Bazen terleriz, kötü kokmaz. Bazen terleriz terimiz kötü kokar. Bazı zamanlar terimizde hiç koku olmaz. Duş alsak da bazen gün içinde terleyince, terimiz aşırı kötü kokar. Terde duyduğumuz kötü kokuların da tıbbi açıdan sebepleri var tabi ki. Terimizin kokusuna etki eden üç önemli etken var. Yani aslında üç çeşit ter kokusu var diyebiliriz. Siz de kendinizde bu ter kokularını deneyimlemişsinizdir. Temel terleme nedenleri; sıcaktan kaynaklanan, spordan kaynaklanan ve stresten kaynaklanan terlemeler. Ter kokumuza da bunlar etki eder.

En Kötü ter Kokusu Stres Teri kokusu

Stresten kaynaklanan ter daha kötü kokar. Stresli olduğunuz zamanlarda bambaşka bir ter mekanizması harekete geçer. Gergin olduğunuzda adrenalin ve kortizol dolaşım sistemine hücum eder. Kalp atışınız artar ve birden terlemeye başlarsınız. Özellikle koltukaltı ve genital bölgeniz terler. Terleme bir anda olur. Vücudun seviyeli olarak ısınması söz konusu değildir. Stres söz konusu olduğunda teriniz kötü kokar. Terinizin kokmasının nedeni adrenalin ve kortizol hormonlarıdır.

Terlediğinizde cildinizde yaşayan bakterileri beslemiş olursunuz. Bu bakteriler kötü kokuya neden olur. Çünkü sıcak nedeniyle görülen terin %99’u sudur. Stres kaynaklı terin ise %20’si protein ve yağdır. Bakteriler bu maddelere bayılır ve bu maddeleri sindirdikçe kötü koku yayarlar.

İşte bu nedenle, spor ve sıcaktan dolayı terlediğinizde teriniz kötü kokmayabilir. Ama sinirli, stresli, gergin, üzgün ve yorgun olduğunuz zamanlar aniden terlediğinizde teriniz kötü kokar. Böyle zamanlarda maalesef tek çözüm bol bol su içmek ve hemen duşa girmektir. Terli kıyafetlerinizi asla giymeyin. Her zaman temiz kıyafet giyin. Duş alsanız da, terli kıyafet giydiğinizde teriniz kokmaya devam eder. Duş hiçbir işe yaramaz. Kendiniz ve çevreniz bu kötü kokudan dolayı rahatsız olur.

İlginizi Çekebilir:  Kalça Kireçlenmesi Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında terin kötü kokmaması için;

  1. Bol bol su için
  2. Sulu meyveler ve yeşil sebzeler tüketin
  3. Baharat tüketmeyin
  4. Kokulu baharatlar terinizin kokmasına neden olur
  5. Soğan ve sarımsak terin kokmasına neden olur
  6. Hazır gıdalar terin kokmasına neden olur
  7. Sucuk, salam, sosis, pastırma terin kokmasına neden olur
  8. Çemen teri kokutur
  9. Stres teri kokutur

 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -