Çoğumuzun sorunu bu değil mi. Terimiz kokuyor. Bazı insanların teri kötü kokmaz. Bazı insanlarınsa teri, duş aldıktan 5 dakika sonra kokmaya başlar. Ter kötü koktuğunda aklımıza gelen ilk olasılık strestir. Stres zamanlarında insanın teri kötü kokar. Çünkü devreye hormonlar girmiştir ve yağ ve proteinler tere karıştığı için, stres teri daha kötü kokar. İşte terimizin bazen daha kötü kokmasının nedenleri..

Bazı insanların terleri kokmaz. Bilim adamları, eski oda arkadaşınızın, Dove’unuzu çalmadığını çünkü deodoranta ihtiyacı olmadığına yalan söylediğini keşfettiler.

Amerikan Kimya Topluluğu tarafından ortaya atılan bir terlemeye ilişkin bir videoya göre; Avrupalıların yaklaşık yüzde ikisi ve Asyalıların çoğunluğu, teri kokutan bir taşıyıcı proteinten yoksun. Ne yazık ki, geri kalanımız o kadar şanslı değil. Ter kokutan proteinler bizde mevcut ve bu nedenle terimiz kokuyor.

Stres zamanlarında terimiz kötü kokuyor, daha sakin olmakta fayda var

Daha güzel bir randevu hayal ederek ter atmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. İnsanların çoğunluğu stresli bir şeyle karşı karşıya kaldıklarında gerginlik yaşadığını bildiriyor. Randevu zamanları, hazırlık stresi vücudunuzdaki kortizol hormonunu harekete geçirir ve ter bezlerini yüksek vitese basar. Ter, daha sonra gözeneklerden çıkar, bakterilerle birleşir ve bakteriler terdeki proteinden beslenerek ürer. Böylece teriniz bakteri enflasyonundan dolayı kokar.

Pamuklu Kumaş Tercih Edin, Naylon ve Polyester Teri Emmez

Rayon, polyester, naylon ve hatta ipek gibi doğal elyaflar gibi sentetik elyaflar hoş görünüyorsa da, suyun (ve terinizin) püskürme kabiliyeti sonunda sizi daha kötü kokutacaktır. Terini cildinizin bakterilerinden uzaklaştırmaya yardımcı olmak yerine, bu kumaşlara hapsolur. Bilginize: bilim adamları, bakterilerin, mümkün olan en iyi şekilde polyesteri sevdiklerini buldular.

İlginizi Çekebilir:  Depresyon Nedir?

Deodorantlar bakterileri besliyor

Bazı ter önleyiciler, deodorantlar, vücut yıkama maddeleri, vücut spreyleri ve losyonlardaki bileşenler bakterilere daha fazla yiyecek vererek kokuşmuş bakteri üremesini teşvik edebilir. Birçok doktor vücut koku problemi olan hastalara, yıkarken su kullanmasını öneriyor ve terin kendisinde hiçbir koku bulunmuyor. Eğer bu sizin için yeterli değilse, su veya elma sirkesi ile seyreltilmiş limon suyu denemenizi öneriyorlar – asit, kokunun gerçek kaynağı olan bakteri gelişimini engelleyecektir.

Doğal koku önleyici karbonatı kullanın

Hem doğal, hem etkisi çok, hem teri önlüyor, hem de kokuyu yok ediyor. Üstelik de çok ekonomik bir çözüm. Doğaya da zarar vermiyor. Bundan daha güzel ne olabilir ki? Karbonatı suyla seyreltin ve pamuk yardımıyla terleyen bölgelerinize sürün. Gün boyu asla ter kokmadığınızı keşfedeceksiniz ve karbonat kullanmadan dışarı çıkmayacaksınız.

Haplar ve ilaçlar da ter kokusu yapar

Birçok ilaç bilinen bir yan etki olarak terleme veya vücut kokusu yapmaktadır. Bu, Tylenol, diyet hapları ve alerji ilaçları gibi reçetesiz hapları ve bazı anti-depresanlar, DEHB ilaçları ve hatta doğum kontrol hapları gibi reçeteli ilaçları içerir.

Magnezyum eksikliği terletiyor

Bilim adamları, yeşil yapraklı sebzeler ve fındıklarda bulunan hayati bir besin maddesi olan magnezyum eksikliği olan kişilerin vücut kokusunu, magnezyum eksikliği olmayan insanlara göre daha güçlü buldu.

Araştırmacılar “Birkaç gün içinde [hastaların] diyetlerinde zehirli hiçbir madde bulunmuyorsa, [magnezyum takviyesi] deodorize edilir” dedi. Tatlı bir yemek yemenin (koyu çikolata harika bir kaynak) Ayrıca kokunun tadını alabileceğini kim bilebilirdi?

İdrarınızı tutmayın, kabızsanız tedavi olun

Bu, garip: İdrarınızı veya dışkılarınızı tutmak, yalnızca bir banyoyu uzun süre kılmakla kalmaz aynı zamanda bir koku yayabilir. Bilim adamları ağır kabızlık vakalarında, sindirim sistemi tarafından salınan toksinlerin gözeneklerden sızabileceğini ve sevecenlikle “dışkı vücut kokusu” olarak bilinen şeyleri saptadığını keşfetti. Buna ek olarak, bir idrar yolu enfeksiyonundan gelen “amonyak” kokusu çok yoğunlaşabilir ve deriden amonyak kokusu da yayılabilir. Kötü bir durum daha da kötüleştirmekten vazgeçin.


 
 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -