Paranoya Nedir? Paranoya Belirtileri Nelerdir?

Paranoya kabaca aşırıya kaçmış korku ya da endişe anlamına gelmektedir. Bu hastalık genellikle psikosomatik hastalıklar ile birlikte bazen de tek başına belirir. Hastalık bir kişinin bir olayın sayısız şekilde şekillenme ihtimalini düşünerek, hayal ürünü düşüncelerle şekillenir. Kişinin aşırı şüpheci olması şeklinde yorumlanır.

Paranoya kişinin takıntılı olduğu konuda zarara uğratılacağı korkusunu yaşamı boyunca taşımasıdır. Paranoyak kişiler sürekli kendileri ile ilgili komploların kurulduğu sanrısı nedeni ile endişe duyarlar. Kendi hayal güçleri ile oluşturdukları bu düşünceler kendilerine zarar verir ve çevrelerindeki en yakın kişileri bile ondan uzaklaştırır. Hastalarda kuruntuların gerçeğe dönüşme fikri büyük sıkıntılar yaratır. Paranoyanın tek belirtisi de aslında sadece budur.

Paranoyak olarak tabir edilen hasta kişilerin genellikle tek bir durum ile ilgili takıntısı bulunmaktadır. Takip edilme, kıskançlık, hastalanma, zehirlenme, aldatılma gibi bir temele oturmayan hezeyanlar bulunur. Bu hastalığı taşıyanlar davranışları ile de dikkat çekerler.

Hastalık genellikle 30 – 40 yaşlarında başlar. Genetik ilgisi çok fazla değildir. Ancak hastalıkta sorun şu ki, tedaviye karşı dirençli olan hastalık ilerleyici bir özelliğe sahiptir. Hayatları boyunca tek bir konu ile ilgili takıntı devam etmektedir.

Hastanın yakın çevresindeki kişilerin hasta ile hezeyanları konusunda tartışmaya, değerlendirmeye girmemeleri gerekir. Bu takıntılar mezara kadar gider. Üzerlerine fazla gidenleri düşman olarak ilan ederler.

Paranoyanın Evreleri

Paranoya kişide yerleşmeden önce bazı evreler yaşanmaktadır. Bir nevi paranoya yumurtlama evresi gibi düşünülmelidir. Bu evreler;

 • Dikkat ve analiz evresi,
 • Perseküsyon dönemi,
 • Büyüklük hezeyanları dönemi olarak sıralanabilir.

Dikkat ve Analiz Evresi

Sürekli olarak hastanın çevresini incelediği dönemdir. Hasta kendi hezeyanlarını destekleyecek olan belirtileri arar. Etrafta olup bitenler kendi zihinsel süzgecinden geçirilerek hezeyanlarını destekleyecek şekilde yorumlanır. Kısacası hasta bu devrede kendisine yapılacak olan kötülüğün içeriğini anlamaya çalışır.

İlginizi Çekebilir:  Depresyonun Sizi Yönetmesine İzin Vermeyin, Siz Onu Yönetin

Perseküsyon Dönemi

Hezeyanların ortaya çıktığı dönemdir. Saplantısının olduğu konuda tedbirler alınmaya başlanır. Bulunduğu ortamda sık sık kapı, pencere kontrolü yaparlar. Öldürülme korkusu yaşıyor ise kendini korumaya çalışır. Aldatılma korkusu var ise ihanet edeceğini düşündüğü kişinin davranışlarını inceleyerek, ihaneti yakalamaya çalışır.

Büyüklük Hezeyanı Dönemi

Önceki devreler ile birlikte gelişen bu dönemde hasta kendini başkalarını yönlendiren kişi olarak görür, güçlü ve kudretlidir. Bu nedenle de kendisini çekemeyenler vardır. Hezeyanı ile ilgili olarak hafıza ve dikkati artmıştır.

Paranoya Belirtileri

 • Gerçek bir neden yokken, başkaları tarafından aldatıldığından, sömürüldüğünden kuşku duymak,
 • Yakın çevresindeki kişilerin bile güvenilir ve kendisine bağlı kişiler olduğundan şüphe duymak,
 • Kötü niyetler ile kullanılabilecek endişesi ile sır vermekten kaçınmak,
 • Aslında böyle bir içeriği olmasa da kendisine söylenenlerden aşağılandığını hissetmek,
 • Kin tutmak,
 • Haksızlık olarak değerlendirdiği durumları unutmamak,
 • Başkaları ile ilgili bile olsa söylenen sözleri kendine söylendiği şekliyle algılayıp şiddetli öfke göstermek,
 • Bir nedene dayanmaksızın aldatıldığını düşünmek….

 

Etiket: ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -