Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo, Latince dönmek kelimesinden türemiş, kabaca baş dönme sorunu ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelebilmektedir. Vertigo bir hastalık olmamakla, altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Toplum içerisinde vertigo belirtileri çok sık görülmektedir. Hafif baş dönmesi ya da dengesizlik hissinden, yüksek şiddetli, hastayı yataktan kalkamayacak duruma getirebilecek kadar çok geniş bir klinik görüntüsü olabilmektedir. Hasta sarhoşluk hissi duyabilmekte, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilmektedir. Bu duygular hastalarda çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyon sorununa neden olmaktadır. Vertigo önem verilmesi gereken bir problemdir. Acil bir şekilde hekime başvurulması gerekmektedir. Böyle bir problemde Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları ya da Nöroloji uzmanına gidilmesi gerekir.

Vertigo Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vücudun dengesinin doğru şekilde sağlanmasında aşağıdaki üç sistem rol oynamaktadır:

 • Görmeyle sağlanan denge
 • İç kulakta bulunan denge sistemi
 • Kas-İskelet sistemi içerisinde sağlanan denge
 • İç kulakta yer alan denge sistemi: İç kulakta yer alan üç adet yarım daire kanalları ile beraber bunların uçlarında yer alan iki küçük torbadan oluşmaktadır. Yarım daire kanalları içinde de bir sıvı bulunmaktadır. Başımızın en ufak bir hareketi sırasında bile bu yarım daire kanalları da hareket yapabilmektedir. Hızla giden ve hızlı bir şekilde yön değiştiren bir aracın içindeki ters şekilde savrulan yolcu misali bu kanalların içindeki sıvı da tam tersi alanlarda hareket etmektedir. Buradaki duyu hücreleri bu hareket işlerinde değişim gösteren sıvı basıncını algılamakta ve sinirsel şekilde uyarı oluşturmaktadır. Bu uyarılar beyne ve beyinciğe gitmektedir. Bu bölümde bir takım işlevden sonra da denge sağlanmaktadır.
 • Görmeyle sağlanan denge: Göz bölgesinden başlayıp beyindeki görme merkezine kadar uzanan ve ara bölümdeki bir dizi sinirsel yoldan oluşan, görme yoluyla vücut dengesinin sağlanmasına yardımcı olan sistemdir.
 • Kas-iskelet sistemi yardımı ile sağlanan denge: Kas, eklem ve tendon alanlarında bulunan özelleşmiş reseptörler ve bu reseptörlerin oluşturmuş olduğu sinirsel uyarıyı merkezi sinir sistemine ileten sinir yollarından oluşmaktadır. Bu reseptörler vücudun uzayda yer alan konumunu algılar. Dengenin tam olarak sağlanabilmesi için hangi kasın ne şekilde kasılması ve hangi eklemin hangi hareketi gerçekleştirmesi gerektiğini belirlemektedir. Bu üç sistem içerisinde herhangi birinin bozulması sebebiyle vertigo görülmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Ahmet Maranki ağız kokusu nasıl geçer

Vertigoya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

 • Baş Pozisyonuna Bağlı Olan Vertigo: Belli baş pozisyonları içerisinde kendini gösteren ani baş dönmesi durumudur. Toplum içerisinde yüz binde on yedi oranında görülmektedir. Baş dönmesi çok kısa sürmektedir. Baş dönmesiyle beraber anormal göz hareketleri görülmektedir. Göz küreleri istemsiz bir şekilde hareket etmektedir. Bu hareket ritmik bir hareket olmaktadır. İşitme normal olmakta, çınlama ve ek şikâyet bulunmamaktadır. Tedavi uygulamasında yüzde doksanlara varan başarı oranına sahip Epley manevrası yapılmaktadır. Bu manevra sistemi birer hafta arayla uygulanmakta ve her seans sonrasında hastaların başını 48 saat boyunca öne ya da arkaya eğmesi kesinlikle yasaklanmaktadır. Atakların tekrarlaması durumunda bu manevra tekrar uygulanmaktadır.  Epley manevrası şu şekilde gerçekleştirilir; Hasta baş ve boynu boşluk kısmında kalacak şekilde düz bir zemine yatırılmaktadır. Baş ve boyun uygulayıcı kişiler tarafından kontrol edilecek şekilde önce hastalıktan etkilenmemiş tarafa 45 derece çevrilmektedir.
 • İç Kulak Tansiyonu: Daha önce belirttiğimiz gibi yarım daire kanalları içindeki sıvının artışına bağlı iç kulak tansiyonudur. Bunun sebebi kesin olarak bilinememektedir. Fakat aşırı şekilde yer alan tuz tüketimi, stres, gebelik ya da menopoz gibi çeşitli tetikleyici şekilde faktörler saptanmıştır. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bu problem 40–60 yaş arası kişilerde görülmektedir. Hastalık genelde tek kulakta olabilmektedir. Fakat dört hastadan birinde çift taraflı görülmektedir. Bu hastalığın kesin, etkin olarak iyileşme sağlayan tedavisi bulunmamaktadır. Atakları sayısını azaltabilmek ya da daha hafif seyretmesini sağlamak amacı ile tetikleyici faktörler ortadan kaldırılabilir. Bu duruma ek olarak ilaç tedavisi ve iyileşmeyen olgularda cerrahi tedavi düşünülmektedir.
 • Orta kulak ve iç kulak arasındaki anormal bağlantılar
 • Kalp-Damar Problemleri
 • İç kulaktan Başın Pozisyonunu Beyne İleten Sinirin İltihabı
 • Santral Sinir Sistemi Sebebi İle Çılan Hastalıklar
 • Orta Kulak İltihabı
 • Kulağa toksik ilaçlar
İlginizi Çekebilir:  Kansızlığı geçiren, kan yapan yiyecekler
Vertigo belirtileri ile ilgili görsel sonucu
Vertigo belirtileri ile ilgili görsel sonucu

Vertigo Hastalığının Tanısı Nasıl Yapılır?

Hastalar hekime başvurduğu zaman hekim hastadan almış olduğu bilgiler doğrultusunda hastayı muayene etmekte ve bu bilgiler ışığında bazı testler yapmaktadır. Hekimin bu hastalık için hangi testleri yapacağı hastaların yaşına, cinsiyet durumuna, vertigonun zamanlamasına, tipine ya da ek şikâyetlerin, hastalıkların yer alıp almadığına göre değişmektedir. Hekim kulak muayenesi ve nörolojik şekilde muayene yaparak problemin kulakta mı yoksa beyinde mi yer aldığı ile ilgili fikir edinmeye çalışmaktadır. Doktor kulak ile ilgili bir sorun bulunmuyorsa işitme testi ve iç kulakla ilgili denge testi yapabilmektedir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo hastalığının tedavisi, sebebine yönelik yapılmaktadır. Fakat genelde sebebi bulunamadığından genel bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi şu şekildedir;

 • Tetikleyici durumda bulunan faktörlerin ortadan kaldırılması
 • Tetikleyici pozisyondan etkin şekilde kaçınılması
 • İlaç uygulamaları
 • Cerrahi tedavi yöntemleri

 

Etiket: , , ,

 
 

Ne Düşünüyorsunuz? Bize Yazın

 
 

Yorum Yazın

Mecburi

required


 
 
 
Önerilen Makaleler: Bakımlı Kadın Nasıl Olur? - Kocamı Kendime Nasıl Bağlarım? - Boy Uzatma Kürü - Margarinli Poğaça Tarifi - İğne Oyası Öğrenme Teknikleri - Yüzdeki Çiller Nasıl Gider? - Soğan Kürü İle Zayıflama - Papatya Yağı - Pirinç Suyu Maskesi - Chopard Wish Parfüm - Kuran-ı Kerim'de Geçen Kız İsimleri ve Anlamları - Dukan Diyeti Yorumlar - Ay Burcu - Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? - Saç Neden Uzamaz? - Pirinç Suyu - Domates Maskesi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? - Egzama Kesin Çözüm - Tarçın Saç Rengi - Yüze Limon Sürmek - Simit Yapımı - Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır? - Dukan Diyeti Atak Evresi - Adet Söktürücü Soğan Suyu - Boyun Fıtığı Nedir? -