayrı ele alınmalıdır. Bu şekilde bir yaklaşım tedavinin sonuç vermesini sağlar. Tedavide öncelikle mevcut belirtiler azaltılmalıdır ki, bu gelecekte yaşanacak duygu dalgalanmalarını önleyerek, sosyallik ve işlevsellik arttırılır. Böylece kişler arası ilişkiler güçlendirilmiş olur.

Antidepresan tedavisi tek başına yetersizdir. Tedavi mutlaka psikoterapi ile desteklenmelidir.


 

Etiket: , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -