Safra Yolu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

C:\Users\ELİF\Downloads\images (1).jpg

Safra kesesi kanserinin çeşitlerinden biri olan safra yolu kanseri dünyada ve ülkemizde sık görülen kanser türlerinden. Bu tip kanserler tanılanması ve tedavi edilmesi bakımından oldukça problemlidir. Son yıllarda safra kesesi kanserlerinden oldukça fazla görülmekte, yayılmaktadır. Asya ülkelerinde görülen bir parazit hastalıklara eşlik etmektedir.

Kadınlarda safra taşı ile gözlenmektedir. Erkeklerde en çok 50 ile 70 yaş grubu arasındaki kişilerde gözlenmektedir. Yaygın olarak görülen erken bulgu ne yazık ki mevcut değildir. Epigastrik hastalıklar, kilo kayıpları, ağrılar ve iştah kayıpları, tıkanmalar, sarılığa bağlı olarak gözlenen kaşıntılar hastalığın ilerleyen evrelerinde gözlenmektedir.

Tümörler kanalın distalinde bulunuyorsa safra kesesi palpa edilmektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğu tanılama sürecinin ardından geçen 3 ile 6 ay içerisinde hayatını kaybetmektedir. Safra yolu kanseri yaşam süresi ne yazık ki oldukça kısadır. Ölüm sebebi ise safra yollarının tıkanması ve kolanjit rahatsızlığı sonrası karaciğer yetersizliği sebebiyle olmaktadır.

Safra Yolu Kanserinde Tanı Süreci Nasıl İlerler?

Tanı sürecinde hastalığın belirlenmesi için ERCP ya da PTK testleri yapılmaktadır. ERCP ile tümör proksimaline kateter yerleştirilir ve palyatif tedavi sağlanır, bu sayede tanılama yapmak da mümkün olmaktadır.

Erken evrelerde hastalığa yakalananlar ise ameliyat edilebilmektedir. Işın tedavisi ya da ilaç tedavisinin etkisi fazla olmamaktadır. Safra kesesinde bulunan taşın kanser yaptığı etkisi ise kesin olarak kanıtlanmamıştır. Safra yolu kanseri evreleri ise sinsi ve hızlı şekilde ilerlemektedir. Hastalık ilerleyen evrelerde fark edilmektedir.

Safra Yolu Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  1. Safra kesesi kanseri sindirim sistemindeki kanserler arasında en sık görülen 5. tür arasında bulunuyor. Bu kanser türü en çok 60 yaş ve üstü kişilerde görülüyor. Oldukça sinsi şekilde seyretmektedir. İnsanlar safra kesesi olmadan da sindirim yapabildiği için kanser çok ilerlediğinde durumun farkına varılmaktadır.
  2. İlerlemiş kanser vakalarında ise sarılıklar, karında ve safra kesesinin bulunduğu kısımda büyük kitleler hissedilmektedir. Ağrılar çok sık görülen belirtiler arasında yer almamaktadır.
  3. Safra kesesi kanseri vakalarının hemen hemen tamamında safra taşı da bulunuyor. Fakat bu durum safra kesesinde bulunan taşlar kanser yapar görüşünü kanıtlamıyor. Safra yolu kanseri ameliyatı bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı oluyor.

Safra Yollarında Kanser Tedavisi Süreci Hakkında Bilinmeyenler

Safra yolları kanseri tedavisi varmı? diyenler için olduğunu baştan söyleyelim. Safra kesesi taşının neden olduğu hastalıklar arasında ise kanser en son sırada gelmektedir. Safra da bulunan taşlar en önce enfeksiyon, sonra safra yollarında tıkanma, sarılık ve pankreas iltihabına yol açmaktadır. Safra yolu kanserinden korunmak için ise safra kesesinin alınması gibi bir şey doğru değildir.

C:\Users\ELİF\Downloads\fft99_mf5371536.Jpeg

Safra kesesi kanseri tedavisinde ve safra yolları kanserinin tedavisinde öncelikle tümör cerrahi yollarla çıkartılmalıdır. Bunun için karaciğerin büyük bir kısmı alınmakta, büyük çaplı ameliyatlar yapılmaktadır. Safra kesesi kanserleri tanılandığında ise genellikle hastalar çok ileri evrede olduğundan ne yazık ki ameliyat olma şansları olmamaktadır.

İlerlemiş Safra Yolu Kanserleri

İlerlemiş durumlarda hastalara ağrı azaltıcı, sarılık giderici, yaşamlarını konforlu hale getirici yöntemler uygulanmaktadır. Son yıllarda ise safra yolu kanserlerinde kullanılan ve yeni geliştirilmiş bazı ilaçlar hastalığın seyrini yavaşlatmaktadır. Safra kesesinde sık tekrarlayan enfeksiyon durumları ve safra yollarında sık gözlenen enfeksiyonlar safra yolları kanserine neden olabilmektedir.

Safra yolları enfeksiyonları sarılık ile birlikte ilerliyor. Safra yolunda tümör bu şekilde kendini gösterebiliyor. Aşırı ağrılar, yüksek ateşler ile kendini ortaya koyuyor. Ataklar ve ağrılar daha da şiddetlendiğinde hastalar mutlaka hastaneye başvurmaktadır.

Bu gibi durumlarda enfeksiyonun neden bu kadar sık ve ağır şiddet de ortaya çıktığı doktorlar tarafından, testlerle araştırılmalı, kanser riski göz önüne alınmalıdır. Safra yolu kanserlerinin karaciğer içindeki veya dışındaki safra yollarının epitelinden kaynaklandığını da unutmadan belirtelim. Safra yolu kanserlerine periferik kolanjiokarsinom da denmektedir.

Safra Yolu Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Safra yolu kanseri safra kanalını oluşturan hücrelerden köken aldığından dolayı safra kanalının yapısını iyi bilmek gereklidir. Safra kanalının görevleri de iyi bilinmelidir. Safra yolu vücudun atık malzemelerini bağırsağa taşıyan bir kanalizasyon görevini yerine getirmektedir. Safra yolları herhangi sebeple tıkandığında ise zehirli atıklar atılamamaktadır.

Safra yolu kanseri nedir diyenler için süreci şu şekilde özetleyelim; atıklar atılamadığı için ölümle sonuçlanmaktadır. Tıkanıklıklar giderilmediği takdirde hastalar kanser sebebiyle değil tıkanıklığın giderilmemesi sebebiyle kaybedilmektedir. Tıp dünyasında her gün yeni yöntemler geliştirilmektedir.

Son Cerrahi Teknikler İle Safra Yolu Kanseri Tedavisi Mümkün mü?

Çeşitli cerrahi teknikler ile birçok safra yolu kanseri ameliyat ile çıkarılabilir. Bu sayede safranın vücuttan atılması, atıklardan temizlenmek için yeni yollar bulunabilmektedir. Safra yolu kanserinde ve diğer kanser çeşitlerinde erken teşhis hayat kurtarıcıdır.

Pek belirtisi bulunmayan bu kanser türünde teşhisten hemen sonra ameliyat yapılması en iyi tedavi yöntemidir. Safra yolu kanseri son evresi ise taşların safra yolunu tıkaması ile ölümle sonuçlanmaktadır. Safra yolu kanserini, safra kesesi kanserinden ayıran ise safra yolunda gözlenmesidir.


 

Etiket: , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -